Akçakoca’da belediye işçilerinden davullu, zurnalı zam kutlaması

DüzceSonHaber

17.01.2023 - 12:02
Güncelleme 17.01.2023 - 13:23
Haber Merkezi
1

 

Akçakoca Belediyesinde görevli işçiler, maaşlarına yapılan yüzde 101 ve yüzde 119 zammı davul ve zurnayla kutladılar.

Akçakoca Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi için tören düzenlendi. Törene Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, Sendika Şube Başkanı İlhami Yurt, yetkililer ve belediye çalışanları katıldı.

Atılan imzalarla belediye işçilerine yüzde 101 ve yüzde 119 civarında zam yapıldı. Akçakoca Belediyesi’nde görevli 39 kadrolu işçiye yapılan ilk 6 ay yüzde 91, yılın ikinci 6 ayı ise yüzde 101 zam oranı ile düşük işçi maaşı 8 bin 800 TL’den 16 bin 500 TL’ye yükseldi. Akçakoca Belediyesi limited şirketinde yılın ilk 6 ayı yüzde 109, ikinci 6 ayı ise yüzde 119 oranında zam alan 139 personelin ise en düşük maaşı 13 bin 800 TL oldu.

‘İşçinin hakkı önceliğimizdir’

İmzaların atılmasının ardından belediye işçileri, zammı davul zurna eşliğinde kutladı. Belediye şartlarında işçilere en iyi zam oranını verdiklerini belirten Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, “Göreve geldiğimiz ilk günden beri zorluklar çektik. Sel, pandemi gibi afetler yaşadık. Bu süreçte belediyemizin gelirleri kısıtlandı. Dıştan gelen zorluklar olduğu zaman bir yerin yönetimi kolay değildir. Bu zorluklar içerisinde uğraşırken ‘ilk önce işçinin maaşı, ardından ise yapılacak işler’ diyen bir belediye başkanı olmaya çalıştım. Çünkü sizin muhteşem çalışmalarınızı, sizin o dirayetinizi, sabrınızı gördüğüm için her zaman sizlerin yanında olmayı tercih ettim. Siyasi zorlukları üstlenmeme rağmen bir gün bile bu fikrimden taviz vermedim. ‘İşçinin hakkı önceliğimizdir’ diyen bir belediye başkanı olma riyasetinden hiçbir zaman ayrılmadım. Hep birlikte bugünlere gelerek yüzde 120 zammı verdik ve daha da vereceğiz. Sizlere duacıyım. Elbette bu huzurumuzu bozmak isteyecek olan 5-10 kişi olacak. Sizler bana güvendiğiniz için ben de size güveniyorum. Sizin muhteşem çalışmalarınızın her zaman yanında olduğumu bilmenizi istiyorum. İşçi kardeşimizin, temizlikçi kardeşimizin sabahın o saatlerinde o ayazı yediğini gördüğüm zaman onların daha fazlasını hakkettiğini ve belediye başkanı olarak onların haklarını daha nasıl iyi hale getirebilirim felsefesi ile sizlere belediye başkanlığı yapmaya gayret gösteriyorum. Sizlerle çok daha güzel günler geçireceğiz. Her şey yoluna girdi birileri bunu çekemiyor. Çünkü onların akılları limakları buna yetmiyor. Yani Vizyontele zamanından konuşmayacaksın ve icraata bakacaksın. Hepinize tekrardan hayırlı olsun diyorum. ” diye konuştu.

Belediye iş sendikası Şube Başkanı İlhami Yurt ise sözleşme görüşmelerinde mutlu sona ulaşıldığını ifade ederek görüşmelerde desteğini hissettiren Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz’a teşekkür etti.


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz