Elektrikçilerin evrak parası oyununa gelmeyin

DüzceSonHaber

Elektrikçilerin evrak parası oyununa gelmeyin
13.09.2022 - 14:16
Güncelleme 13.09.2022 - 14:17
Haber Merkezi

 

İmar Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2021 tarihinden önce inşaatı tamamlanan ancak iskan ve ruhsatı olmayan bina sahipleri, kurumlardan alınacak evrakla su ve elektrik aboneliği alabiliyorlar. Ancak bazı elektrikçiler aboneliklerin alınması sırasında beyan edilmesi gereken evrak için kurumların para istediğini iddia ederek vatandaşlardan para talep ediyorlar. Kurumlar abonelik almak için verilen evrak karşılığında ücret talep etmiyorlar.

 

1 Temmuz 2022 tarihinde 3194 Sayılı İmar Kanunun Geçici 11. Maddesinde değişikliğe gidildi. 3194 Sayılı İmar Kanunun Geçici 11. Maddesine göre 31 Aralık 2021 tarihinden önce iskan veya ruhsat alamamış bina sahipleri belediye sınırları içerisinde ise belediyeden, belediye sınırları dışında ise İl Özel İdaresinden alacakları belge ile elektrik, su gibi aboneliklerini alabiliyorlar.

Fakat bazı elektrikçiler bunu fırsata çevirerek vatandaştan “Belediyeden bu evrakı almak için ücret ödememiz gerekiyor” diyerek para istedikleri iddiaları gün yüzüne çıkmaya başladı.

Düzce Belediyesi başta olmak üzere diğer belediyeler ve il özel idaresi elektrik, su gibi abonelikleri alabilmeleri için verdiği evraktan her hangi bir ücret istemiyor.


Editör: D. Son Haber