Yıkım yapmak isteyen vatandaşlara belediyeden uyarı

DüzceSonHaber

Yıkım yapmak isteyen vatandaşlara belediyeden uyarı
24.08.2023 - 11:24
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için ruhsat almadan bina yıkılmaması gerektiğini aksi takdirde cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabilecekleri konusunda uyarılarda bulundu.

Düzce Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle binaların yıkım işleri için "Yıkım Planı" hazırlaması ve işe başlamadan önce "Yıkım Ruhsatı" alması konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

Müdürlük, 1 Temmuz 2022 tarihli binaların yıkılması hakkında yönetmelik üzerinden gerçekleştirdiği bilgilendirmede, binaların yıkılmadan önce hazırlanması ve alınması zorunlu olan belgeler olduğuna dikkati çekti.

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Bodrum katı dışında en çok bir katlı, bina yüksekliği 6 metreyi ve inşaat alanı 250 m² yi geçmeyen müstakil ve ayrık nizam yapıların yıkımı ile bir binada toplam alanı 250 m² yi ve kat inşaat alanının % 10’unu aşmayan kısmi yıkımlarda yıkım planı düzenlenemez denilmektedir.

Tüm binaların yıkım faaliyetlerinin, çevre ve insan sağlığı ile güvenliğine zarar vermeyecek şekilde ilgili yönetmelik kapsamında İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzden ruhsat alınarak yapılması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için ruhsat almadan binaların yıkılmaması gerekmektedir.”


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.