Belediye encümeni kararı hukuka aykırı bulundu

DüzceSonHaber

Belediye encümeni kararı hukuka aykırı bulundu
10.01.2023 - 08:54
Kaynak: Haber Merkezi
2

 

Düzce Belediyesi Encümeni’nin bir binanın çatı katında kaçak olarak inşa edilen işyeri için verdiği iptal kararı mahkemece hukuka aykırı bulundu.

Düzce Belediye Meclisi üyesi Cihat İnan’ın şikayeti sonrası valilik karşısındaki binanın çatı katında İmar Kanunu’na aykırı kaçak yapı inşa edildiği tespit edildi.

Belediye Encümeni, söz konusu yapının çatı katında kaçak yapı oluşturulduğu gerekçesiyle bina sahiplerine toplam 320 bin lira para cezası keserek, kaçak yapının yıkılmasına karar verdi. Bu karara bina sahipleri tarafından itiraz edildi. Belediye Encümeni itiraz üzerine 320 bin liralık cezayı ve kaçak yapı kararını iptal etti.

Belediye Meclis üyesi Cihat İnan, Encümen’in önce para cezası kesip, sonra bu cezayı iptal etmesiyle ilgili İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Yapılan yargılama sonucuna İnan’ın başvurusu kabul edilerek, Belediye Encümeni’nin 320 bin liralık para cezasını iptal eden kararı, hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

Mahkeme kararında, “Yapının onaylı mimari projesine aykırı olarak açık terasın metal konstrüksiyon + cam malzeme ile kapatılması suretiyle kapalı alan oluşturulduğu, emsal artışına neden olarak yapıdaki kullanım alanını arttırdığı ve bağımsız bölümün dış cephe görünümünün değiştirilerek kazanılan yeni alanın işyeri olarak kullanıldığı anlaşılmakla, ruhsata tabi olmasına rağmen izinsiz şekilde inşa edilen imara aykırılık nedeniyle verilen para cezası ve yıkım kararının, idarece geri alınmasına dair dava konusu encümen kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.


Editör: D. Son Haber