Vali ve Başkandan 12 Kasım mesajı

DüzceSonHaber

Vali ve Başkandan 12 Kasım mesajı
12.11.2023 - 16:00
Kaynak: Haber Merkezi

Düzce Valisi Selçuk Aslan ve Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, 12 Kasım Düzce depreminin yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladılar.

 Düzce Valisi Selçuk Aslan yayınladığı mesajında “12 Kasım 1999 tarihinde meydana gelen, merkez üssü İlimiz olan, Türkiye tarihinin büyük afetleri arasında yerini alan Düzce Depreminin üzerinden 24 yıl geçti. Bu deprem; kardeşimiz, annemiz, babamız, evladımız, komşumuz, tanış olduğumuz 845 canımızı bizlerden koparırken büyük yıkımlara ve acılara vesile olmuştur. Sevdiklerimizi kaybettik, evlerimizi kaybettik, büyük acılar yaşadık ama umudumuzu asla kaybetmedik. Yaşanan felaketi aşmak ve zarar gören şehrimizi yeniden inşa etmek için devletimizin destek ve teşvikleri ile Düzceliler olarak var gücümüzle, azimle ve kararlılıkla çalıştık. Ülkemizin deprem kuşağında olduğu gerçeğinden yola çıkarak, hep birlikte yaşanabilecek afetlere karşı daha duyarlı, tedbirli ve hazırlıklı olmalıyız. Tüm vatandaşlar olarak afet ve acil durum bilinciyle hareket etmeli ve hassasiyet göstermeliyiz. Ülke olarak yaşadığımız afetlerden de dersler çıkararak meydana gelebilecek her türlü doğal afet veya olağanüstü durumlarda vatandaşlarımızın can ve mal kaybı yaşamaması için devletimiz tüm imkan ve kapasitenin hızla seferber edildiği dinamik bir örgütlenme ile tüm gücüyle ve kurumlarıyla sahada olmuştur, olmaya da devam edecektir. Afetlere karşı dirençli şehirler oluşturmamız, özellikle deprem afetine karşı dayanıklı bina inşa edilmesi, oluşabilecek zararları asgari seviyeye indirmenin en önemli unsurudur. Bu doğrultuda, devletimizin almış olduğu tedbirleri uygulamak ve duyarlı olmak hepimizin asli görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle, 12 Kasım 1999 Depremi’nin yıl dönümünde, ilimizin ve tüm vatanımızın benzer felaketlerle bir daha yaşamamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyor, depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

 

BAŞKAN ÖZLÜ’NÜN 12 KASIM MESAJI “İMAR PLANLARIMIZI DEPREME UYGUN HAZIRLIYORUZ”

 

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Başkan Özlü mesajında Düzce’de deprem riskinin hep akıllarda olduğunu ve bu riske karşı dayanıklı yapılar inşa edildiğine dikkat çekti.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 12 Kasım Düzce Depremi’nin 24. Yıl dönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı. Mesajında depreme hazırlık konuları ve Düzce’de imar çalışması stratejilerinden söz eden Başkan Özlü, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabırlar diledi.

Başkan Özlü mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin fay hatları ve deprem kuşağında yer alması ve bu riskin Düzce’de de bulunması dolayısıyla imar ve iskan işlerinden sorumlu olmamız bizi bu konuda daha duyarlı ve dikkatli davranmaya teşvik ediyor. Bizler biliyoruz ki; deprem doğanın yapısında var olan ve olağan bir gelişmedir. Bizlerin yapması gereken en önemli iş depreme dayanıklı yapılar inşa etmektir. Bundan 24 yıl önce iki büyük deprem ile sarsılan şehrimiz, 12 Kasım’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki yıkıcı deprem ile en büyük hasarı aldı. Bu bizler için acı bir tecrübe olurken şehirleşme bakımından her geçen yıl daha teknolojik altyapılar ve daha dayanıklı yapılar ile ders aldığımızı gösterdik. Bunun en büyük kanıtı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yatay mimari çağrısına harfiyen uymamız ve şehrimizdeki yapıların %80’ini yenilememiz oldu. Nitekim 23 Kasım’da yaşadığımız korkunç sarsıntıda hiçbir yıkımla karşılaşmadık, vatandaşlarımızın bilinçli davranışları ile kriz sürecini sorunsuz şekilde atlattık. Bu vesile ile yıllar önce yaşanan bu büyük acıda ailesini, yakınlarını ve sevdiklerini enkaz altında ebediyete uğurlayan her bir vatandaşımıza tekrar başsağlığı diliyor, tüm hemşehrilerime geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Allah ülkemizi, Aziz Millet’imizi her türlü afetten korusun.”


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.