Yeni minarelerin inşaası başladı

DüzceSonHaber

Yeni minarelerin inşaası başladı
28.08.2023 - 16:00
Güncelleme 28.08.2023 - 16:01
Haber Merkezi

Düzce Belediyesinin en önemli projelerinden olan, Cami-Meydan-Çarşı konsepti ile şehrin merkezine farklı bir soluk getirmesi öngörülen Kent Meydanı Projesi kapsamında Cedidiye Caminin sac olan minarelerinin kaldırılmasının ardından yeni minarelerin yapım çalışmalarına geçildi.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri ve hayırsever iş insanı Burhan Özdemir’in sponsorluğunda aslına uygun şekilde inşa edilecek olan Cedidiye Cami minarelerinde çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Kent Meydanı projesi kapsamında Cedidiye Camiine yönelik başlatılan restorasyon çalışması, dış duvarlarının kumlama tekniği ile temizlenmesi ve akabinde sac olan minarelerin kaldırılmasıyla başlayan sürecin ardından alandaki çalışmalarda farklı bir yoğunluk başladı.

 

Camiye ve alana yakışır şekilde aslına uygun olarak tasarlanan çalışma ile kaldırılan minarelerin yerine yapılacak olan yeni minareler öncesinde fizibilite çalışmaları başlatıldı. Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden’in de yakından takip ettiği çalışmalarda minareleri yapacak olan ekipler, ilk olarak alanın ne şekilde kullanılacağına yönelik detaylı ölçüm ve değerlendirmede bulundu.

 

Ekipler, bir yandan minareleri tutacak olan demirleri bağlarken bir yandan da yerleştireceği alanda delme işlemini gerçekleştirirken, çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte hızlı şekilde yeni minarelerin yerinde yükselmesini sağlayacak.

 

 


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.