Başkan Özlü’den çiftçilere ucuz su ve zirai drone desteği

Düzce Son Haber

Başkan Özlü’den çiftçilere ucuz su ve zirai drone desteği
4.03.2024 - 10:48
Kaynak: Haber Merkezi
1

 

Düzce Ovası Sulama Birliği Başkanı Ebubekir Uzgur, 2024 yılı çeltik üretimi ve sulama konusunda toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda Uzgur’un hazırladığı proje ile birlikte çiftçilere ucuz su kullandırmanın yolları arandı. Müjde Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’den geldi.

Düzce Ovası Sulama Birliği tarafından çeltik üretimi ve sulama konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Düzce Ticaret Borsası’nda düzenlenen toplantıya Düzce Belediye Başkan Yardımcı Hasan Günden, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce DSİ Şube Müdürü Deniz Yıldız ve çiftçiler katılım sağladı.

Düzce Sulama Birliği Başkanı Ebubekir Uzgur, çiftçilerin ucuz kullanmasını sağlamak ve üretimin artmasını için bir takım projeler hazırladı. Hazırlanan projeler Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü tarafından incelendi ve çiftçilerin ucuz su kullanmasının önü açıldı.

Bilgilendirme toplantısına katılan Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, Özlü’nün müjdesini çiftçilere aktararak “Belediye Başkanımız Faruk Özlü, çiftçilerin ucuz su kullanması için elimizden ne geliyorsa yapalım dedi. Özellikle sulama fiyatlarıyla alakalı Düzce Belediyesi’nin yapabileceği bir durum varsa bizde çiftçilerimize destek olalım dedi. Konuyla alakalı çiftçilerimize 3 müjdemiz var. Birincisi çeltik üretimi ile alakalı. Dönüm başına 658 lira açıklanan su ücretinin bir kısmının Düzce Belediyesi tarafından karşılanması gündeme geldi. Sayın Bakanımızın talimatı ile su ücretlerinin %35’ini biz karşılıyoruz ve 408 liraya düşüyor. Çiftçinin ödemesi gereken 408 liranın yarısı da Belediye Başkanımız Faruk Özlü’nün, Tarım Bakanımız ile yaptığı görüşmeler sonrası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanacak. Bu sözü veriyor. Ücret 204 liraya düşüyor. Bu da %85’lik bir destek olmuş oluyor” dedi.

MISIR VE DRONEDE DE DESTEK SAĞLANACAK

Günden, mısır ve zirai drone kullanımı konusunda da destek sağlanacağını ifade ederek “Düzce’de mısır da yetiliyor. Su fiyatı 358 lira olarak açıklandı. Bunun da %25’ine yakınını belediye karşılayacak. Fiyat 289 liraya düşecek. 289 liranın yine %50 sini Tarım bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonrası bakanlık tarafından karşılanacak. Toplamda %50’ye yakın indirim olmuş olacak.  Ayrıca bir protokol yaptık. Bu protokol kapsamında sürdürülebilir tarım uygulamalarının devamı açısından zirai bir drone gerektiği söylendi.  Bu da 750 bin lira civarında. Protokol ile birlikte biz bu zirai drone’u alıp hibe edeceğiz’’ şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Düzceli
    Düzceli
    4.03.2024 11:04

    Yazıklar oldun sizlere siyasiler.Seçim zamanı halkı hatırlıyor yalanlarla vaadler veriyorsunuz.Özlüye ulaşamadık randevu alamadık şimdi yalan üstüne yalan,senide öğrendik dört yılda.Kasrıda sen yemek içmek devam et.