Vali Aslan Düzce’nin asayiş durumu değerlendirdi

Düzce Son Haber

Vali Aslan Düzce’nin asayiş durumu değerlendirdi
5.03.2024 - 15:02
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce Valisi Selçuk Aslan, düzenlediği basın toplantısında il genelindeki asayiş ve trafik konusunda yapılan denetimler hakkında bilgiler verdi. Aslan, suçların azaldığını, denetimlerin arttığını vurguladı.

Düzce Valisi Selçuk Aslan, beraberinde İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Kılıç ile birlikte il genelindeki asayiş ve trafik konusunda bilgiler verdi.

Aslan açıklamasında şunları söyledi;

GÖREVE BAŞLADIĞIMIZ İLK GÜNDEN İTİBAREN MİLLETİMİZE EN İYİ ŞEKİLDE HİZMET ETMEK VE CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN LİDERLİĞİNDE BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ İNŞA ETMEK İÇİN YOĞUN BİR ÇABA GÖSTERİYORUZ. BU MİNVALDE DÜZCE’MİZİN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İÇİN ASAYİŞ ALANINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ÇALIŞMALARI KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

  ÜLKEMİZ GENELİNDE 31 MART 2024 GÜNÜ YAPILACAK OLAN MAHALLİ İDARELER GENEL SEÇİMLERİNDE İLİMİZDEKİ 408 SANDIK ALANI VE 1065 SANDIKTA TOPLAM 299.196 SEÇMEN OY KULLANACAKTIR. SEÇİM TEDBİRLERİNDE 1908 KOLLUK PERSONELİMİZ VE 305 ARAÇ GÖREVLENDİRİLMİŞ OLUP, SEÇİMİN GÜVENLİ VE HUZUR İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ VE SEÇMEN İRADESİNİN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE SANDIĞA YANSIMASININ SAĞLANMASI İÇİN OYLAMA GÜNÜ ÖNCESİ, OYLAMA GÜNÜ VE OYLAMA SONRASI İÇİN TÜM TEDBİRLER EKSİKSİZ BİR ŞEKİLDE ALINMIŞ VE ALINMAYA DEVAM EDİLMEKTEDİR.

İLİMİZ ASAYİŞİNİN SAĞLANMASI ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA İSE; 2024 YILININ İLK 2 AYINDA; KİŞİLERE KARŞI 658, MALVARLIĞINA KARŞI 213, MİLLETE VE DEVLETE KARŞI 17, TAKİBİ GEREKEN 517, TOPLUMA KARŞI SUÇLARDA 192 OLMAK ÜZERE TOPLAM 1597 OLAY MEYDANA GELMİŞTİR.

GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE KIYASLADIĞIMIZDA ALDIĞIMIZ TEDBİRLERLE OLAY SAYILARINDA %23 AZALIŞ MEYDANA GELDİĞİ DİKKAT ÇEKMEKTEDİR.

         MALVARLIĞINA KARŞI İŞLENEN 8 ÖNEMLİ OLAYDA BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %43 AZALMA SAĞLANMIŞTIR.

         2024 YILI İLK 2 AYINDA MALVARLIĞINA KARŞI İŞLENEN 8 ÖNEMLİ OLAYDA, BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE;

           EVDEN HIRSIZLIK OLAYLARINDA %29, 

           İŞYERİNDEN VE KURUMDAN HIRSIZLIK OLAYLARINDA %23,

           OTO HIRSIZLIĞI OLAYLARINDA %67,

           OTODAN HIRSIZLIK OLAYLARINDA %56,

 

 

           YAĞMA (GASP) OLAYLARINDA %63, 

           DOLANDIRICILIK OLAYLARINDA %20, 

           BİSİKLET VE MOTOSİKLET HIRSIZLIĞI OLAYLARINDA %93 AZALIŞ SAĞLANMIŞ OLUP, 

           BU DÖNEMDE YANKESİCİLİK VE KAPKAÇ OLAYI MEYDANA GELMEMİŞTİR.

        

BU NOKTADA VATANDAŞLARIMIZI ÖZELLİKLE TELEFON DOLANDIRICILARINA KARŞI DİKKATLİ OLMAYA DAVET EDİYOR, KENDİLERİNİ POLİS, ASKER VEYA SAVCI OLARAK TANITIP SİZDEN PARA İSTEYEN KİŞİLERE İTİBAR ETMEMELERİNİ İSTİYORUZ.

 

KİŞİLERE KARŞI İŞLENEN 6 ÖNEMLİ OLAYDA GEÇEN YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %22 AZALIŞ SAĞLANMIŞ, BU SUÇLARDAN 2024 YILININ İLK 2 AYINDA; 

           KASTEN YARALAMA OLAYLARINDA %24, 

           TEHDİT OLAYLARINDA %23, 

           HAKARET OLAYLARINDA %28, 

           KİŞİLERİN HUZUR VE SÜKÛNUNU BOZMA OLAYLARINDA %18, 

           CİNSEL TACİZ OLAYLARINDA %20,  

           KONUT DOKUNULMAZLIĞININ İHLALİ OLAYLARINDA %53 AZALIŞ SAĞLANMIŞTIR.

 

BU NOKTADA DA TÜM VATANDAŞLARIMIZI SUÇLA MÜCADELE KONUSUNDA KOLLUK GÜÇLERİMİZ İLE YAKIN DİYALOG İÇERİSİNDE OLMAYA 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİNE İHBARDA BULUNMAKTAN ÇEKİNMEMEYE DAVET EDİYORUZ. 

ARAMA KAYDI BULUNAN ŞAHISLARA YÖNELİK YAPILAN ÇALIŞMALARDA, 378.517 ŞAHIS SORGULANMIŞ, KESİNLEŞMİŞ HAPİS CEZASI İLE ARANAN 255, İFADEYE YÖNELİK ARANAN 338 OLMAK ÜZERE TOPLAM 593 ŞAHIS YAKALANMIŞ, YAKALANAN ŞAHIS SAYILARINDA BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %107 ARTIŞ SAĞLANMIŞTIR.

 FİRARİ SUÇLULARIN SOKAKLARIMIZDA GEZMESİNE VE VATANDAŞLARIMIZIN HUZURUNU KAÇIRMALARINA ASLA MÜSAADE EDİLMEYECEĞİNİ ÖNEMLE VURGULAMAK İSTERİM.

KOLLUK BİRİMLERİMİZ TARAFINDAN YAPILAN 1’İ PLANLI VE PROJELİ OLMAK ÜZERE, TOPLAM 4 FUHUŞ OLAYINA MÜDAHALE EDİLMİŞ, BU OLAYLARDA 5 ŞAHSA ADLİ İŞLEM, 14 ŞAHSA İDARİ İŞLEM YAPILMIŞ, AYRICA İLİMİZDE KUMAR OYNANDIĞI TESPİT EDİLEN 7 ADRESE YAPILAN OPERASYON SONUCUNDA, 7 ŞAHSA ADLİ İŞLEM, 34 ŞAHSA İDARİ İŞLEM YAPILMIŞTIR.

6284 SAYILI AİLE İÇİ VE KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE KANUNU KAPSAMINDA; 240 VATANDAŞIMIZ BAŞVURUDA BULUNMUŞ, 196 ŞAHSA TEDBİR KARARI UYGULANMIŞ, ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE OLAY SAYISINDA %25 AZALIŞ SAĞLANDIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR. YILIN İLK İKİ AYINDA  AİLE İÇİ VE KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE ÇALIŞMALARINDA 1859 ERKEĞE FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLMİŞ, KADINA EL KALKAMAZ MOTTOSU İLE YÜRÜTÜLEN BU EĞİTİMLERDE 1587 ADET BROŞÜR DAĞITILMIŞ, 117 ADET PANKART ASILMIŞ, 21.171 KADINA KADES BİLGİLENDİRMESİ YAPILMIŞTIR. AYRICA 247 KADES İHBARI GELMİŞ 155 ŞAHSA ÖNLEYİCİ TEDBİR UYGULANMIŞ VE 5 ŞAHIS DA ELEKTRONİK KELEPÇE İLE TAKİP EDİLMEKTEDİR

KABAHATLER KANUNU KAPSAMINDA 100 ŞAHSA ÇEŞİTLİ MADDELERİ İHLALDEN İŞLEM YAPILMIŞ OLUP, İŞLEM YAPILAN ŞAHIS SAYISINDA GEÇTİĞİMİZ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %67 ARTIŞ MEYDANA GELMİŞTİR.

KOLLUK GÖREVLİLERİMİZ TARAFINDAN YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA, 2024 YILININ İLK 2 AYINDA; 

           1 ADET UZUN NAMLULU SİLAH,  

           62 ADET RUHSATSIZ TABANCA, 

           23 ADET RUHSATSIZ AV TÜFEĞİ, 

           36 ADET KURUSIKI TABANCA, 

           27 ADET KESİCİ/DELİCİ ALET VE 

           920 ADET FİŞEK ELE GEÇİRİLMİŞ OLUP, ELE GEÇİRİLEN TOPLAM SİLAH SAYISINDA GEÇTİĞİMİZ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %25 ARTIŞ MEYDANA GELMİŞTİR. 

 YASAL OLARAK SİLAH TAŞIMA HAKKI OLAN VATANDAŞLARIMIZI VE GÖREVLİLERİMİZ DIŞINDA BU KONUDA DA TOLERANSIMIZ ASAL OLMAYACAKTIR. KAÇAK VE RUHSATSIZ SİLAH KULLANIMIN ÜZERİNE ETKİLİ ŞEKİLDE GİDİLMEYE DEVAM EDİLECEKTİR.

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE KAPSAMINDA; 377 OPERASYON YAPILMIŞ, BU OPERASYONLARDA 412 ŞAHIS YAKALANMIŞ, BU ŞAHISLARIN 33’Ü ÇIKARILDIĞI ADLİ MERCİLER TARAFINDAN TUTUKLANMIŞTIR. BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE NARKOTİK OPERASYONLARINDA %153 ARTIŞ SAĞLANMIŞ OLUP, BU OPERASYONLARDA;

           25.760,05 GR EROİN, 

           2.929,05 GR BONZAİ,

           941,33 GR METAMFETAMİN, 

           803,56 GR ESRAR, 

           7,9 GR KOKAİN, 

           150,9 GR SKUNK, 

           246 ADET EXTACY, 

           2.477 ADET SENTETİK ECZA ELE GEÇİRİLMİŞTİR.

UYUŞTURUCU MADDE İLE MÜCADELEDE ALDIĞIMIZ KOLLUK TEDBİRLERİ YANINDA “EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE” PROJEMİZDE ÇOCUKLARIMIZA DÖNÜK RİSKLERİ EBEVEYNLERİ İLE PAYLAŞTIĞIMIZ GİBİ TÜM VATANDAŞLARIMIZDAN DA ÇEVRELERİNDE BU TÜRDEN ŞÜPHELERİNİ ÇEKEN KONULARDA 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZLERİMİZİ BİLGİLENDİRMELERİNİ BEKLİYORUZ. EMİN OLUN HER İHBAR EN İNCE ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLEREK GÜVENLİK STRATEJİLERİMİZ İÇİN BİZLERE YOL GÖSTERİCİ OLMAKTADIR.

KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE KAPSAMINDA YAPILAN 35 OPERASYONDA TOPLAM 41 ŞAHIS YAKALANMIŞTIR. BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE KOM OPERASYONLARINDA %150 ARTIŞ SAĞLANMIŞ OLUP, BU OPERASYONLARDA; 

           3.871 LİTRE KAÇAK AKARYAKIT, 

           157.680 ADET MAKARON,

           814,3 KG KAÇAK TÜTÜN, 

           62 ŞİŞE KAÇAK ALKOL VE

           50 ADET ELEKTRONİK SİGARA ELE GEÇİRİLMİŞTİR.

VATANDAŞLARIMIZI HİÇBİR ŞEKİLDE KAÇAK ÜRÜN KULLANMAYA MEYLETMEMEYE DAVET EDİYOR, BU GİBİ DURUMLARIN HER DAİM KAÇAK ÜRÜN KULLANANLARIN ALEYHİNE SONUÇLAR DOĞURACAĞINI BİLMELERİNİ İSTERİZ.

           TERÖRLE MÜCADELE KAPSAMINDA BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTLERİNE 3, DİNİ İSTİSMAR EDEN TERÖR ÖRGÜTLERİNE 10 VE FETÖ/PDY TERÖR ÖRGÜTÜNE YÖNELİK 2 OPERASYON OLMAK ÜZERE TOPLAM 15 OPERASYON YAPILARAK 15 ŞAHIS YAKALANMIŞTIR. BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE TERÖR OPERASYONLARINDA %115 ARTIŞ SAĞLANMIŞTIR.

          GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI VE İNSAN TİCARETİ OLAYLARINDA 133 YABANCI UYRUKLU ŞAHSA İŞLEM YAPILMIŞ, BU ŞAHISLARDAN 116’SI GERİ GÖNDERME MERKEZİNE SEVK EDİLMİŞTİR. 

           FİZİKİ ORTAMDA OLDUĞU GİBİ SANAL VATANDA DA SİBER SUÇLARLA MÜCADELEMİZ SÜRMEKTE OLUP BU KAPSAMDA 201 SANAL DEVRİYE FAALİYETİ İCRA EDİLMİŞTİR. TESPİT EDİLEN SUÇ UNSURU KONULARIN TAKİBİ TİTİZLİKLE YAPILMAKTADIR. 

ADLİ MAKAMLAR İLE TAM BİR İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET EDİLEREK MEYDANA GELEN 1823 OLAYDA 2063 ŞAHSA İŞLEM YAPILMIŞ, BU ŞAHISLARDAN 69’U TUTUKLANMIŞTIR.

          2024 YILININ İLK 2 AYINDA İLİMİZDE 4 ÖLÜMLÜ, 143 YARALAMALI VE 188 MADDİ HASARLI KAZA MEYDANA GELMİŞ, BU KAZALARDA 4 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETMİŞ, 204 VATANDAŞIMIZ YARALANMIŞTIR. TRAFİK KAZALARINDA ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE %4 DÜŞÜŞ MEYDANA GELMİŞTİR. 

BUNUNLA BİRLİKTE 2023 VERİLERİNİN GENELİNE BAKTIĞIMIZDA TRAFİK OLAYLARINDA YAKLAŞIK %18 ARTIŞ OLDUĞU DA GÖZLEMLENMEKTEDİR. ALDIĞIMIZ TÜM TEDBİRLERİN VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İÇİN OLDUĞUNU HATIRLATARAK TÜM VATANDAŞLARIMIZI TRAFİK KURALLARINA UYMALARI KONUSUNDA BİR KEZ DAHA HATIRLATMADA BULUNMAK İSTİYORUM.

 

     BU MİNVALDE TRAFİK EKİPLERİMİZCE 147.062 ADET ARAÇ DENETLENMİŞ, 21.441 ARACA ÇEŞİTLİ MADDELERİ İHLALDEN CEZAİ İŞLEM UYGULANMIŞ, 1.212 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLMİŞTİR. BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE DENETLENEN ARAÇ SAYISINDA %70 ARTIŞ OLMUŞTUR.

      KIYMETLİ HEMŞEHRİLERİM; CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNDERLİĞİNDE CUMHURİYETİMİZİN İKİNCİ YÜZYILINI ARALAYIP TÜRKİYE YÜZYILINA ADIM ATARKEN TÜRKİYE’NİN HUZURU İÇİN VERDİĞİMİZ BU MÜCADELE 7’DEN 70’E HEPİMİZİN MÜCADELESİ OLDUĞUNUN BİLİNMESİNİ İSTERİM. ÜLKEMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN CAN VERMEYİ ŞEREF SAYAN KAHRAMAN EMNİYET, JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK PERSONELİMİZLE SİZLERİN HUZUR VE ESENLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ. DEVLETİMİZİN TÜM KURUMLARI VE TÜM MESAİ ARKADAŞLARIMIZ BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARLA BU MÜCADELEYE OMUZ VERİYORLAR.

       BİZ BU YÜZYILI HUZURUN VE GÜVENLİĞİN YÜZYILI OLARAK İNŞA ETMEK İÇİN ÇALIŞIRKEN, SİZLERİ YİNE BELİRLİ PERİYOTLARLA BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDİYOR, HEPİNİZİ EN KALBİ DUYGULARIMLA SELAMLIYORUM.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.