Özlü ‘Çukur’ sorununu çözdü

Düzce Son Haber

Özlü ‘Çukur’ sorununu çözdü
16.02.2024 - 12:20
Güncelleme 22.02.2024 - 11:25
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce’nin İstanbul Caddesi’ndeki ‘Basmacılar Çarşısı’ olarak bilinen yere ilişkin tüm hukuki ve mülkiyet sorunları Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün, 4 yıllık ısrarlı ve kararlı takibi sonucu aşıldı. Bodrum, zemin ve 1. katı işyeri, diğer 2 katı ise kütüphane olarak projelendirilen binanın inşaat çalışmaları yakında başlayacak.

Düzce’de 1999 yılında yaşanan 2 büyük depremin ardından yıkılan, hukuki ve mülkiyet sorunları nedeniyle 24 yıldır atıl vaziyette kalan ‘Basmacılar Çarşısı’nda tüm sorunlar Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün ısrarlı ve kararlı takibi sonucu giderildi.

74 hissedardan 73’ü ile uzlaşma sağlanarak başlatılan inşaat çalışmaları, anlaşma sağlanamayan hissedarın mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldırması nedeniyle sekteye uğramıştı. 2 yıllık yoğun mücadele ve görüşmeler sonunda, mahkeme kararı ile sorunlu hisse satışa çıkarıldı ve Düzce Belediyesi bu hisseyi satın alarak, süreci kalıcı olarak çözüme kavuşturdu.

“24 YILLIK SORUNU ENGELLEMELERE RAĞMEN, KARŞI DURMALARA RAĞMEN ÇÖZDÜK”

Müjdeli haberi kamuoyu ile paylaşan Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, şunları söyledi: “Geçen 5 yıllık süreçte Düzce’nin kronikleşmiş, çözülemeyen ne kadar sorunu varsa hepsine el attık. Hepsini çözmeye çalıştık. Bunlardan birisi de İstanbul Caddesi’nde bulunan ve depremde yıkılan Basmacılar Çarşısı’nın olduğu yerdir. Burada yaklaşık 74 hissedar var ve 24 yıldır yapılamamıştı. Bu sorunu çözmek için bu davaya bakan avukatı en az 100 defa aradım, hissedarlarla görüştüm, arkadaşlarla görüştüm. Bir kişi hariç, sorunu tam çözdük, temel atıp çalışacağız. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Onu çözdük, ikinci hamlede yine bir yürütmeyi durdurma kararı geldi. Yaklaşık 4 yıldır bu sorunu çözmeye uğraşıyoruz. Daha bugün uzlaşmak istemeyen hissedarların açık artırmaya çıkan hisselerinin tamamını belediye olarak biz satın aldık. Dolayısıyla sorun çözülmüş oldu. İnşallah kısa süre içinde orada inşaatı başlatacağız. 24 yıllık sorunu engellemelere rağmen, karşı durmalara rağmen çözdük. Sabrın ve kararlılığın sonucu. Bu uzayan süreç bizim hayrımıza oldu. Milli Emlak Müdürlüğü de kendisine ait yüzde 50 hisseyi bilabedel bize devretti. Alttaki giriş katı, bodrum ve 1. kat hissedarların dükkan ve ofisleri olacak. Diğer 2 katına, toplam 100 m2 bir kütüphane yapacağız. Aynı anda 220 öğrencinin ders çalışabileceği muhteşem bir kütüphane yapıyoruz. Bu şehirde kronikleşmiş ve çözülememiş ne kadar sorun varsa hepsini çözmeye kararlıyız. Bundan emin olun. Yaparsak biz yaparız, çözülemeyen sorunları biz çözeriz.”


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.