Düzce’ye 2 dev yatırım için ilk adım atıldı

DüzceSonHaber

Düzce’ye 2 dev yatırım için ilk adım atıldı
4.12.2023 - 21:58
Kaynak: Haber Merkezi

 

Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün, Düzce’yi hem ileri götürecek hemde adını duyuracak 2 projesi için ilk adım atıldı. Hem Mobilyacılar Sitesi hemde Atlı Spor Kulübü tesisi için yer tahsisleri tamamlandı.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Mart ayında düzenlenen Tasarımdan Ticarete Ahşap Zirvesi’nde Düzce’nin önümüzdeki 50 yılında adını duyuracak bir mobilya merkezi olması için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu.

BAKANLIKTAN ARAZİ TAHSİSİ TAMAMLANDI

Bu aşamada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Küçükmehmetler Köyü’nde 313 dönümlük arazinin tahsisi tamamlandı. Bu alana mobilyadan, oyuncağa kadar bir çok ahşap ürünün satılıp üretileceği bir merkez kurulacak.

DÜZCE’DE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ÜRETMEMİZ GEREKİYOR

Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce’de katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerektiğini, bu ürünlerin başında ise ahşap ürünler olduğunu belirterek “Sanayi konusunda Düzce’de 5 OSB var. Düzce’nin 6. OSB’ye ihtiyacı yok. Burada yapmamız gereken şey, yüksek katma değerli ürünlerin yerleşmesini sağlamak. Tekstilden ziyade katma değeri olan ürünlere geçmek. Mobilya böyle bir ürün. Bir diğer konu ticaret. Düzce kavşak bir noktada. Her gün otobandan 93 bin D-100’den 23 bin araç şehirden geçiyor. Dolayısıyla Düzce ticari merkez olma noktasında önemli bir yere sahip” dedi.

ORMAN BÖLGESİNDE OLMANIN AVANTAJLARINI DEĞERLENDİRMELİYİZ

Düzce’de her şeyin var olduğu ancak her şeyden birazcık var olduğunu ifade eden Başkan Özlü, “Düzce bir alanda öne çıkamıyor. Biz bir alanda öne çıkmalı diye arzu ediyoruz. Bunun için neler yapabiliriz düşündüğümüzde orman bölgesinde bulunuyoruz. Yapmak istediğimiz çalışma bölgesel bir çalışma Sakarya’dan Kastamonu’ya olan bir bölgeyi kapsıyor. Düzce’de bir ahşap kültürü var ve kaplama sanayinde çok ilerideyiz” ifadelerini kullandı.

AKIL VE TASARIM BİR ARADA OLACAK

Düzce’de kurmayı düşündükleri bölgeye dair görüşlerini de paylaşan Faruk Özlü, “Böyle bir merkezi kurmak istediğimiz yer, otoban kenarındaki 313 dönümlük arazi. İmar düzenlemelerini yaptık. Meclisten geçirdik. Bakanlık olarak tahsis işlemlerini tamamladık. İlk aşamada sadece ticaretini düşünüyoruz. Sadece mobilya demiyoruz. Ahşap oyuncağın dünyada çok ciddi bir pazarı var. Bir lirayı on lira yapan bir katma değerden bahsediyoruz. Buraya akıl ve tasarım katmak gerekiyor. Bizim nitelikli genç yetenekli tasarımcılarımız olduğunu biliyoruz. Bunların önünü açacağız” şeklinde konuştu.

ATLI SPOR TESİSİ İÇİN 100 DÖNÜMLÜK ARAZİNİN DE TAHSİSİ TAMAMLANDI

Diğer yandan yine Düzce’nin adını duyuracak olan ve Düzceliler kadar şehir dışından gelecek yerli ve yabancı turistlerin gözde merkezlerinden birisi haline gelecek Atlı Spor Kulübü içinde Kirazlı Köyü’nde hazineye ait 100 dönümlük arazinin tahsisi yapılarak, arazi Düzce Belediyesi’ne devredildi. İlerleyen günlerde alanda çalışmalar başlayacak. Halen üzerinde mevcut ağaçların bulunduğu alana ayrıca tesisler yapılacak ve kısa sürede alan hizmet veremeye başlayacak.

 

 


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.