Yeni Akçakoca limanının detayları ortaya çıktı

DüzceSonHaber

Yeni Akçakoca limanının detayları ortaya çıktı
5.01.2022 - 14:58
Haber Merkezi

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın göreve geldiği günden bugüne kadar planladığı yeni Akçakoca limanıyla ilgili detaylar ortaya çıktı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen Yeni Akçakoca Limanı Ümran Çelik Boru önünde yapılacak. Projenin yatırım maliyeti 49 milyon 345 bin 75 TL olarak öngörüldü.

 

YAPIMI GEREKLİ Mİ?

 

Akçakoca’da yer alan mevcut balıkçı barınağı 30 Aralık 2016 tarihindeki fırtınada büyük hasar gördüğü için söz konusu projenin yapılması can ve mal güvenliği, ayrıca ekonomik anlamda büyük önem arz ettiği ileri sürüldü.

 

Ümran Boru önüne yapılacak Akçakoca Limanı denizde 90 adet, karada ise 20 adet balıkçı teknesini barındıracak ve aynı anda 15 adet balıkçı teknesi bordalama (sıralı) şekilde yanaşarak balık boşaltabilecek kapasiteye sahip olacak.

 

AKÇAKOCA LİMANI 300 DÖNÜME YAKIN

 

Kapladığı proje alanı 276 bin 802 metrekare olan barınak, Maliye Hazinesi’ne ait arazide gerçekleştirilecek. Yeni Akçakoca Limanı; ana dalgakıran, tali dalgakıran, 3 adet iskele, rıhtım çekek yeri ve geri saha yer alacak olan idari bina, balıkçı lokali, soğuk hava deposu, balık satış ünitesi ve atık alım ünitesi vb. ünitelerden oluşacak. Balıkçı barınağının inşaatının tamamlanmasından ardından kanun gereği işletilmek üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilecek. Dolayısı ile geri sahada yapılacak ünitelerin konumu henüz belirlenmedi.

 

FENERLER YER ALACAK

 

Proje kapsamında 800.000 m3 (2.080.000 ton) dolgu yapılacak. Ana dalgakıran, 1.030 metre uzunluğunda, bölgedeki dalga yüksekliklerine dayanabilecek şekilde taş dolgu ve antifer bloklu şekilde tasarlandı. Bu dalgakıranın ucunda fener yer alacak. Ana dalgakıranın, 0 metre ile (-8) metre arasında değişen derinlikte yapılması planlandı.

 

Tali dalgakıran, 250 metre uzunluğunda, bölgedeki dalga yüksekliklerine dayanabilecek şekilde taş dolgu şekilde tasarlandı. Tali dalgakıranın ucunda da fener yer alacak. Tali dalgakıranın, 0 ile (-6) metre arasında değişen derinlikte yapılması planlanıyor.

 

100 METRE UZUNLUĞUNDA

 

İskeleler, 100 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğinde olup, (-3) metre ile (-5) metre arasında değişen derinlikte, 3 adet ve çelik kazıklı tipte olacak.

 

Rıhtım, 1.080 metre uzunluğunda olup, 0 ile (-7) m arasında değişen derinlikte tasarlandı. Çekek yeri, 34 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde olup, 0 ile (-3) metre arasında değişen derinlikte olacak. Ulaşım yolu, 411,69 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde asfalt olarak planlandı.

 

NE KADAR UZAKLIKTA?

 

Proje alanı Düzce’nin merkezine yaklaşık kuş uçuşu 28 km, kara yolu ile yaklaşık 35 km mesafede yer alacak. Ümran Borunun denizle buluştuğu noktaya yapılacak limanın Akçakoca ilçe merkezine ise kuş uçuşu yaklaşık 3 km, karayolu ile yaklaşık 4 km mesafede yer alacak.

 

Proje alanına en yakın yerleşim birimi Ayazlı Mahallesi olarak öne çıkıyor. En yakın duyarlı yapılar ise; kuş uçuşu yaklaşık 160 metre güneyinde Ümran Boru Fabrikası, kuş uçuşu yaklaşık 340 metre güneybatısında ve kuş uçuşu yaklaşık 480 metre güneydoğusunda yer alan konutlar.

 

Söz konusu projenin inşaat aşaması 2 (iki) yıl, ekonomik ömrü ise 50 (elli) yıl olarak öngörülüyor. Projenin inşaat aşamasında 40 kişi, işletme aşamasında ise 10 kişinin çalışması planlanmaktadır.

 

LİMANIN AKÇAKOCA EKONOMİSİNDEKİ YERİ

 

66 ruhsatlı teknenin bulunduğu Akçakoca’ya yapılması planlanan barınak, balıkçılık açısından ekonomik girdiyi çoğaltacak. Ayrıca yaklaşık 170 civarında ruhsatsız amatör teknenin bulunduğu bölgede yılda 5.000 tekne giriş-çıkışı sağlıyor.


Editör: A. Gölge