By Gölge
By Gölge Gazete: Düzce Son Haber

TSO Başkanı Şahin’in açıklamalarından ne mi anladım?

  • 29.09.2022 23:49

 

Bildiğiniz gibi Düzce Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine kısa bir süre kaldı. Birkaç gün. Pazar günü inşallah Düzce Ticaret ve Sanayi Odası meslek grupları seçimleri olacak. Gruplardan çıkanlar kendi içlerinde yönetim kurulunu ve meclisi seçerek yeni döneme merhaba diyecek. Bunlar onların işleri.

Ben gündemi meşgule den Ahmet Dertli ve Tuncay Şahin arasındaki gerginliğe gelmek istiyorum.

İkili arasındaki kavga Öncü RTV’de çıkan haberle en üst düzeye ulaştı. Evraklar Öncü RTV’ye nasıl gitti bilmem. Nasıl gittiği beni ve kamuoyunu ilgilendirmez. Önemli olan şu an gündemi sarsan haberin yapılmış olmasıdır. Gazeteci kaynağını açıklamaz. Bu basın kanunu ile sabittir ve gazetecinin bu hakkı garanti altındadır. Sonra Ahmet Dertli vermişse ne olur? Başkası vermişse ne olur? Sonuçta bir haber yapıldı ve her iki kanat bu haberin üzerine bir kavgaya tutuştu. Dedim ya baya gündemi meşgul etti.

Önce Ahmet Dertli bir açıklama yaptı ve bazı iddialarda bulundu. Ardından TSO Başkanı Tuncay Şahin bir açıklama yaptı iddiaların doğru olmadığını söyledi. İki taraf söz hakkını kullandı.
Ama iki taraf söz hakkını kullanırken hem Öncü RTV’de yapılan haberi baz aldı, hem haberi yapan Sadullah Ünsal’ı. Gazeteci haber yapar. Beğenmeyen olursa bunun yolu tehdit yada hakaret değildir. Bunun yolu ya Fevzi Çakmak Mahallesi’nde hemen Düzce İl Emniyet Müdürlüğü yanında bulunan Düzce Adliye binasına gidip şikayetçi olmaktır yada karşı belgelerle iddiaları çürütüp basın mensubunun haberinin doğru olmadığını ispatlamaktır.

Şimdi burada Sadullah Ünsal haberini en iyi şekilde kamuoyuna sunmuş mudur? Kamuoyu ve aday isimler bu haberleri konuşmakta mıdır? Zaten gazetecinin istediği haberinin konuşulması ve gündem olmasıdır.

Özür dileyerek söylüyorum gazeteci dilinde böyle konuşuluyor. ‘Nasıl çaktı ama’ derler. Yani öyle bir haber yaparsın ki şimşek etkisi oluşturur ve çaktık deriz.

Sadullah Ünsal’da yaptığı haberle çaktı ve geçti.

Sonuç olarak özellikle sayın Tuncay Şahin’in toplantısında 1 saatlik bölümde sadece Sadullah Ünsal ve yaptığı haber gündem oldu. Biz oraya iddialara belgelerle cevap verir diye gittik ama umduğumuzu bulamadık.

Sonra sayın Şahin bir ara basına ‘Siz Düzce hangi haberi yaptınız?’ diye sordu. Tabi tam böyle telaffuz etmedi ama ima ettiği şey buydu.

Düzce’nin tanıtımı için illa TSO haberini ülke gündemine yada Düzce gündemine taşımak mı gerekiyor? Anlamış değilim. Bizler Düzce’de görev yapan ajans muhabirleri olarak yani DHA, İHA ve AA olarak bir ayı haberi yaptık Dünya günlerce Düzce’yi konuştu. Bir teşekkür etmediler. Biz yine ajanslar olarak Efteni Gölü’nü, balık sezonunun açılmasını, şelaleleri, Düzcespor şampiyonluk gecesinde Gülben Ergen’in bayılmasını haber yaparak günlerce Düzce’nin adını ulusal kanallarda gezdirdik. Bize kimse teşekkür etmedi. Yerelde de bir çok iş yapıyoruz. Sokakta vatandaşın nabzını tutuyoruz, başarılı işleri gündeme getiremeye, mümkün olduğu kadar gerçekleri göstermeye, tüm baskılara rağmen bazı kişilerin yanlışlarını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bakın yerelde bir kırmızı kapı haberi yaptık. Tüm Türkiye o haberi konuştu. O haberde bir kişinin devleti zarara uğrattığı iddiası vardı. Devletin zarara uğramasına gönlümüz el vermedi. Millet bizi ayıpladı, karalamaya çalıştı. Ama bizi Milli Eğitim Bakanlığı duydu ve müfettiş istedi ya o bize yetti. Sonra whatsapp konuşmalarını da yayınladık herkes sustu.

Neyse efendim bizlere bu sebepten kimse teşekkür etmedi. Görmezden gelindik. Ama bilmem ne ekonomi gazetesi ücret karşılığı buraya geldiğinde yine bize çarşaf çarşaf haberleri geçildi. Bilmem ne gazetesinin yöneticisi geldi diye bize haber yaptırmaya çalıştılar. Onlar el üstünde tutuldu. Biz yine görmezden gelindik.

Sonuç olarak benim özellikle TSO Başkanı Tuncay Şahin’İn basın açıklamasında anladığım ‘Deveye diken insana öpen yaraşır’ derler ya. İşte ben onu anladım. Sadullah Ünsal çaktı bir saat onun üzerine açıklama yapıldı.

Yumuşak dilden anlamadığınızı bir kez daha anladık.

Helal olsun Sadullah Ünsal’a.

Helal olsun Nevzat Cingirt’e.

Helal olsun işini layığı ile yapan gazeteci ve muhabirlere…

Kalın sağlıcakla!!!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.