Milletvekili Öztürk’ten, Talih Özcan’a kredi cevabı

DüzceSonHaber

Milletvekili Öztürk’ten, Talih Özcan’a kredi cevabı
9.09.2023 - 09:24
Kaynak: Haber Merkezi

 

AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Düzce Belediyesi’nin 45 milyon Euro’luk kredisini eleştiren CHP Milletvekili Talih Özcan’a cevap verdi. Öztürk, “Bu konu siyasi polemik yapılacak bir konu değildir” dedi.

Düzce Belediyesi kentin alt yapısı ve su hatlarını yenilemek için Dünya Bankası finansmanı ile 45 milyon Euro’luk kredi için hazırlıklarını tamamladı. Kredi alınacağını öğrenen CHP Milletvekili Talih Özcan, Düzce Belediyesi’ni eleştirdi. Bunun üzerine AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Özcan’a cevap verdi.

Milletvekili Öztürk, yaptığı açıklamada “Düzce Belediyemizin 45 milyon Euro tutarındaki kredi talebi hakkında bilgi sahibi olmadan açıklamalarda bulunan CHP Düzce Milletvekili Sayın Talih Özcan beyin baştan sona talihsiz açıklamalarını okudum. Öncelikle 45 milyon Euro tutarındaki kredi talebinde ne için bulunulduğunu tüm Düzceli vatandaşlarımızın bilmesi en doğal hakkıdır. Fakat Millete karşı sorumluluk mevkisinde bulunan insanların böyle durumlarda konuşurken çok dikkat etmesi gerekir çünkü yapılacak hizmet Düzce için gerekli olan ve herkesin sağlığı açısından da önem arz eden bir hizmettir. Talih beyin konu hakkında konuşmadan önce biraz bilgi sahibi olması sorumluluk noktasında bulunan bir insan için çok kıymetlidir. Zira burada algı yapılacak siyasi bir durum yoktur” dedi.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

Öztürk, AK Parti’nin siyasi anlayışının milletin refahı üzerine olduğuna dikkat çekerek “Siyasi açıdan değerlendirecek olursak; AK Parti’mizin benimsediği siyasi anlayışı "İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın" ilkesinden gelirken belediyecilik anlayışı ise gönül köprüleri kurmanın yanında daima milletimiz için kalıcı eser ve hizmet etmeyi gerektiriyor. Aziz milletimizin 20 yıldır sadece Türk siyasetinde değil dünya siyasetinde de örneği olmayan bir şekilde gösterdiği teveccühle Türkiye’mizin eser ve hizmet siyasetinde nereden nereye geldiği her kesimden vicdan sahibi vatandaşlarımızın malumudur” ifadelerini kullandı.

“CHP BELEDİYELERİ BAŞARISIZLIK HİKAYELERİ YAZIYOR”

Öztürk, CHP’li belediyelerin başarısızlık hikayeleri yazdığını belirterek “Mesela, ortada kocaman bir İzmir ve İstanbul örneği dururken, Belediye hizmetlerinde bir arpa boyu yol katedemeyen CHP’li yerel yönetimlerin başarısızlık hikayelerinin içerisinde aynı CHP’de Milletvekili olan Sayın Talih Özcan’ın bu konu hakkında konuşması abesle iştigaldir. Biz, su medeniyettir anlayışına vakıf bir milletin evlatları olarak eğer ki yapılacak bir hizmette hele hele bu hizmet en temel ihtiyaç su ise buradan bilgisiz ve anlamsız siyasi rant elde edilmeyecek olması da ayrı bir basiretsizlik örneğidir” dedi.

“NEDEN KREDİ ALINACAK?”

Kredi talebinin nedenlerini anlayan Milletvekili Öztürk, “Şimdi gelelim bu kredi talebi ne için yapılıyor? 1992 yılında başlatılan ve 1997 yılında yapımı tamamlanan Düzce içme suyu ishale hattı o günki şartlara göre yapılarak Düzceli vatandaşlarımıza hala hizmet vermektedir. 1999 yılında il statüsü kazanan Düzce’mizin içme suyu ishale hattı her geçen büyüyen, artan nüfusu düşünüldüğünde 250 bin merkez nüfusa sahip Düzce’ye artık yetmemektedir. Son dönemde yaşadığımız sel felaketleri aslında bize bu gerçeği çok net göstermiştir. Bu gerçekler ışığında Talih beyin Düzceli olmayışı, 2022 yılında ve son olarak bu yıl yaşadığımız sel felaketinden bir haber olduğunu bu açıklamasıyla bir kez daha görmüş olduk. Uğur suyu deresinde meydana gelen selde adeta yok olan içme suyu ana ishale hatları Düzce Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü Bey'in üstün gayretleri sayesinde 5 gün gibi bir sürede arıtma tesisine su verilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

“TALİH BEYE SORUYORUZ”

Öztürk, İSKİ’nin Düzce’de yapacağı yatırım sözlerini tutmadığına dikkat çekerek “30 yılı aşan süredir hizmet veren içme suyu hatlarının tamamının yenilenmesi artık tercih değil zorunluluk haline gelmişken, siyasi rant elde etme peşinde koşan Talih Bey'e sormak lazım; İstanbul Büyükşehir Belediyesi idaresinde bulunan İSKİ’nin 2019 yılına kadar aralıksız devam eden fakat son 4 yıldır tahahhüt edildiği halde çalışmalarının tamamen durduğu ve bu sebepten köylerimizde yaşanan su ve kanalizasyon problemlerine ne kadar vakıf olduğunu bilmek isteriz! Mesela Talih Bey, Düzce’de İSKİ havzasında olan Melen üzerinde kaç tane köy bulunduğundan haberi var mı? Mesela Talih Bey, verilen tahahhütlere rağmen hiçbir iş yapmayan İSKİ’ye Düzce’mizin köylerinin hakkını savunabilir mi? Mesela Talih Bey, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı diye sunulan ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğunda gözü olan fakat verilen tahahhütlerin hiçbirini yerine getirmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na köylerimizde yaşanan problemlerle ilgili hesap sorabilecek bir yetisi bulunmakta mıdır?” dedi

“SİYASET RANT İÇİN DEĞİL MİLLET İÇİN YAPILIR”

Özcan’a sert eleştirilerde bulunan Öztürk, “Özetlemek gerekirse siyaset rant için değil, demogoji için değil millet ve milletin menfaati için yapılır! Bu konuların muhatabı Sayın Talih Özcan beyefendiye kendisini sorgularken kolaylıklar diliyorum. Şimdi gelelim asıl konumuza; 30 yılda 3 deprem gören şehrimizde son yıllarda yaşanan sel felaketlerini de eklediğimizde oluşan hasarlar sonrası arıtma tesisinden 56 mahallemize gelen içme suyu şebekesinde %55’in üzerinde fiziki su kaybı yaşanmaktadır. Yaşanan su kayıpları yüzünden şehrimizin birçok noktasında oluşan su basınç sorunu veya yeterli suyun ulaşamaması gibi problemleri doğurmaktadır. İlçe statüsündeyken yapılan içme suyu şebekemizin ömrünü doldurmuş olması, il statüsü olduktan sonrada 250 bin nüfusu aşan şehrimizin artan su ihtiyacını ulaştırırken yapılacak bir basınç artırımında birçok bölgede su patlakları meydana gelmektedir. Bu su patlakları Düzce Belediyemize büyük maddi külfet ve iş yükü yüklemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı başvurulan kredi sayesinde şehrimizin 1250 kilometrelik içme suyu şebeke hattı tamamen yenilenecek. Beyköy’de bulunan arıtma tesisimize 2 adet temiz su deposu yapılacak. Tüm aboneler teknolojik sistemle donatılacak. Belirlenen 49 bölgeye basınç odaları kurularak her noktaya yeterli seviyede su gitmesi sağlanacak. Tüm içme suyu şebekesi otomasyon sistemi ile idare edilecek su kayıp kaçakları tamamen ortadan kaldırılacak. Tüm kazı yapılan yollardaki kanalizasyon ve yağmur hatları yenilenecek. Bu proje tamamlandığında Belediyemiz sadece günü kurtarmaya yönelik hasar-onarım gibi tamirat işleri için harcanan yıllık 20 milyona yakın maddi külfetten kurtulacak ve tüm hatlarıyla Düzce’miz uzun yıllar suyla ilgili problemler yaşamayacak. Kaldı ki, alt yapı ve üst yapı anlamında bu denli büyük bir değişimin ve yenilenmenin yapılabilecek olmasını düşünmek ancak güçlü bir irade sayesinde olabilir, bu yüzden Düzce Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür etmek gerekir, ben teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.