Erdal Çakır'dan Başkan Özlü'ye Olimpiyat Kavşağı mektubu

Erdal Çakır'dan Başkan Özlü'ye Olimpiyat Kavşağı mektubu
8.12.2021 - 18:33
Haber Merkezi
6

Düzce'nin tarihi ile ilgili önemli yere sahip Olimpiyat Kavşağı'nın başka bir isimle değiştirilmek istenmesine karşın tepkiler devam ederken, Düzce'nin en eski iş insanlarından olan ve Düzcelilerin ağabey olarak seslendiği Erdal Çakır, Başkan Özlü'ye açık mektup yazdı. 

İşte o mektup;

Sn. Başkanım, Bakanım Faruk ÖZLÜ'ye


1958 yılında şimdiki Olimpiyat kavşağı içinde kalan petrol Ofisi akaryakıt istasyonu yanında köfteci dükkanı ile birlikte hizmete açılmış idi. Çok sade bir görünümde işyeri idi. Olimpiyat şampiyonu Gazanfer Bilge’nin Finlandiya’dan temin ettiği imkanla modern dinlenme ihtiyacı ortaya çıkmış idi. Olimpiyat şampiyonu olan yakın arkadaşı Hamit Kaplan ile birlikte bu mütevazi işyerini devlet kurumu olan Petrol Ofisinden kiralayarak faaliyete başlamışlardı. Düzce o yıllarda sayılı işyerinin (kereste atölyeleri) bulunduğu mütevazi bir kasaba hüviyetindeydi.


   Gazanfer Bilge firmasının kısa sürede gelişmesi İstanbul-Ankara arası 15 dakika ara ile otobüs kaldırması Olimpiyat tesislerini kısa sürede hareketlendirmiş idi. Türkiye’nin her bölgesinden otobüsler mola vermek için uğramaya başlamışlardı. Bu durum çevredeki köylerin gelişmesine; et, süt, meyve gibi ürünlerin değer bulmasını sağlamış idi. Ayrıca bir takım hediyelik yöresel eşyaların pazarlanma imkanını da sağlamaktaydı. Ayrıca önünde bulunan küçük bir havuz (dilek havuzu) da mola verenler tarafından dilden dile anlatılır olmuştu.  


      Olimpiyat tesislerinin bu gelişmesi E5 üzerinde Öztürk, Çoban, Kervan ve takiben Kemal Kuru ile Hacı Dayı tesislerinin de gelişmesinin önünü açmıştır.


     Bolu ilimizin gölgesinde kısıtlanmış Düzce ilçemiz bu tesisler sayesinde Türkiye’ye açılmış, kereste, parke ve sunta sanayisinin gelişmesine fayda sağlamıştır. Ayrıca Düzceli yardımsever kavramının oluşmasında bu tesisler rol oynamıştır.


    Olimpiyat ( kelime olarak çok güzel bir sözcüktür) Dünya ölçeğinde sporun ruhunu açıklayan bir simgedir. Düzce’mizin tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel ve sporun gelişiminde ve en önemlisi Düzceli kavramının pekiştirilmesinde Olimpiyat Tesislerinin önemli ve öncü bir rol oynadığının bir lise ve iktisat fakültesi öğrencisi olarak gördüğüm için kavşak tabelasının bir yarışma ile tespit edilerek “ OLİMPİYAT KAVŞAĞI “ tabelasının olimpiyat şampiyonlarımıza da vefa duygumuzu da gösterecek şekilde uygun bir yere konulması Düzceliye yakışır diye düşünüyorum. Bu vesile ile her iki güreşçimize Allah’tan rahmet diler, Gazanfer Bilge’nin hayatta olan eşine uzun ömürler diler ellerinden öperim. 


     Saygılarımla...


Editör: A. Gölge

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Asli Tutuncuoglu
  Asli Tutuncuoglu
  10.12.2021 10:18

  Olimpiyat Kavşağı ismi, ahde vefa adina korunmalidir.

 • Çağla çakır
  Çağla çakır
  9.12.2021 21:10

  Sayın eski Düzceli siz konuyu hiç anlayamamışsınız lakin Erdal çakır sağduyulu olduğu kadar sabırlı bir insandır istediğiniz zaman gelip bilgilene bilirsiniz

 • eski düzceli
  eski düzceli
  9.12.2021 10:21

  olimpiyat kavşağını yazmışsın gazanfer bilge hamit kaplan yazmışsın hatta kemal kuruları bile anmışın ama saffet seven ismini anmamışsın. utanmadan petrol ofisini onlar kiraladı demişsin. yaşından başından utan. o istasyonun sahibi kimdi. doğruyu neden söylemiyorsun. bilmiyorsan sus

 • eski düzceli
  eski düzceli
  9.12.2021 10:21

  olimpiyat kavşağını yazmışsın gazanfer bilge hamit kaplan yazmışsın hatta kemal kuruları bile anmışın ama saffet seven ismini anmamışsın. utanmadan petrol ofisini onlar kiraladı demişsin. yaşından başından utan. o istasyonun sahibi kimdi. doğruyu neden söylemiyorsun. bilmiyorsan sus

 • İlhami HAN
  İlhami HAN
  8.12.2021 19:00

  Mektubu tane tane okudumki bahse konu durumun yakın takipçiyim. Açık oturumlar, kamuoyuna bildirgeleri, fiili müdahaleler, köşe yazıları vb bir sürü tepki bana göre artık kabak tadı verdi. Sağdayım suresi138. Ayet aklıma geldi “ Hiç akletmezmisiniz?” Birilerine ithaf ediyorum

 • Murat seyok
  Murat seyok
  8.12.2021 18:48

  Haklı mücadelemiz sürüyor. Hamit Kaplan sahipsiz değildir.