Keskin ve Caboğlu’ndan 12 Kasım mesajı

DüzceSonHaber

Keskin ve Caboğlu’ndan 12 Kasım mesajı
12.11.2022 - 00:53
Haber Merkezi

 

AK Parti İl Başkanı Mustafa Keskin ve MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, 12 Kasım Düzce depreminin 23. Yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

AK Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Keskin, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin 23’üncü yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesaj’ında “12 Kasım 1999 yılının üzerinden 23 yıl geçmesine karşın yaşadığımız o elim günleri, maddi ve manevi olarak yaşadığımız yıkımları unutmamız mümkün değil. 12 Kasım günü unutulmayacak ve unutturulmayacak kadar hayatımızı değiştiren günlerden biridir. Düzce’miz 12 Kasım günü yaşadığımız deprem ile yıkımların en büyüğünü yaşamıştır. Şehrimizin deprem kuşağında olduğunu unutmadan devletimiz ve sonrasında da AK Partimizin hükümetlerinde yasal ve idari uygulamaları devreye sokarak yeniden aynı acıların yaşanmaması için tedbirlerimizi aldık, almaya da devam ediyoruz. Özellikle daha önce depremle tanışmamış kuşaklarımıza okullarımızda ve işyerlerimizde tatbikatlarla deprem gerçeğini anlatıyor, geçmişten günümüze ders çıkartıyoruz. Tüm Düzceli hemşehrilerimizin yaşadığımız acı günleri unutmayarak, deprem bölgesinde olduğunu unutmadan depreme karşı tedbirli, üzerine düşen sorumluluğu sadece kendisi için değil geleceğimiz için de yapan bireyler olarak hayatlarına devam etmesi çok önemlidir. Depremin yıldönümünde Düzce’mizin ve tüm ülkemizin bir daha böyle afetlerle karşılaşmamasını Rabbimden dilerken, 12 Kasım Düzce depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha rahmet diliyor, mekânlarının cennet olmasını diyorum” şeklinde konuştu.

 

12 Kasım 1999 Düzce depreminin 23. Yılı nedeniyle bir açıklama yapan MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, Düzce depreminin, 17 Ağustos depreminin ardından yaşandığını hatırlatarak “17 Ağustos 1999 yılında Gölcük depremi adıyla anılan ve bölgede özellikle Düzce’de büyük yıkımlara neden olan depremin üzerinden henüz 87 gün geçtikten sonra, Düzcemiz depremin yaraları sarmaya çalışırken, Dünya tarihinde görülmemiş bir şekilde 12 Kasım 1999 Düzce deprem meydana geldi. Bu kez depremin merkez üssü Düzce ve Kaynaşlı ilçesiydi. Saatler 18.57'yi gösterdiğinde, Düzce kuvvetli bir darbe ile sarsıldı ve yıkıldı. Bu kez 17 Ağustos depreminden daha büyük şiddetle sarsılan Düzce 30 saniye içinde yıkıldı. Yapılan tespitlerde resmi rakamlara göre 12 Kasım depreminde Düzce, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca'da toplam 710 kişi hayatını kaybederken 2 bin 678 kişi de yaralandı. Aradan geçen 23 yıl içerisinde Düzce kabuğunu kırarak bölgesinin parmakla gösterilen illerinden birisi olurken, sanayi ve turizm alanında da ciddi gelişmeler gösterdi. Ancak depremin acıları her yıl tazeliğini korumaya devam etti. Düzce depreminin unutulmaması, sağlam yapıların yapılmasına da neden oldu. İl genelinde yapı stokunun yüzde 80’e varan kısmı yenilerek adeta yeniden bir Düzce ortaya çıktı. Düzce Belediyesi ile Düzce Belediye Meclisi’nde bulunan MHP’li arkadaşlarımız deprem yönetmeliklerine göre yapılar yapılması için titizlikle çalışırken, deprem nedeniyle binaların canlarımıza mal olmaması için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Bu çerçevede başta Düzcemiz olmak üzere çevre illerde 12 Kasım Düzce Depremi'nin yıldönümünde, böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına ve tüm ülkemize başsağlığı ve sabır diliyorum” dedi.


Editör: D. Son Haber