Yolları kapanan Orhangazi Mahallesi sakinleri belediye başkanına ateş püskürdü

DüzceSonHaber

7.10.2021 - 12:46
Güncelleme 7.10.2021 - 12:50
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce'nin en eski mahalleleri arasında yer alan Konuralp Orhangazi Mahallesi'nin yolu 18 uygulaması kapsamında kapanarak bir inşaat firmasına verildi. Ardından mahallenin çıkışı için yol açılmayınca mahalle sakinleri mağdur oldu. Yollarının 1 yıldır kapalı olduğunu die getiren vatandaşlar Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'ye ateş püskürdüler. 

Düzce'nin Konuralp bölgesinde bulunan Orhangazi Mahallesi, 150 yıllık geçmişi ile bölgenin en eski mahalleri arasında yer alıyor. Bir önce ki dönemde eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından mahallenin çıkışını sağlayan yolda 18 uygulaması yapıldı ve mahalleye tekrar yol açılacağı sözü verildi. Ancak aradan geçen zaman içerisinde mahallenin çıkış yolu açılmadı. Bölgede BOTAŞ boru hattı sınırlarını bahane gösteren Düzce Belediyesi 521 sokak üzerinde ki çalışmalarını durdurdu. 

Son 1 yıldır bina aralarından geçen ve ana yola ulaşmaya çalışan vatandaşlar Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'ye ateş püskürdüler. 

Mahalle sakinlerinden Rıfat Tekin, hiç bir kurum ve yetkilinin sorunlarıyla ilgilenmediğini ifade ederek "Bizim sorunumuz 150 yıllık yolu eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş, 18 uygulaması yaparak yolumuzu bir inşaat firmasına satıyor. Firma yol üzerine binayı kurdu. Bizim yolumuzu kapatıyor. Bize yol açacaklarını söylediler. Yolumuz 2-3 ay açıldı. Belediyeden geldiler. Biz burayı düzeltiyoruz dediler. 2-3 gün çalışıp gittiler. Amaçları burayı tamamen kapatmakmış. Biz belediyeye giderek yetkililere yolumuzun kapandığını söyledik. Konuralp’ten Orhangazi Mahallesi’ne giriş var, çıkış yok. 150 yıllık yolumuz kapanıyor, mezarlığa giden yol yok. Belediye biz ilgilenmiyoruz dedi, BOTAŞ ilgileniyor dedi. BOTAŞ yetkilileri, belediye bizim şartlarımızı yerine getirirse biz yolu açarız dediler. Belediye yetkilileri elimizden geleni yapacağız dediler. Ama yolumuz kapalı ve firma ilgilenmiyor. Belediye başkanımız, il başkanımız, milletvekillerimiz gelmiyorlar. Yarın seçim olunca hangi yüzle gelecekler bilemiyoruz. Belediye başkanımıza randevu almaya çalışıyoruz bize randevu vermiyorlar. 15 gün önce müracaat ettik sizi belediye başkan yardımcısına yönlendireceğiz dediler. Arayan soran yok" dedi.
SİZ BİZİ GÖRMEDİNİZ BİZ SİZE NEYİN NE OLDUĞUNU GÖSTERCEĞİZ
Tekin, yol üzerinde bulunan bir evin kendi bahçe kapısına kadar yol açtığını belirterek "BOTAŞ diyor ki araba geçemsi yasak. Karadeniz Ereğli'den geliyor bu hat ve üstünden TIR'lar, kamyonalr geçiyor. Buradan ise günde en fazla 5 araba geçecek. Vatandaşın birisi kendi evinin önüne kadar yol yapmış. Hani buradan araba geçmesi yasaktı. Kendisine beton dökmüş evine kadar geebiliyor, evin oradan yol bitiyor. Bu bize reva mı? Cumhurbaşkanım bunu görmen lazım. belediye başkanım, il başkanım bunları görmeniz lazım. Görmediğiniz zaman bu vatandaş size gösterecek. Neyin ne olduğunu size gösterecek. Az kaldı rahat olun" şeklinde konuştu.

DÜZCE BELEDİYE BAŞKANI BİZE RANDEVU VERMİYOR

Mahalle sakinlerinden Nermin Maraş ise konunun gerekirse Cumhurbaşkanı'na kadr iletileceğini ifade ederek "Eğer şu anda bir cenazemiz olsa bile mezarlığa gidecek yolumuz yok. Bu köye servis girmiyor, servis girse çıkış yolu yok. Ambulans girse çıkış yolu yok. Mahallemiz üniversiteye sadece 500 metre uzaklıkta. Bu mahallenin rezilliğini görsünler diye telefon etmediğim kimse kalmadı. En son 20 gün önce belediye başkanından randevu istedim. Geçen gün telefon ettim, sizi belediye başkan yardımcısına yönlendirdik dediler. Belediye başkan yardımcısı da bakmadı. Mahallemizin girişi var çıkışı yok. Yayalar dahi geçmiyor. Bir yetkili bizim sesimizi duymadı. Ama duymasınlar, bu mahalleden nasıl gelip  oy isteyecekler. Cumhurbaşkanımız diyor ki gidilmeyecek ev kalmayacak. Ama Düzce Belediyesi bizim mahallemizin yolunu kapattı. Değil evlere gitmeyi mahallemizin yolunu kapattı. Gelsin bu rezilliği görsünler bu burada bitmeyecek. Cumhurbaşkanına kadar gidilecek" şeklinde konuştu. 
 


Editör: A. Gölge
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz