İlçelere sokak hayvanları üniteleri kurulacak

DüzceSonHaber

İlçelere sokak hayvanları üniteleri kurulacak
26.03.2022 - 14:05
Güncelleme 26.03.2022 - 14:06
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü başkanlığında sokak hayvanları ile ilgili atılacak adımlar masaya yatırıldı. Toplantıdan çıkan sonuç hem hayvanseverleri hem de vatandaşları sevindirecek.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, sokak hayvanlarının tedavi edilmesi, bakımı ve kısırlaştırılması için ilçelerde İlkyardım ve Kısırlaştırma Ünitelerinin kurulacağını kaydetti. Sokak Hayvanları ile ilgili yapılan toplantıya Başkan Yardımcısı Cengiz  Tuncer,  Veteriner İşleri Müdürü Samet Gümüş, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Çalışkan, İlçe ve belde belediye başkanları ve Düzce Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Dursun Altıntaş katıldı. Düzce il genelinde sokak hayvanları ile ilgili yaşanan tüm olumsuzluklar ve yapılan çalışmaların görüşüldüğü toplantıda Türkiye’ye örnek olacak uygulamanın da hayata geçirilmesi için ilk adım atıldı.

İLKYARDIM VE KISIRLAŞTIRMA ÜNİTELERİ KURULUYOR

Düzce Belediyesinin Kurtsuyu mevkiinde Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinin yükünün hafifletilmesi ve ameliyatlara ağırlık vermesi için çalışma başlattıklarını belirten Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “ İlçelerimizin tümünde en az 300 metrekarelik bir alan Orman Müdürlüğünden tahsis edilecek. Bu tahsis edilen alanların alt yapısını İl Özel İdaremiz yapacak ve binanın yanı sıra bu alanın etrafını da kapatacak. Ardından belediyelerimiz devreye girerek mahalle ve köylerdeki sokak hayvanlarını bu İlkyardım ve Kısırlaştırma Ünitelerinde tedavi altına alacak. Türkiye’de örneği olmayan bu uygulama ile vatandaşlarımızın şikâyetleri azalacak, hayvanseverlerin de talepleri karşılanmış olacak” ifadelerinde bulundu.

MUHTARLARDAN DESTEK ALINACAK

Düzce Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinin hastane, ilçelerdeki ünitelerin de sokak hayvanları için sağlık ocağı gibi olacağını kaydeden Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “ Düzce’mizde tüm ilçe ve beldelerimizle birlikte bir hareket başlatıyoruz. İl genelinde atılım yapacağız. Köylerimiz de dahil olmak üzere tüm sokak hayvanlarını bakıma alacağız. Bu noktada muhtarlarımızdan da destek alacağız. Onlarla toplantılar yaparak yapılacak olan İlkyardım ve Kısırlaştırma Ünitelerine hayvanların getirilmesi için yardımcı olmalarını isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Sokak Hayvanları İlkyardım ve Geçici Ünitelerinin yerlerin tahsis edilmesinin ardından 60 gün içinde yapılmasının öngörüldüğünü söyleyerek kısa sürede Düzce merkezde yavru sokak hayvanları için de bir uygulamaya gideceklerini kaydetti.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.