Yuh! Acil çağrıların yarısından çoğu asılsız

Yuh! Acil çağrıların yarısından çoğu asılsız
12.01.2022 - 12:24
Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar ile İtfaiye, AFAD, Orman, Sağlık, Jandarma, Emniyet acil çağrıları 112 numarasıyla tek çatı altına toplandı.

2021 yılı içerisinde sisteme toplam 472 bin 642 çağrı geldi. Bu çağrıların % 43’ü (204 bin 992) gerçek çağrı çıkarken, %57’si (267 bin 650) ise gereksiz ve asılsız çağrılardan oluştu.

112 çağrı merkezine günlük ortalama bin 295 çağrı geldi. Bu çağrılar 2 saniye gibi bir sürede cevaplandı.  Bu değer Avrupa Çağrı Merkezleri Derneği’nin açıkladığı kalite standartlarında ancak Türkiye ortalamasının altında kaldı.

112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ve gereksiz ihbarlarla meşgul eden ve bu davranışlarında ısrar eden kişiler hakkında; Kabahatler Kanunu uyarınca idari para cezası uygulanıyor.

“112” Acil Çağrı Numarasının amacı dışında kullanılması, hattın gereksiz yere meşgul edilmesi, gerçekten acil yardım bekleyen vatandaşların çağrı merkezine ulaşmasında zaman kaybı yaşanmasına sebep oluyor.

Asılsız ve gereksiz aramaların telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği, can ve mal kayıplarına yol açabileceği göz önünde bulundurularak “112” Acil Çağrı Numarasının acil durumlar dışında kullanılmaması büyük önem taşıyor.  


Editör: A. Gölge

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.