Cedidiye meydan projesi start aldı

DüzceSonHaber

Cedidiye meydan projesi start aldı
13.04.2022 - 12:09
Haber Merkezi

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün şehrin vizyonunu kattığı değer projelerinden biri olan Cedidiye Meydan Projesi derme-çatma yapıların yıkılmasıyla başladı. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte kent merkezinde Millet Bahçesi ile Cedidiye Meydanı arasında bütünlük sağlanmış olacak.

Anıtpark-Millet Bahçesi- İstanbul Caddesi ve Cedidiye meydanını bir bütün haline getirecek olan Cedidiye Meydan Projesinin ilk etabı başladı. Geçtiğimiz günlerde tasviye edilen dükkanların ardından Düzce Belediyesi ekipleri halk arasında "derme-çatma" olarak adlandırılan yapıların çevresinde güvenlik önlemi alarak yıkım çalışmalarına başladı.

Vizyon projelerinin bir yenisi olan Cedidiye Meydan Projesinde elini taşın altına koyan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ilk olarak alanda mülk sahibi olan vatandaşlarla önce tek tek ardından toplantılarla projenin Düzce’ye katacaklarını anlattı. Yaşanan sürecin ardından yapılan anlaşmalarla projenin startı verildi.

"ŞEHİR KİMLİĞİ KAZANDIRIYORUZ"

14 bodrumlu olmak üzere toplam 20 dükkanın olacağı, Cedidiye Caminin 1999 yılında yıkılan minareleri ve caminin revizyonu ile meydanın düzenlenmesini kapsayan projenin başlamasının Düzce için önemli bir adım olduğunu kaydeden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “ Şehir kimliğini aslına uygun hale getirmek ve daha cazip hale gelmesi için projeler üretiyor ve hayata geçiriyoruz. Cedidiye Meydan Projemiz de bunlardan biridir. Millet Bahçesi ve Kent Estetiği Projeleri ile bütünleşerek şehre ahenk katacağına inanıyoruz. Bugün derme çatma yapıları kaldırıyoruz ve ardından da meydanda yapacağımız camimize uygun binayı inşa edeceğiz” diye konuştu.

MİNARELER DE YENİLENİYOR

“Kronik sorunları tek tek çözüyor, Düzce’mizi güzelleştiriyoruz” diyerek sözlerine başlayan Özlü, sözlerini şöyle noktaladı:

“ Şehrin kronik sorunlarının yanı sıra kalbine de estetik dokunuşlar yapıyoruz. Bir kenti yaşanabilir bir hale getiriyoruz. Camiye uygun binaların yanı sıra caminin minarelerini de tenekeden kurtaracağız. Projemiz tamamlandığında şehrin kalbinde muazzam bir bütünlük ve estetik oluşacak”.


Editör: D. Son Haber