Başkan Özlü gelecek 5 yıldaki planlarını anlattı

Düzce Son Haber

Başkan Özlü gelecek 5 yıldaki planlarını anlattı
25.01.2024 - 10:34
Güncelleme 25.01.2024 - 10:34
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü, seçim çalışmaları kapsamında basın kuruluşlarını ziyaret etti. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Özlü, gelecek 5 yıl için planladığı projeleri ve Düzce’nin ilçeleri ile entegre edilerek gelişmesini sağlayacak projelerinden bahsetti. Özlü, ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılına atfen 100 proje açıklayacağız. Bunlar Düzce’nin tamamını kapsayacak” dedi.

Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Faruk Özlü, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Buğra Alp Kocaman, Kadın Kolları Başkanı Şule Kubilay Yılmaz ve partililerle birlikte ziyaretlerine devam ediyor.

Ziyaretleri sırasında projelerinden ve gelecek 5 yıllık dönemde yapacakları hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Faruk Özlü, “Geçtiğimiz hafta Cuma günü namazdan sonra seçim çalışmalarımıza başladık. O günden itibaren çalışmalarımız sürüyor. Dün akşam hastane ziyaretlerimiz vardı. Muncurlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ettik. Orada Çocuk Acil Bölümü ve Fizik Tedavi bölümü var. STK ziyaretleri yapıyoruz. Basın ziyaretleri yapıyoruz” dedi

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA ATFEN 100 PROJE AÇIKLAYACAĞIZ”

 Gelecek 5 yıllık dönem için Cumhuriyetin 100. Yılına özel 100 proje açıklayacaklarını dile getiren Özlü, “Bu dönem yani ikinci dönem diye söylediğimiz bu dönem ustalık dönemi olacak. Bu dönem 100. Yıla atfen yani Cumhuriyetimizin 100. Yılına atfen Düzce için 100 proje açıklayacağız. Bu projelerden bir kısmı daha önce başlatılanların devamı gibi olacak. Örneğin Asar Deresi 1. etap ile birlikte 2. Ve 3. Etabı açıklayacağız. Yine bu projelerden birisi Mobilya Kent projesi olacak. Geçtiğimiz gün tapusunu aldık. Düzce Belediyesi tarihinde alınan tüm arsalardan bedeli ödenerek alınan arsalardan daha fazla bir emlak almış olduk. Yaklaşık 300 dönüm. Otoban kenarında almış olduk. Düzce’yi mobilya şehri yapacak bir projedir. Biliyorsunuz bunun hazırlıklarını geçen sene yaptık. Geçen sene burada bir zirve tertip ettik. Türkiye’nin önde gelen ekonomi ve teknoloji yazarlarını, fikir adamlarını, iş adamlarını çağırdık. Önümüzdeki dönem katma değeri çok yüksek olduğuna inandığım mobilya ve ahşap sektörü ile daha çok öne çıkacağına inanıyorum.  Biliyorsunuz bir atlı spor kulübü kuruyoruz. Kirazlı mevkiinde kurulacak. Bugünlerde kulübü kuruyoruz. Atlı Spor Kulübü ile Düzce ata binmek için gelinen yer olacak. Bunun turizme katkısı olacağına inanıyoruz” ifade etti.

‘DÜZCE’Yİ ENTEGRE BİR ŞEHİR OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ’

Düzce’yi ilçeleri ile birlikte yatırım konusunda entegre bir şehir olarak planladıklarını söyleyen Özlü, “Düzce’yi entegre bir şehir olarak düşünüyoruz. Düzce butik ve güzel bir şehir. Çevre Düzeni planımızı tamamlamak üzereyiz. Tarım Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı arasındaki mutabakatı sağlıyoruz. Burada Düzce’yi planlarken Düzce’nin belli alanlarda öne çıkacak yönleri ile planlıyoruz. Kaynaşlı’yı lojistik merkezi, Gölyaka’yı tarım ve turizm, Gümüşova’yı sanayi bölgesi olarak planlıyoruz. Yani bir her bir ilçemiz bir alanda öne çıkacak. Bu entegre bir plandır. Topyekûn kalkınma modelini benimsiyoruz” dedi.

‘GÖREV ALANLARIMIZ DIŞINDA HİZMETLER YAPTIK’

Özlü, belediyenin görev alanı dışında da hizmetler yaptıklarını vurgulayarak “Bizim belediyemizin görev alanlarına doğrudan girmediği halde bir çok iş yapıyoruz. Örneğin bir okullar yapıyoruz. Okul bizim işimiz değil. Biz hastane kampüsü yeri belirliyoruz. Spor kampüsleri yapıyoruz. Biz bu şehrin gelecek 50 yıllını planlıyoruz. Bizim bütün amacımız eser ve hizmet bırakmaktır. Planlarımızı buna göre yapıyoruz. Böyle sosyal medya üzerinden, sanal medya üzerinde sağa sola laf yetiştirmeye çalışmıyoruz” dedi.

‘BİZ 31 MART SEÇİMLERİ İÇİN HANGİ GÖRÜŞTEN OLURSA OLSUN DÜZCELİLERLE BİR ARAYA GELMEK İSTİYORUZ’

31 Mart seçimlerinde tüm Düzcelilerle bir araya gelmek istediklerini söyleyen Özlü, “Bugünkü şartlarda 31 Mart için genel stratejimiz bir araya gelelim, birbirimizle didişmeyelim. Biz başka illerle yarışalım. Zonguldak, Eskişehir ile yarışalım. Siyasi görüşü ne olursa olsun, Düzcelilerin bizi desteklemesini istiyorum. Gerçekten derdi Düzce ise ve gerçekten Düzce’nin bir şehir olmasını istiyorlarsa bizi desteklesinler. Düzce’nin kendi gelirleri, belediyenin gelirleri Düzce’yi büyük şehir yapmaya yetişmez. Elektrik, su, doğalgaz faturaları, personel gideri gibi giderler belediyeden karşılanıyor. Düzce’ye dışardan kaynak getirmek gerekiyor. Düzce’ye kim kaynak getirebilir? Getirilen kaynağı kim doğru harcayabilir? Düzcelilerin buna bakmasını istiyoruz” dedi.

‘SEÇİM DEMEK SAVAŞ DEMEK DEĞİL’

Seçim sürecinde tüm adayların ve partililerin savaş halinde olmadığını üslup konusunda da dikkatli olmalarını isteyen özlü, “Biliyorsunuz seçim süreçleri aslında savaş değil. Düzce küçük bir yer. Burada diğer adaylarında bizim gibi ziyaretler yapacağına inanıyorum. İnsanların üslubuna dikkat etmelerini istiyorum. Bir cenaze, bir düğün olur. Hep karşı karşıya geleceğiz. Üsluba dikkat edilmezse hangi yüzle bir birimize bakacağız” ifadelerini kullandı.

‘BU ŞEHİRDE BİRŞEY YAPILACAKSA BUNU BİZ YAPARIZ’

Düzce’de daha önce sorun olan bir çok konuyu çözdüklerini, bundan sonraki süreçte de yapılacakları kendilerinin yapacağını belirten Özlü, “Bu şehirde bir şey yapılacaksa bunu ancak bir yaparız. Bugüne kadar baktığımızda günü kurtaracak işler yapmadık. İçme suyu altyapısını temelden değiştiriyoruz. Yüzde 54 kayıp, kaçak var. Çöp sorununu çözdük. Buraya Mahmut Tanal bey, Kemal Bey bir akşam geldi. Nöbet tuttular. Ama bugün çöp sorununu tartışmıyoruz. Çünkü temelden çözdük. Çöple ilgili konuyu daha da derinleştireceğiz. Kaynağında ayrıştırmaya gideceğiz. Gübre üreteceğiz ve daha nitelikli hale getireceğiz. İtfaiye teşkilatı bölgenin en güçlü itfaiye teşkilatı. Bakın iddiayla söylüyorum. Sakarya dahil bölgenin en büyük itfaiyesine sahibiz. Bunu biz değil itfaiyeciler söylüyoruz. Çevre düzeni planı yapıyoruz. Bizim gibi 51 il var Sadece Düzce Belediyesi’ne bu yetki verildi. Biz yapıyoruz. Az önce bahsettiğim Kaynaşlı Lojistik üstü olsun, Gölyaka gibi yerler olsun” şeklinde konuştu.

 ‘BELEDİYECİLİK SİYASİ DEĞİL TEKNİK BİR KONUDUR’

Belediyeciliğin siyasi bir mekanizma yerinde teknik konulardan oluşan bir mekanizmaya sahip olduğunu söyleyen Özlü, “Yüksek katlı yapılaşmalara son verdik. Bir dönem yapılmış. Bizim dönemde maksimum zemin artı 4 kata izin verildi. Aslında yüzde 80’ni zemin artı 1 yada 2. Yüzde 20’si zemin artı 4 kat. Bunun rakamlarını da çıkarttırdım. Bu şehir için kim bir tuğla koymak istiyorsa, bu şehir kim bir şeyler yapmak istiyorsa bize katılsın. Bizim siyasi kadromuza katılsın. Bunu hep söylüyorum.  Aslında belediyecilik siyasi bir görev değil teknik bir görev. İnsanalara ters gelebilir. Şimdi soruyorum. Çöp toplamanın siyasi bir yönü var mı? Çöp, temizlik, hijyen teknik bir iş. İçme suyu neresi siyasi bir iş. İçme suyunun partilere göre rengi değişiyor mu? Toplu taşıma teknik bir konu. Aslında belediyecilik teknik bir konudur. Ben bir kitap yazdım. Belediyeciliğin esasları diye. 10 temel esas tespit ettim. Biliyorsunuz 4 yıl biir fakülte bitirme süresidir. Bir bitirme tezi gibi düşünün. Hiçbiri siyasi değil. Hepsi teknik. Sosyal yardımlar bile teknik. Fakir, fukarayı tespit edeceksin, sosyal doku analizi yapacaksın. Kim fakir, kim ihtiyaç sahibi ise ona vereceksin. Ben paradigmayı değiştiren yeni bir anlayış getiren adeta yeni nesil belediyecilik denil bir tarzı oturtmak istiyorum” dedi.

‘KÖYLERE ŞEHİR KONFORUNU GETİRECEĞİZ. YENİ MAHALLE OLAN KÖYLERİN YAPISINI BOMAYACAĞIZ’

Doğalgaz, asfalt ve altyapı gibi belediye imkanlarından faydalanmak için mahalle olan köylerin, köy yapısını bozmayacaklarını vurgulayan Özlü, “Çok sayıda köy bize katılmak istiyor. Hangi köye gitseler, doğalgaz istiyorlar. Doğalgaz gelmesi için imar geçmesi lazım. İmar da belediye varsa oluyor. Düzce’deki çok sayıda köy belediye sınırlarındaki doğalgazla ısınmak istiyor. Mesela burada da bir konsept geliştirdik. Şehir konforunda köy konsepti. 63 mahallemiz oldu. Son katılan köyler, onları asla bozmayacağız. Onları köy vasfınız koruyacağız. İsviçre modelinde olacak. Köy, köy olarak kalacak. Her birini Kültür Mahallesi yapmak çok yanlış. Köyün bir güzelliği var. Şehir konforunu köye götüreceğiz. Yolları asfalt, doğalgazı var. Elektrik ve suyu var. Ama adamın tavuğu  da olacak, kazları da olacak, inekleri ve samanlığı olacak. Sabah kalkıp folluktan yumurtasını alsın. Ama şehir konforunu da yaşasın. Böyle bir konsept geliştiriyoruz. Ben bütün köylerin mahalle yapmaya karşıyım. Darıcı, Sinirci köyleri. Bizi besleyen onlar. Onlar marul, domates, domates, patates üretmeseler pazarda ne yiyeceksiniz? O yüzden köy, şehir konforunda köy konseptini bu dönem Düzce’de oturtmaya çalışacağız. Bize katılan köyler var. Onlar da kısmi imar uygulayacağız. Yerleşim bölgesi ile sınırlı imar planları yapacağız. Tarlaları arsa yapmayacağız. Tarla, tarla olarak kalacak” dedi.

‘YENİ NESİL BELEDİYECİLİK YAPMAK İSTİYORUZ’

Gelecek dönemde yeni nesil belediyecilik anlayışı içinde olacaklarını söyleyen Özlü, “Aslında yeni nesil bir belediyecilik anlayışını bu şehirde oturmaya çalışacağız. O bakımdan Düzce bir pilot il gibi olacak. İnşallah mobilya kenti de harekete geçince Düzce bir ticari merkez olacak. Ahşabın ve mobilyanın merkezi olacak” ifadelerini kullandı.

‘DOĞAL FELAKET VE HASTALIKLAR YATIRIMLARIMIZIN ZAMANINDA BİTMESİNİ ENGELLEDİ’

Özlü, son olarak görev süresi içerisinde meydana gelen sel, pandemi gibi doğal afet ve hastalıkların yatırım sürelerinin bitiş tarihine etki ettiğini belirterek şunları söyledi; “2 yıl pandemide doğru, dürüst çalışamadık. 3,5 milyon maske üretip dağıttık. Dezenfekte konusunda çalıştık.  Başkan yardımcılarımızın elinde makinelerle taksi duraklarını, bankalarını ilaçladık. Biz göree geldik sel geldi, pandemi geldi. Sonra bir sel daha geldi. Sonra deprem oldu. Tekrar bir sel geldi. Bir tek meteor düşmedi. Bütün felaketler Düzce2ye geldi. Bu da bizim iş yapma süremizi çık etkiledi. Ayrıca deprem bölgelerine de yardıma gittik, sel bölgelerine yardıma gittik. Yatırımlarımızın hızını kesti. Ancak bir sonraki dönemde daha hızlı çalışacağız.”


Editör: D. Son Haber