Gölyaka'da barınaktaki köpeklerin açlıktan birbirini yediği iddiası hayvan severleri ayağa kaldırdı

Düzce Son Haber

3.01.2024 - 12:40
Kaynak: Haber Merkezi

 

Gölyaka ilçesinde geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan su baskınları sonrası balçıkla kaplanan geçici hayvan barınağındaki köpeklerin bir kısmı iddiaya göre kulübelerinin kapılarının kapalı olması ve görevlilerin ilgilenmemesi nedeniyle öldü. Düzce Hayvanları Koruma Derneği üyeleri köpekleri toplayarak Düzce Belediyesi’ne ait yavru hayvan bakım ünitesine götürdüler. Düzce Valiliği sorumlular hakkında soruşturma başlattı.

Gölyaka Belediyesi’ne ait hayvan barınağı ve geçtiğimiz yaz aylarında yaşanan selde köpekler için yapılan kulübeler balçık ve çamurla kaplandı. İddiaya göre kulübelerinin kapıları kapalı olan ve belediye ekiplerinin ilgilenmediği köpekler birçoğu yiyecek bulamadığı için öldü. Bazı köpeklerin açlıktan birbirlerini yediği yönünde ihbarlar alan Düzce Hayvanları Koruma Derneği üyeleri barınağa gittiklerinde ölü köpeklerle karşılaştılar. Hayvan severler 11 yavru olmak üzere 14 köpeği alarak Düzce Belediyesi’ne ait yavru hayvan bakım ünitesine götürdüler.

HAYVAN SEVERLERDEN BÜYÜK TEPKİ

Düzce Hayvanseverler Derneği yaşanan köpek ölümlerine ilişkin yazılı açıklama yaparak Gölyaka Belediyesine tepki gösterdiler. Açıklamada köpeklerin açlıktan birbirlerini yediklerini vurgulanarak, “Düzce Gölyaka Belediyesi tarafından hayvanların “Geçici Köpek Toplama Alanı” adı altında, yaşam haklarına tamamen aykırı olarak esir edildiği ve  zulüm içerisinde hayatta kalma mücadelesi verdiği toplama kampındaki vahşet, daha önce de olduğu gibi  tekrar kanıtlarıyla vatandaşlar tarafından kayıt altına alındı.  Bu görüntüler, hayvanların toplu halde esaret altında tutulmasının, toplu yaşam alanları oluşturmaya çalışmanın yaratacağı sonuçların en açık göstergesidir. Bipativer olarak ihbar yapıldığı anda ilgili merciilere haber vererek olay yerine gittik ve yasal sürecimizi başlattık. Toplama kampına ait görüntülerde, hayvanların açlıktan birbirini yedikleri görülüyor. Bölgede yaptığımız incelemeler neticesinde görüntülerde yer alan beyaz yetişkin köpeğin hamile, hasta ve hayatta olduğu, sağlık durumunun iyi olmadığı, kangal köpeğinin ise hamile iken anestezi ile alınıp alana getirildiği, konteynerda çamur deryası içerisinde doğum yaptığı, 4 yavrusunun sağ ve 3 yavrusunun ölü olduğu, görüntülerde parçalanmış diğer yavrunun da onun yavrusu olduğu tespit edilmiştir. Alanda tutulan diğer hayvanların da genel sağlık durumu iyi değildir. Toplama alanında hiç yavru kalmayacak şekilde, 11 yavru ve hemen ayrılması gereken 3 yetişkin köpek Mergiç Yavru Bakım Alanına götürülmek üzere yola çıkarıldı. Bipativer başkanımızın arabasıyla taşınan 1’i ağır hasta olmak üzere 9 yavru sorunsuzca Mergiç’e ulaşırken, 1 yavru ve 3 yetişkinin taşındığı Gölyaka’ya ait arabadan 2 yetişkin annenin brandayı yırtarak kaçtığı ifade edildi. Travmatize olan 1 yetişkin kangal ve 4 yavrusu ise hala toplama alanındadır. Belediye Başkanı, Kaymakam, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Doğa Koruma Milli Parklar da bölgeye gelerek incelemelerini yapmış, durum Düzce Valiliği’ne de detaylarıyla aktarılmıştır. Bizler de yasal sürecimizi başlattık ve sorumlular ceza alana dek bu esaret kampının takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

VALİLİK SORUMLULAR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada ise sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığı vurgulanarak, “Gölyaka Belediyesi Hayvan Barınağında meydana geldiği iddia edilen köpek ölümleri kamuoyunu bilgilendirmek gereği hasıl olmuştur. Bu iddiaların ciddiyeti karşısında, valiliğimiz ivedilkle harekete geçerek konu incelemeye alınmış olup ilgililer hakkında soruşturma başlatılmıştır. Valiliğimiz koordinesinde ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından hayvanların korunması ve güvenli bir çevrede yaşam sürmeleri amacıyla ortak çalışma yürütülmektedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla soruşturmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.