DİKEY YAPILAŞMAYA TAVİZ YOK

DüzceSonHaber

DİKEY YAPILAŞMAYA TAVİZ YOK
24.12.2022 - 11:33
Haber Merkezi
1

 

Düzce’de 23 Kasım tarihinde yaşanan depremin ardından Düzce yapı stoğu konusunda başarılı bir sınav verdi.

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Düzce Belediyesi Düzce Belediyi İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar Kalender Aydın, yeni yapılacak binalarda kesinlikle 3-4 kat üstüne izin vermeyeceklerini yapılan tespitlerde binalar hasar almasa dahi bazı teknik eksiklikler belirlediklerini söyledi.

Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki deprem, yüzeye yakın olduğu için 17 Ağustos ve 12 Kasım depreminden daha fazla hissedildi. Buna rağmen Düzce’de bina yıkımı olmazken bazı binalar ağır hasar alarak yıkılmasına karar verildi.

Düzce Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar Kalender Aydın, depremin ardından geçen süre içinde yaptıkları çalışmalar ile dikkat edilmesi konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Aydın, 23 Kasım depreminin şiddetinin çok fazla olduğuna dikkat çekerek, “Düzce çok yakın zaman içinde 3. büyük depremini yaşadı. 5.9 büyüklüğünde doğru, literatürde orta hasarlı bir deprem kategorisinde ama 6.8 kilometre derinlikte, yüzeysel sayılabilecek şekilde meydana geldi. Bundan dolayı çıkan enerji yüksekti. Bunu AFAD genel müdürü de söyledi. 17 Ağustos-12 Kasım depremi bunun 2 katı derinlikte meydana geldi. Biz bunu çok fazla hissettik. Düzce olarak bu depremden başarılı çıktık. Diğer deprem bölgelerine bakıldığında bu şiddette olmayan depremler sonucu yüzlerce bina yıkıldı, yüzlerce insanımızı kaybettik. Düzce bu anlamda büyük performans kaydetti” dedi.

“DEPREM BÖLGESİNDE YAŞADIĞIMIZI UNUTMAYALIM”

Aydın, Düzce’nin deprem kuşağında olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çekerek “Orta hasarlı binalarda, az hasarlı binalarda belli hasarlar meydana geldi. Zaten ağır hasarlıların yıkılması için çalışmalar başlatıldı ve devam ediyor. Orta hasarlılarda yapılan güçlendirmeler işe yaradı. Bunlara hasar tespitlerinde ne kadar hasarlı dense de bu binalar görevini yaptı. Zaten yeni binalarda çok büyük sıkıntılar yok. Sıva, cam çatlakları oluştu. Statiği etkileyecek hasarlar oluşmadı. Düzce başarılı bir sınav verdi. Bizde müdürlük olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İyi bir sınav verdik diye rehavete kapılmamamız lazım. Deprem bölgesinde yaşadığımız unutmamamız lazım. Yine bir deprem olacağını bilmemiz lazım. 1999 yılında fay hatları kırıldı bir daha deprem olmaz diye düşünürken 20 yıl sonra deprem oldu. Yeniden olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aynı performansla işimizi yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGELERİNDE ÇALIŞAN UZMANLARDAN DESTEK ALDIK

Daha önce yaşanan deprem yaşanan bölgelerde çalışan uzmanlardan destek aldıklarını dile getiren Müdür Kalender Aydın, “Müdürlük olarak dersimize çalıştık. Eksikliklerimiz varsa bunların tespiti için çalışıyoruz. Her şeyin daha iyisi vardır. Biz en iyisini bulmak için çalışıyoruz. Uzmanlarla görüşüyoruz, görüştük. Bunların fikirlerini alıyoruz. Deprem bölgelerinde çalışan, eksikliklerini gören insanlar. Bize bilgilerini aktardılar. Kendimiz üzerine katarak işimize devam edeceğiz” dedi.

3 DEPREM GÖREN BİNALAR VAR BUNLARA İNCELEME YAPTIRILABİLİR

Kalender Aydın, 3 deprem gören binalara tekrar detaylı inceleme yaptırılması önerisinde bulunarak “17 Ağustos-12 Kasım ve 23 Kasım depremini yaşayan binalar var. Sadece 23 Kasım depremini gören binalar var. Az hasarlı olan, hasarsız olan yada bina çatlakları var. Orta hasarlı olmadığı süre yani taşıyıcı sistemlerde bir sıkıntı olmadığı sürece bu binalar kullanılabilecek binalardır. 17 Ağustos-12 kasım ve 23 Kasım depremlerini gören binalarla ilgili hasar tespitlerinde az hasarlı olduğu yönünde rapor varsa ve vatandaşın gönlü rahat değilse binasına yeniden detaylı bir inceleme yaptırabilir. Az hasarlı binalar ile ilgili böyle bir şey yapmaya gerek yok. 3 depremi gören ve güçlendirme yapılan binalar yorgun binalar. Bunların tekrar bir kontrol edilmesi lazım. Bu binalar ayakta duruyor olmasına rağmen önerimiz bir uzman tarafından yeniden kontrol edilmesi gerekiyor. Düzce deprem tecrübesi olan bir vilayet. Düzce laboratuvar haline geldi. 20 yılda 3 büyük deprem yaşamak kolay değil” şeklinde konuştu.

BAZI EKSİKLİKLER GÖRDÜK

Aydın, deprem sonrası yaptıkları incelemede bina statikleri dışında binaların içinde bazı eksiklikler gördüklerini dile getirerek “Eksik gördüğümüz noktalardan en önemlisi eşyaların sabit olmadığı, çok ciddiye alınmadığını gösterdi. Bunlarla ilgili hasarlar meydana geldi. Dolapları kırılanlar, televizyonları kırılanlar var. Bunları sabitlememiz gerekiyor. Deprem olduğunda ne yapmamız gerektiğine dair yol haritamız olması gerekiyor. Binalarla alakalı 20 küsur arkadaşımız hasar tespit çalışmalarında gördüğümüz tuğlaların nasıl örülmesi gerektiği, üzerine konulması malzemeler ne olmalı, elektrik  ve su tesisatlarının doğru konulması gibi konuların daha fazla denetlenmesi gerektiğini gördük” ifadelerini kullandı.

YAPI DENETİMLERİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Kalender Aydın, yapı denetim konusunun öneminin ortaya çıktığına dikkat çekerek “İmar müdürlüğü olarak yapı denetimlerde vatandaş yada müteahhit kaynaklı sorunlarla karşılaşıyoruz. Deprem olduğunda ise kolonları daha güçlü yapsaydık gibi geri dönüşle karşılaşıyoruz. Ama bardak kırılmadan önlemini almak lazım. Bizim yaptığımız uygulamaların doğru olduğu ortaya çıktı. Mükemmelin sonu yok. Mükemmellik üzerine kata kata olur. Diğer illere baktığımızda deprem bölgesi illere göre Düzce büyük ve başarılı bir sınav verdi” dedi.

3-4 KATTAN YÜKSEK BİNALARA KESİNLİKLE İZİN VERMEYCEĞİZ

Düzce Belediyi İmar ve Şehircilik Müdürü Mimar Kalender Aydın, son olarak yeni yapılacak binalarda 3-4 kattan yüksek binalara kesinlikle izin verilmeyeceğine dikkat çekerek “Bizim yapı stokumuz genelde 3 ya da 4 katlı. Çok katlı binalara müsaade etmiyoruz. Zemin sağlam gerekçesi ile Konuralp bölgesine çok katlı binalara izin verildi. Orada da çok bir zarar olmadı. Yeni yapılacak binalarda Belediye Başkanımızın talimatıyla  3-4 kattan fazlasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Onları da yine kontrollerimizi sıklaştıracağız ve detaylı yapacağız. Bizim gelecek nesillere sorunlu bir Düzce bırakmamamız lazım. Biz işimizi sağlam, mevzuata uygun yapıyoruz. Bizlere bu konuda zorluk çıkarılmamasını rica ediyoruz” şeklinde konuştu.


Editör: D. Son Haber