Milli Görüş’ün efsane başkanı Ruhi Kurnaz’dan ‘Neden Faruk Özlü?’ sorusuna net cevaplar

Düzce Son Haber

Milli Görüş’ün efsane başkanı Ruhi Kurnaz’dan ‘Neden Faruk Özlü?’ sorusuna net cevaplar
11.03.2024 - 10:30
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce’de 1994-2004 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevi yapan ve 1999 depremlerini en yakından yaşayan isim olan Milli Görüş hareketinin efsanesi ve aynı hareketin ilk belediye başkanlarından olan Ruhi Kurnaz, 31 Mart yerel seçimlerinde Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’yü desteklemesinin sebeplerini anlattı.

Ruhi Kurnaz, 10 yıllık görev süresi içerisinde Düzce’nin ilçe olduğu dönemde belediye başkanlığı yapan, 1999 depremlerinin ardından Düzce’nin il olmasıyla ilk il belediye başkanı olarak tarihe geçti. Kurnaz, Düzce’nin Bolu’nun ilçesi olduğu dönemde Bolu Belediye Başkanları Necdet Gören ve Yüksel Ceylan’la çalıştı. Her iki ismin sol cenaha yakın olması nedeniyle Düzce’ye gerekli ilgiyi göstermemeleri ve bahsedilen dönemde Milli Görüş hareketine adeta öcü gözüyle bakmaları Düzce’ye yapılacak yatırımları engelledi.

Ardından 1999 yılında yaşanan depremle birlikte Kurnaz bu kez tamamen kendi haline bırakıldı.

Kurnaz o günleri şöyle anlattı; “Deprem olduğunda ne olduğunu şaşırdık. Şimdi ki gibi telefon yok, internet yok. Bırakın depremin hemen ardından Düzce’ye bakan gelmesini, ekmek gelmedi. Bittik dedim. Nasıl kalkacağız bunun altından. Canlarımızı enkaz altından çıkarmalara yardım ettik. Ulaşımın sağlanması için yolların açılmasını sağlamaya çalıştık. Suların akması, elektriğin yanması için çalışmalar yapmaya başladık. Hiçbir destek almadan bunları yapmaya çalıştık. Ama olmadı. Merkezi hükümet desteğe gelmedi. Neredeyse depremin üzerinden 1 hafta geçtikten sonra Düzce ne oldu diye sordular” dedi.

23 KASIM DEPREMİNİN ARDINDAN HELİKOPTERLERİ GÖRDÜM

Kurnaz, 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan depremin üzerinden 1 saat geçtikten sonra havada helikopterleri gördüğünü ve çok mutlu olduğunu söyleyerek “Deprem oldu. Dedim ki bu şiddette bir yerler yıkıldı. Kontrol etmek için baktığımda havada helikopterlerin sesini duydum. İşte devletin gücü budur. Güçlü ve sosyal devlet demek budur. Hemen 1999 senesi aklıma geldi. Bırakın bize helikopteri, ekmek zor geldi. Hemen ardından bakanlarımız geldi. Bir bir gezerek tespit yaptılar. Bu Düzce için büyük bir nimet oldu. Bakın Kahramanmaraş merkezli büyük bir deprem oldu. 1 yıl içinde toplu konutlar oluşturuldu. Bu büyük bir güçtür” ifadelerini kullandı.

NEDEN FARUK ÖZLÜ?

Kurnaz, kendisinin Düzce için çok çaba harcadığını ve Düzce ile ilgili hayalleri olduğunu, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün, Düzce’nin geleceğini hazırlayacağına ve kendisinin hayallerine gerçekleştireceğine inandığını belirterek “Bakanlık döneminden tanıyorum. Düzce’ye geldiğine ve belediye başkan adayı olduğuna çok sevindim. Proje adamı. Ben 10 sene belediye başkanlığı yaptım ama ben proje yapacak zaman bulamadım. Düzce’nin bir geleceği var. Bakıyorum. Falanca bakan gelmiş, ziyaret etmiş gidiyor. Bir sel oldu Düzce doldu. Deprem oldu Düzce doldu. Bu yatırımları milli eğitim bakanı, sağlık bakanı, kültür bakanı yapıyor. Yahu benim zamanımda sağlık bakanı yok muydu? İçişleri bakanı yok muydu? Onları buraya getirecek başkan lazım. 1 dönem belediye başkanı değildir. 1 dönem zaten bölgeyi tanımak ve projelerle uğraşmaktır. Proje bir kağıda bir şeyler yazmak değildir. Proje yapmak kolay mıdır? Onun onayını alacaksın, halkta karşılığı olup olmadığını göreceksin. Hiç tereddüttüm yok. Tüm adaylar Düzceli. Mutlaka birileri arkadaş, eş, dost akraba çıkarız. Adaylara karşı çıkmıyoruz. Ancak Faruk Özlü’nün bir kere daha gelmesi ve projelerini uygulamasını istiyoruz. Bizden ömür geçti gidiyor. Bakın çocuklarımız, torunlarımız burada. Herkes Düzce’nin geleceğine oy versin. Düzce’de torunlarımız, çocuklarımız yaşayacak. Faruk Beyi sonuna kadar destekliyorum” şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.