Başkan Ay’dan yeni yıl değerlendirmesi

Başkan Ay’dan yeni yıl değerlendirmesi
4.01.2019 - 13:22

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce’de görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2018 yılını değerlendirdi.

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, basın mensuplarıyla bir araya gelerek yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün çalışmalarını aktaran Ay, “İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında Düzce’nin deprem kuşağında yer alması ve riskli zemine sahip olması nedeniyle Konuralp’te bina kat irtifakını 40 kattan 8 kata düşürdük. 18. madde uygulaması kapsamında parselasyon yapılan birçok mahallemizde tapuları hak sahiplerine teslim ettik. Düzce’mizi çepe çevre saran çevre yollarında kamulaştırma işlemlerine devam ediyoruz. Kamulaştırmalar bittikçe çevre yolları açımı devam edecek. Beyköy, Azmimilli, Darıcı, Çay, Ağa Mahalleleri ile Nezih Tütüncüoğlu ve Ela Bahriye Oral Bulvarlarını birbirine bağlayacak olan Güney çevre yolunun kamulaştırma çalışması bitti. Yolun büyük bir kısmı açıldı ve hatta alt yapısı tamamlanarak asfalt serme işlemi de tamamlandı. Şehrin Güneyinde oluşturduğumuz yeni güzergah sayesinde şehir içi ve D100 üzerinde trafik yoğunluğu önemli derecede azalacak” dedi.

SU VE KANALİZASYON İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarını da değerlendiren Ay, “Muhtelif yerlerde toplamda 17 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı yapım çalışmaları devam ederken, 2 bin 560 metre yeni kanalizasyon hattı döşeme işlemi tamamlanmıştır. Yeni açılan bölgelerimizde toplamda 22 kilometre içme suyu hattı yapım çalışmaları devam etmektedir. Kış döneminin başlaması ile bu çalışmalar kısıtlı şekilde devam etse de alt yapı sisteminde sorun yaşayan mahallemiz şu an yok.

FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Başkan Ay, Fen İşleri Müdürlüğü’nün çalışmalarını aktararak “Bir yıllık dönemde 11 bin metrekare Doğal plak taş döşeme, 5 bin 300 metre bordür örme, 500 metre yağmur oluğu, 10 bin metre kilit parke örme, 8 bin ton asfalt yama yapıldı. 225 bin ton asfalt serme, 12 bin metre yeni yol açma ve bu sayı 7 metre genişliğinde yol ve asfaltlama ile birlikte yaklaşık 65 kilometre yol yapılmış olmaktadır. Ayrıca Melen Su Parkımızda iki buçuk metre su yükseltilerek rabırdem debi yükseltme ve şelale çalışması gerçekleştirilmiştir.  Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde TEM Otoyol bağlantımızın trafiğe açılışı yapıldı. Şu an OGS ve HGS geçiş sisteminde cezaya düşüldüğüne ilişkin bir spekülasyon dolaşıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü ve sistem yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde geçişlerin test aşamasında olduğunu ve bu geçişler sırasında cezalı geçiş yaptığını düşünen vatandaşlarımızın kendileri ile iletişime geçmesi gerektiğini belirttiler. Bu konuda çalışmalar en kısa sürede tamamlanacak, hiçbir vatandaşımız mağduriyet yaşamayacak” ifadelerini kullandı.

DESTEK HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ

Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalışmalarını aktaran Ay, “Melensu Parkımızda 2500 metre korkuluk, 30 adet kameriye ve 45 adet piknik masası yapılarak halkımızın kullanımına sunulmuştur. 3 adet köprü imalatı, 95 yeni durak yapımı, 1100 adet çeşitli tabela çalışmaları,  150 kilometre yol çizgi çalışması ve 5 adet taksi durağı taksici esnaflarımızın hizmetine sunuldu. İnönü Parkında düzenleme yapılarak biyolojik havuz inşa edildi. Karaca Deresi üzerinde yaya ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla 3 adet yaya köprüsünün Hamidiye, Karaca ve Yeni Mahallede yapımı tamamlandı” dedi.

PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmalarını anlatan Ay, “Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün çalışmaları kapsamında yaklaşık 1 milyon adet Ağaç, Çalı, Çiçek ve çimlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Yaklaşık 5 milyon metrekare çim biçme çalışmaları, 150 bin ton sulama çalışmaları, 125 adet çöp kovası montajı yapıldı. Turizm değerlerimizden biri olan Aydınpınar Şelalemizde ise 150 bin metre kare alan içerisinde20 bin metre karelik sosyal tesis ve mesire alanını hizmete aldık. 7 adet çocuk parkını çocuklarımızın kullanımına açtık. Yine muhtelif mahalle parklarında oyun grubu, fitness aletleri ve oturma alanlarının bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyoruz” dedi.

SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün mağdurların yanında olduğuna dikkat çeken Ay, “Müdürlüğümüz bünyesinde Aşevi, 60 yaş ve üstü yaşam merkezi, aile ve danışman merkezi, 2 adet hanımlar lokali, Hayır çarşısı, evde bakım hizmetleri ve 2. El eşya çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca geleceğimizi şekillendirecek olan yeni doğan çocuklarımız içinde çeşitli hediyelerimiz ile ailelerimizi mutlu ederken, Camilerimizde kandil ikramları, her Cuma yaşlı hasta ve engelli ziyaretleri ile engelli vatandaşlarımıza akülü ve tekerlekli sandalyeler vermeye devam ediyoruz. Ayrıca Hasta, engelli ve yürümekte güçlük çeken vatandaşlarımız için tamamen yerli üretim olan paletli sandalyeleri Düzce Belediyesi olarak ilimize getirdik. Bunu vatandaşlarımızın hizmetine sunmakta amacımız engelli kardeşlerimizin, hastalarımızın merdivenleri güvenli bir şekilde yardıma ihtiyaç duymadan iniş ve çıkışlarda rahatça  hareket etmelerini sağlamaktır. Ramazan ayında ise 16 mahallemizde 50 bin kişilik iftar programları düzenleyerek, Mahalle halkımız ile iftarlarda masalarına komşu olduk. Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz sünnet şöleninde bu yıl 50 çocuğumuzu sünnet ettirdik” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür İşleri Müdürlüğü’nün, Düzce’de bir çok sosyal faaliyete imza attığını söyleyen Başkan Ay, “Kültür İşleri müdürlüğümüz bünyesinde, Şehir tiyatro yetişkin oyunları, Masal yazma yarışması, 24 Kasım Türk Halk Müziği topluluğu konseri, Ali güzeldal, Sakarya İlahi Grubu ve Araştırmacı Yazar Mustafa Turan’ın katılımı ile Kutlu doğum haftası etkinlikleri, Çeşitli tiyatro gösterileri, Türk sanat müziği konseri, Emitt Fuarı etkinlikleri, Kapalı Pazar yeri açılışı, merkez ortaokulları arası genel kültür bilgi yarışması, Ömer Halisdemir’e mektuplar kitabı basın tanıtımı, Çanakkale Türküleri Konseri, Şehir Tiyatroları, Anadolu Mektebi öğrenci gezileri, Kardeş şehrimiz Hakkari Yüksekovalı öğrencilere kültür gezisi, Kitap Fuarında Düzce belediyesi tanıtımı, Düzce Otları Tike Bereket Festivali, Sosyal Medya Fenomenleri ve Bilogerların ilimizde ağırlanması, Meslek Edindirme Kurslarımızın yıl sonu sergileri, Kalıcı Konutlar ve Düzce Anıtpark meydanında Ramazan etkinlikleri, Melen Su Park açılışı, Yaz kültür ve Spor Okulları, Batı Karadeniz Turizm Tanıtım ve İşbirliği fuarına katılım, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim kurulu toplantısı ve Düzce Yağlı Pehlivan güreşleri etkinlikleri gerçekleştirdik” dedi.

ULAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ

Düzce’de ulaşıma önem verdikleri dile getiren Ay, “Ulaştırma hizmetlerimiz için Araç filomuza 8 adet 12 metrelik ve 5 adet 18 metrelik Mercedes marka otobüs ekleyerek otobüs filomuzu 55’e çıkartarak halkımızın daha rahat ulaşım sağlamasını kolaylaştırdık” ifadelerini kullandı.

MUHTARLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

Muhtarların sorunlarını anında çözüme kavuşturduklarını ileten Ay, “Muhtarlarımız ile düzenli olarak gruplar halinde bir araya gelerek sorun ve sıkıntılarını dinliyoruz. Günde ortalama 20 muhtarımızı müdürlüğümüzde misafir ediyor, mahallelerimizi ziyaret ediyoruz” dedi.

PROJELERİMİZ

2018 yılı içerisinde hayata geçirilen projeleri anlatan Ay, “Melen Su Park çalışmalarını kısa süre içerisinde tamamlayarak, Ramazan Bayramı’nda halkımızın hizmetine aldık. Düzcelilerin Mesire alanı ihtiyacını Melen Su Park ile giderdik.  Asar Deresi kenarında hizmet veren kokoreç esnafının daha sıtabil ortama taşınması için çalışma başlatıldı. Kısa süre içerisinde Kokoreç esnafı Eski otogar mevkiine taşındı.  Yine Asar Suyu Deresi etrafında 100 metrelik bir yeşil hat imar yolu inşa edilmesi için çalışmalarımız başladı. Bir kısmı mecliste kabul edilerek 18. Madde uygulaması kapsamında kesinleşen alanlarda çalışmalara başlıyoruz. Belediyemiz sınırları içinden geçen Melen Çayı Asar Deresinin Doğu ve Batı yakası ile Karaca Deresini de kapsayan bu proje sayesinde şehir merkezi trafik akslarının derelerin iki yakasında taşınmasını amaçlıyoruz.  18 uygulamasına aldığımız ve mülkiyet durumlarını çözüme kavuşturduğumuz alanlarda kesinleşen plan üzerinden harita çalışmalarımız başladı. Devamında yer alacak yollar için de taslak planlar hazırlandı. Belediyemiz tarafından Cumhuriyet Mahallesinde inşa edilen çok amaçlı Katlı Pazaryeri ve Sosyal Yaşam merkezini hizmete alarak, pazarcı esnafımıza daha rahat bir ortam oluşturuldu. Ayrıca Cedidiye Camii önünde bulunan çay bahçemizi, meydanın tarihine uygun şekilde yeniden yapılandırmak için hazırladığımız bir projemiz var. Buradaki çay bahçesi alanını daha düzgün bir hale getireceğimiz yeni bir yapı oluşturacağız. Anıtpark Meydanını daha kullanışlı hale getirmek ve otopark ihtiyacını karşılamak üzere yer altı araç park alanı oluşturmak için projemizi hazırladık. Burada vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

DESTEK PROJELERİ

Bir çok projede destek aldıklarını dile getiren Ay, “Konuralp Antik kenti yüzey araştırmaları ile turizme destek projesi, Doğu Marmara Antık Kent Projesi (AK parojesi), Bisiklet Dostu Şehri Düzce, Konuralp tarihi Kent Meydanı Düzenleme ve Restorasyon Projesi, Konuralp Dünya Turizm Destinasyonu Oluyor Projesi. Düzce’nin yıllardır çektiği özlem olan Otoban Bağlantı yolu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete açılması için belediyemiz ekiplerince var gücümüz ile çalışıyoruz. Ayrıca Otoban bağlantı yolunda diğer bir çalışmamızda yolu doğrudan en az 50 fabrikalı bir OSB’ye bağlayarak firmalara daha etkin bir hizmet suna bilme imkânı sunacağız Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Merkezi ve Düzce Beyazay Şubesi işbirliği ile Düzce Belediyesi, Üsküp’te çoğunlukla Müslümanların destek aldığı zihinsel engelliler eğitim merkezine malzeme desteği sağladı. Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve beraberindeki heyet Üsküp’te zihinsel engelli çocuklar ile bir araya geldi. Kardeş şehrimiz Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Düzce Belediyesi olarak çeşitli alt ve üst yapı hizmetleri devam etmektedir” dedi.

ETKİNLİKLER

Düzce Belediyesi’nin bir çok etkinlik gerçekleştirdiğini dile getiren Ay, “31 Aralık 2017’de ilimizi ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Düzce Belediyemizde ağırladık. 22 Şubatta Afrin operasyonuna destek yürüyüşü ve kermes etkinliği gerçekleştirdik. Daha sonra Reyhanlı, Kilis ve Antep ziyaretlerimizi gerçekleştirdik.  Birçok ünlü sanatçıyı Düzcelilerle buluşturduk. Konserler ve ilahi dinletileri yaptık. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Jülide Sarıeroğlu’nu Düzcemiz’de ağırladık. Kendisine çalışmalarımız ve projelerimi hakkında bilgiler aktardık” ifadelerini kullandı.