Konuralp’in imar planı yeni baştan yapılacak

DüzceSonHaber

Konuralp’in imar planı yeni baştan yapılacak
5.07.2021 - 09:47
Haber Merkezi
1

Konuralp bölgesinin Kentsel Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmesi ve Koruma Amaçlı İmar Planı uygulanması amacıyla çalışmalara başlandı. Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü yapılması planlanan düzenleme ile vatandaşların imar sıkıntısının da çözüleceğini kaydetti.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Konuralp bölgesini ülke ve Dünya turizmine kazandırmak için girişimlerini sürdürüyor. Başkan Özlü, başlatılan Kentsel Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillenmesi ve Koruma Amaçlı İmar Planı Yapılması çalışmalarıyla tarihi açıdan bölgede daha sağlıklı adımlar atılacağını ve yerel halkın imar sorunlarının da çözüleceğini dile getirdi.

DÜZCE BELEDİYESİ OLARAK, BU KIYMETİN FARKINDAYIZ

Başkan Özlü, Konuralp bölgesinin tarihten günümüze gelen çeşitli medeniyetlerin sosyal, ekonomik, mimari ve benzeri özelliklerini yansıtan kent ve kent kalıntıları arasında bulunduğunu hatırlattı.  Kültür varlıklarının yoğun olarak bulunduğu, sosyal yaşama konu olmuş aynı zamanda önemli tarihi olayların yaşandığı yerlerin başında geldiğini ve korunması gerekli alan olarak belirlendiğini ifade eden Başkan Özlü şöyle devam etti; “Konuralp bölgesinde yer alan 2. derece arkeolojik sit alanı, mimari, mahalli, tarihsel, estetik ve sanat özelliği bulunan ve bir bütün olarak yerleşmenin ait olduğu dönemin yaşam biçimini gelecek nesillere aktarması sebebiyle çok kıymetli bir yer. Düzce Belediyesi olarak, bu kıymetin farkındayız. Bu farkındalığı kentsel arkeolojik sit alanı olarak tescil işleminin yapılması yönünde daha ileri seviyeye taşımak istiyoruz. Bu manada, koruma amaçlı imar planı hazırlanarak, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın da imar sıkıntısının çözülerek durağan değil dinamik bir Konuralp için Kentsel Arkeolojik Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı Yapılması çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız.”


Editör: T. Solmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Belediyeci
    Belediyeci
    5.07.2021 11:53

    Gonul asuk gecsin bu projenin basina:) bu iste iyi para vardir rahat rahat indirir cebine..sonucta amac calismak degil belediyeyi somurmek,kadin kollari adi altinda fitne fesat yapmak..yaninda saz arkadasi boludan ithal muduru unutmamak lazim para sizde sohret sizde