Bu renklerin açıklaması nedir?

DüzceSonHaber

Bu renklerin açıklaması nedir?
1.10.2023 - 10:24
Haber Merkezi

Düzce Üniversitesi Rektörlük Binası bahçesi Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlendi. Ancak bilindiği gibi her rengin kendine göre bir hikayesi ve renklerin birleşimi ile hikayenin tamamı ortaya çıkarken, Düzce Üniversitesi Rektörlüğü önündeki renklerin bir araya gelmesinin açıklaması merak edilmeye başlandı.

Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Düzce Üniversitesi Rektörlük binası önünde bulunan alanı düzenlendi. Kullanılan renkler ise dikkat çekti. Sarı, Yeşil ve Kırmızı renklere eklenen mavi renkle uyum yakalanmaya çalışılırken renklerin hikayesi yakalanmaya çalışıldı.

Bilindiği gibi Peyzaj çalışmalarında bir renk olgusu var ve renkler bir araya geldiğinde ortaya bir hikaye çıkarıyorlar. Renk türlerinin insanlar üzerinde göz ardı edilemeyecek düzeyde psikolojik ve görsel etkilerinin var olduğu biliniyor. Hatta tasarım öğeleri arasında en etkili unsurlar da renkler. Peyzaj tasarımlarında da renk öğesi, tasarım açısından muhakkak değerlendirilmesi gereken bir etken olarak ön plana çıkıyor. Duygulara karşı daha yakın ve etkili olan renk olgusu, diğer öğelere karşı tepki göstermeyen insanlar tarafından dahi algılanabilir duruma geliyor.

Bu anlamda Düzce Üniversitesi Rektörlük binası önünde kullanılan renklerin hikayesi merak edilirken, renklerin bir araya getirilirken hangi olgunun ön olana çıkarılmaya çalışıldığı merak ediliyor.


Editör: D. Son Haber

Düzce Üniversitesi, Eğitim, Gündem, Düzce