AKP'de aday adaylık başvuru süreci başladı

DüzceSonHaber

AKP'de aday adaylık başvuru süreci başladı
13.03.2023 - 16:16
Haber Merkezi
1

 

AK Parti’de aday adaylığı başvuruları başladı. AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Buğra Kocaman, partilerinden milletvekili aday adayı olacakların başvuru aidatlarını, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) bağış şeklinde yatıracaklarını belirterek, "Bağışlar, yetişkinler için 20 bin lira, kadın ve genç adaylarımız için 10 bin lira, engelli adaylarımız için de 5 bin lira şeklinde olacak." dedi.

AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ve Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Buğra Kocaman parti binasında yaptıkları açıklama yaparak başvuru sürecinin başladığını söylediler.

Başvurular hakkında bilgiler veren Seçim İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Buğra Kocaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs'ta yenilenmesi kararını imzaladığını hatırlattı.

 

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 14 Mayıs'ta yapılacak seçim çerçevesinde istifa etmesi gerekenlere, 16 Mart Perşembe günü saat 17.00'ye süre tanıdığını anımsatan Kocaman, seçimlerin yenilenmesi kararının ardından, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulunun toplanıp bazı kararlar aldığını söyledi.

Bu doğrultuda aday usul ve esaslarını belirlediklerini aktaran Kocaman, şunları kaydetti:

"Aday usul ve esasları kapsamında, müracaatların il başkanlıkları ve genel merkez nezdinde alınması kararı verildi. Aday müracaatlarının 16 Mart Perşembe günü saat 21.00'e kadar devam edeceğini karara bağladık. Başvuru aidatının bu dönem alınmayacağını Sayın Cumhurbaşkanı'mız seçim yenileme kararı verirken açıklamıştı. Başvuru aidatının bu dönem alınmamasına ve bunun yerine deprem bölgesi hesapları kapsamında AFAD'a bağış şeklinde bunun ödenmesine karar verdik. Bağış yapılmak suretiyle hiçbir aidat almadan bu süreci geçireceğiz. Bağışlar da yetişkinler için 20 bin lira, kadın ve genç adaylarımız için 10 bin lira, engelli adaylarımız için de 5 bin lira şeklinde olacak."

"Sandık, milli iradenin yıkılmaz kalesidir"

AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ise seçime hazır olduklarını dile getirerek il, ilçe, yurt dışı SKM başkanlarının belirlendiğini, çalışmalara hızlı bir şekilde başladıklarını kaydetti. Seçim güvenliğinin, milli iradenin sandığa yansımasının önemli olduğunun altını çizen Şengüloğlu, "Sandık, milli iradenin yıkılmaz kalesidir. Sandık, seçimin namusudur. Hepimiz bu anlamda sandık alanında herhangi bir usulsüzlük olmasın diye çok daha dikkatli ve özenli davranmaya mecburuz." dedi.

Taahhütnamede "Türkiye Yüzyılı" vurgusu

Öte yandan AK Parti'den milletvekili aday adayı olanlara imzalatılan "Milletvekili Taahhütnamesi"nde şu ifadeler yer alıyor:

"14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel seçiminde AK Parti'den milletvekili aday adayı olmuş bulunuyorum. Milletvekili seçilmem halinde, seçim çevremde ikamet edeceğimi, TBMM'nin ve Parti Grubumuzun çalışma usul ve esaslarına uyacağımı, TBMM'nin çalışmadığı veya Partimizce başka bir görevlendirmede bulunulmadığı hallerde bütün zamanımı seçim çevremde geçireceğimi, seçim çevremde bulunduğum süre içerisinde de şehrim ve teşkilatımızla ilgili sorumluluklarımı bihakkın yerine getireceğimi, vatandaşlarımızla olan bağımı sürekli kılacağımı ve bu bağı seçen seçilen ilişkisinden öte gönül birlikteliğine dayandıracağımı, 'Türkiye Yüzyılı' inşasında var gücümle çalışacağımı kabul ve taahhüt ederim."


Editör: D. Son Haber