Özlü, 2022 yılının ilk müjdesini verdi

DüzceSonHaber

Özlü, 2022 yılının ilk müjdesini verdi
3.01.2022 - 17:15
Haber Merkezi
6

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü yeni yılın ilk müjdesini Konuralp Antik Tiyatro Kent Kazı alanından verdi. Başkan Özlü, Konuralp bölgesinin Kentsel Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillendiğini müjdeleyerek, Konuralp'in; Göynük, Beypazarı, Safranbolu gibi bir şehir olmasında hiçbir engel kalmadığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde yeni yıl ile birlikte  Düzcelilere çeşitli müjdeler vereceğini söyleyen Başkan Özlü, ilk müjdesini 2022 yılının ilk mesai gününde açıkladı.   Konuralp Antik Tiyatro Kazı alanından Düzcelilere seslenen Başkan Özlü; 2. Derece Arkelojik sit alanı olan Konuralp'in "Kentsel Arkelojik Sit Alanı" olarak belirlendiğini söyledi.

SAFRANBOLU, GÖYNÜK, BEYPAZARI ÖRNEĞİ

Başkan Özlü, klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile meşhur Göynük, Beypazarı ve Safranbolu evlerini örnek göstererek yaptığı açıklamada; "Sevgili Düzceliler bugün sizlerle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum.  Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız Konuralp'in 'Kentsel Arkeolojik Sit Alanı' olarak belirlenmesi çalışmalarında sonuca ulaştık. Konuralp kentsel arkeolojik sit alanı olarak nitelendirildi.  Bunun anlamı Konuralp'in Göynük, Beypazarı, Safranbolu gibi  bir şehir olmasının önü açıldı. Düzcemize hayırlı olsun" dedi.

"BÖLGE HALKI KENDİ KONUTUNDA İSTEDİĞİ GİBİ BAKIM ONARIM YAPABİLECEK"

Konuralp bölgesi için koruma amaçlı imar planının hazırlanacağını kaydeden Başkan Özlü; "Kültür mirasımızın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için engeller bir bir kaldırılıyor.  2863 Kültür Varlıkları Kanunları çerçevesinde yeni koruma amaçlı imar planı hazırlanacak olan Konuralp'in 50 - 100 yılı planlanacak ve gelecek kuşaklara aktarılacak. Mevcut sınırların değişmesi sonucunda kent meydanının içerisinde bulunduğu 2. derece arkeolojik sit alanı artık kentsel sit alanı olarak nitelendirilebilecek. Bölge halkı konutunu onarıp tadilat yapabilecek. Mevcut arkeolojik doku korunarak mahalle kültürünün yok olmasının önüne geçilecek" ifadelerini kullandı.

"BÖLGE HALKININ İMAR SIKINTILARI DA ÇÖZÜLECEK"

Konuralp'in çok kıymetli bir yer olduğununun altını çizen Başkan Özlü; "Arkeolojik sit alanı, mimari, mahalli, tarihsel, estetik ve sanat özelliği bulunan ve bir bütün olarak yerleşmenin ait olduğu dönemin yaşam biçimini gelecek nesillere aktarması sebebiyle çok kıymetli bir yer.  Düzce Belediyesi olarak, bu kıymetin farkındayız. Bu farkındalığı, bölgenin kentsel arkeolojik sit alanı olarak tescillenmesi ile daha ileri seviyeye taşımak istiyoruz. Artık Konuralp'i durağan değil dinamik bir bölge olarak göreceğiz” ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞ KOCAELİ'YE GİTMEK ZORUNDA KALMAYACAK"

Başkan Özlü, bölgeye bir de KUDEB (Koruma Uygulama Denetim Bürosu) bürosu kuralacağını açıkladı. Bölge halkının artık Kocaeli iline gitmesine gerek kalmayacağını aktaran Başkan Özlü; "Konuralpli vatandaşlarımızın tüm talep, şikayet ve merak ettikleri konular için Kocaeli'ye gitmesine gerek kalmayacak. Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun belediye ayağı olarak tüm bölgeye hitap edecek şekilde KUDEB (Koruma Uygulama Denetim Bürosu) kurulacak. Vatandaşlarımız için büyük kolaylık sağlayacak olan büromuz açıldığında vatanadaşlarımız Kocaeli'ye gitmeden KUDEB büromuzda işlemlerini gerçekleştirebilecek" dedi.

Çalışmaların gidişatı ve planlama takvimi önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.


Editör: A. Gölge

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Düzceli
  Düzceli
  3.01.2022 20:19

  Özlü bırak şu kazı işlerini geldiğin ilk günden beri kazı kazı nedir bu definemi arıyon.İst cd var olanı söktün taktın,bağlıntı yolunda her gün sözde gül bitkisi 8-10 kişi akşam ediyor,şöyle makamdan çık arabadan in gez gör Düzceyi ekibin yanlış yönlendiriyor seni.Saygılar.

 • Düzceli
  Düzceli
  3.01.2022 18:10

  Sn ÖZLÜ konutlar da köpeklerden geçilmiyor belediyenin barınağı ne işe yarar.Reis talimat verdi size hadi başlayın.Her annenin elinde sopa okul yolunda.Nerede yaşıyoruz ÖZLÜ.

 • Bos adam
  Bos adam
  3.01.2022 17:35

  Bos adam.bos bakan bos belediye baskani zaten iyi bisey olsaydi bakanlikdan alinip belediye baskanmi yapilirdi bakanlikda gorev verildi duzceni. Kaderi bu ise yaramaz insanlar toplulugu at buraya gtsin adamin akli fikri kazi alaninda git orda yasa ozman sana orda pilavda verirler otur aksama kadar pilavini ye kazilara bak belediye baskanliginida birak sana orda yetki verirler bos adam ise yarazmaz faruk.ozlu

 • Komik
  Komik
  3.01.2022 17:33

  Artik sizin yaptiklarina bi tarafamizla gulmeye basladik farukcum

 • Gereksiz
  Gereksiz
  3.01.2022 17:31

  Bu gereksiz bilgiyi musde diye veriyosun utanamdan gecmissin bide aciklma yaparak bize bu gereksiz bilginin faydasi ne olucak yada duzceye faydasi ne olacak insanlar gelip o sacma kazi alaninimi gezicek allah askina bos isler baskani seni

 • Düzceli
  Düzceli
  3.01.2022 17:30

  Cok buyuk bir basari masaallh duzcenin tek ihtiyaci buydu zaten hersey bitti kazi alanimiz eksikti faruk ozlu cok bos bi adamsin cidden aksama kadar otur sen ve ekibin o kazi alaninda vakit gecirin baska bisey yapmayin