Düzce itfaiyesi su altı ekibinden boğulmalara karşı tatbikat gerçeğini aratmadı

DüzceSonHaber

27.06.2021 - 11:42
Haber Merkezi

Düzce İtfaiye Müdürlüğü Su Altı ekipleri yaz aylarının gelmesiyle birlikte boğulma olaylarına karşın hazırlık yapmaya başladı. Melen çayında yapılan tatbikat gerçeğini aratmazken, sözde boğulan bir vatandaş kurtarma botu ve dalgıçlar sayesinde kurtarıldı.

Karadeniz’e kıyısı bulunan ve içerisinden çok sayıda çay, nehir ve dere geçen Düzce’de boğulma olayları her yaz ayında sık sık yaşanıyor. Boğulma olaylarına karşın Düzce İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde 30 kişilik 'Su Altı ve Üstü Arama ve Kurtarma' ekibi kuruldu.

Ekipler yaşanması muhtemel boğulma olaylarına en hızlı şekilde müdahale etmek ve hayat kurtarmak için yaz hazırlıklarına tatbikatlarla başladılar. Ekipleri gerçeği aratmayan tatbikatta sözde Melen çayına düşen ve çırpınarak yardım isteyen bir kişiye yüzerek ve botlarla ulaştılar. Ekipler tarafından bota alınan kişi daha sonra sedyeye konularak vinçli itfaiye aracıyla yukarı çekilerek karaya çıkarıldı.

EKİPLERİMİZİ HAZIR TUTUYORUZ

Tatbikat ve eğitimlere katılan personelin verilen görevleri yerine getirme çalışmaları gerçeğini aratmazken tatbikat hakkında bilgi veren Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Kahraman, “ Belediyemiz bünyesinde bulunan arama kurtarma ekiplerimizin iç ve dış sularda aktif olarak görev aldığında sorun yaşamaması ve hazır bulunması için belirli periyotlarda tatbikatlar yapıyoruz. Böylelikle personelimiz ve ekipmanlarımızı test ediyoruz. Tatbikata katılan personelin verilen görevleri harfiyen yerine getirmesi bizi mutlu etti” dedi.

 

 

 

 

 

 


Editör: T. Solmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.