Düzce milletvekilleri yemin ederek göreve başladılar

DüzceSonHaber

Düzce milletvekilleri yemin ederek göreve başladılar
3.06.2023 - 10:03
Kaynak: Haber Merkezi

 

TBMM'de 28. Dönem milletvekilleri yeminlerini etti. AK Parti Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir ve Ercan Öztürk ile CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, ‘Anayasaya sadakatten ayrılmayacaklarına’ namus ve şerefleri üzerine yemin ederek resmen milletvekili olurken, ilk kez milletvekili yemini eden Ercan Öztürk ve Talih Özcan’ın heyecanı gözlerden kaçmadı.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarını ilanının ardından TBMM Genel Kurulu, Meclis İçtüzüğü'ne göre, 14.00’da çağrısız topladı. TBMM'de 28. yasama dönemi başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yönettiği ilk oturumda, AK Parti Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir, Ercan Öztürk ile CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, sırayla yemin ettiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Meclis'in açılışına katılıp yemin törenini kendisine ayrılan locadan takip etti. Erdoğan ise bugün yemin ederek 13. Cumhurbaşkanlığı dönemine başlayacak.

TEK TEK BU YEMİNİ OKUYACAKLAR

TBMM Genel Kurulu'nda ilk olarak Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli yemin etti. Bahçeli'nin ardından illerin alfabetik sıralamasına göre milletvekilleri kürsüden ant içti.

600 milletvekili ile birlikte Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir, Ercan Öztürk ve Talih Özcan, Anayasa'da yer alan "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim" şeklindeki yemini ederek görevlerine başladılar.

METNİ OKUMAYAN VEKİL KAYNAKLARINI KULLANMAYACAK

Ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edebilecek. Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak. Öte yandan Meclis'te milletvekillerinin kayıt işlemleri de devam edecek.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.