EYT Genel Sekreteri Çelik EYT'nin amacı sorunu çözmek değil, işi siyasallaştırmak

DüzceSonHaber

23.02.2022 - 09:24
Haber Merkezi

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Genel Sekreteri ve Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı Mehmet Ali Çelik, dernek olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, AK Parti ve MHP grup başkan vekilleriyle yaptıkları görüşmelerin ardından federasyon içerisinde 'onursuz' olarak adlandırıldıklarını belirterek, "EYT Federasyonunun amacı EYT sorununu çözmek değil. Mazlum kitlelerin hakkını aramak değildir. İşi siyasallaştırmak ve bu anlamda adım atmaktır. Bunu tamamen Millet ittifakına göz kırpıp, iktidara karşı, Cumhur ittifakına karşı bir koz olarak kullanmak" dedi. Çelik, EYT'lilerin oyuna gelmemesini, konunun çözümü için iktidarla görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

EYT Federasyonu Genel Sekreteri ve Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı Mehmet Ali Çelik, geçen hafta bazı kentlerin dernek başkanlarıyla birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ve MHP Grup Başkan Vekili Engin Akçay ile görüştüklerini söyledi. Çelik iktidar kanadıyla görüşmemeleri için kendilerine telkinde bulunulduğunu belirterek, "EYT davasında yola çıktığımızda tamamen bu kitlenin sesi olmak, EYT'nin problemini çözmek adına bir mücadele içine girdiğimiz için hareket ediyorduk. Yaptığımız çalışmalarda federasyon oluşumunda yer aldık. Bu süreç içerisinde muhalefetle birçok görüşme yapıldı, ancak iktidar kanadıyla görüşme yapılmaması konusunda bize telkinde bulunuldu. İktidar bizi kabul etmiyor dediler. Ancak biz arka planda iktidarla görüşmek için çalışmalarımızı devam ettirdik. Bu çalışmalar neticesinde 3 hafta önce aslında biz bir kilidi açtık. Bu neydi? Çözüme giden yolda MHP ve AK Parti ile olan görüşmeleri bizzat bizim ve arkadaşlarımızın federasyon dışında yaptığı görüşmeyle sağlandı. Biz bunu yaparken kitleyi dağıtmamak adına EYT'yi bölmemek adına bu çalışmayı birlikte yapma teklifini sunduk ve bize karşı çıkıldı. Bizler eleştirildik ve bu görüşmelerin yapılmaması için tehditler aldık. Ancak biz görüşmelerimizi yaptık. Yapılan görüşmeler sonucunda bunu maniple etmek adına basında, sosyal medyada henüz görüşmenin içeriği belli olmadan görüşmenin içeriğini anlatarak kitleye buradan çözüm çıkmaz yoluna itmeye çalıştılar. EYT'li kardeşlerimizi umutsuzluğa itmeye çalıştılar. Yetmedi EYT'li kardeşlerimizi mitinge davet etmeye çalıştılar. Henüz ortada bir konu yokken, henüz konu görüşülürken, AK Parti ve MHP Grup Başkan vekilleri bu konunun çözümü üzerinde ki fikirlerini anlatmışken bunlar EYT'lileri tamamen ümitsizliğe iterek, bugün özellikle bugün mecliste muhalefeti ziyaret ederek bunu da maniple etmeye çalışıyorlar" dedi.

'EYT SORUNUNU İKTİDARA KARŞI KOZ OLARAK KULLANIYORLAR'

Çelik, EYT sorununun özellikle gündemde tutulduğunu ifade ederek, "Tabi ki muhalefet ziyaret edilecek ve fikir alınacak. Ama bugün geldiğimiz noktada şunu gördük ki EYT Federasyonunun amacı gelinen noktada EYT sorununu çözmek değil. Mazlum kitlelerin hakkını aramak değildir. İşi siyasallaştırmak ve bu anlamda adım atmaktır. Bunu tamamen millet ittifakına göz kırpıp, burada olan iktidara karşı Cumhur ittifakına karşı bir koz olarak kullanmak ve seçimde bunu daha önce de olduğu gibi seçim kozu olarak kullanmaktır. Çözüme bu kadar yakınken neden çözüm baltalanmaya çalışılıyor?" diye konuştu.

'EYT'Lİ KARDEŞLERİMİN BU OYUNA GELMEMESİNİ İSTİYORUM'

Cumhur ittifakı partileri ile görüşmelerin ardından EYT Federasyonu içerisinde kendilerinin 'onursuz' olarak adlandırıldığını dile getiren Çelik, "İletişim gruplarımızda bizler AK Parti ve MHP ile görüştükten sonra bize, 'Haysiyetini, onurlarını satanlarla işimiz olmaz' diyorlar. Biz asla onurumuzu satmadık. Biz asla kendimizi pazarlayıp, siyasete alet etmedik. Tek derdiniz konunun çözüme kavuşması. Tek derdimiz var üzüm yemek. Sizler bağcıyı dövüyorsunuz ve üzüm yenmiyor diyorsunuz ve bunu sadece muhalefetle çözmek için yol arıyorsunuz. Onun için EYT'li kardeşlerimin bu oyuna gelmemesini istiyorum. Biz konunun çözümü için elimizden geleni yapıyoruz. İktidarla görüşmelerde de masada olacağız" dedi.

'BİZE SÜREÇ AÇIKLANDI'

AK Parti ve MHP ile yaptıkları görüşmeleri de aktaran Çelik, şöyle konuştu:

"Biz görüşmeleri yaptığımızda bize süreç açıklandı. 5 kademeli bir süreç var. Asgari ücret, memur maaşları, 3600 ek gösterge, taşeronlarla ilgili kadro meselesi çözüldükten sonra EYT konusu gündeme gelecek. Bu da bir süreç. Bu süreç içinde de görüşmeler devam edecekti. Ama biz bunu açıkladıktan sonra muhalefeti de atağa kaldırmak için ciddi manipülasyonlar yapılıyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı Grup Başkan Vekili Ekran Akçay bize bu konunun destekçisi olacaklarını ve Devlet Bahçeli beyin grup toplantısında yaptığı toplantı konuşmasını tek tek önümüzde koydu. Bunun takipçisi olacak dedi. Diğer tarafta AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 2,5 saat boyunca bize çözüm süreci ve atılacak adımları tek tek anlattı ve bizleri tek tek dinledi. Geriye doğru bir mağduriyet olmayacağını ortaya koydular"


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz