• 28.09.2021 10:21
  • (1)

Düzce’de bir okulun 10. Sınıf öğrencinin soru bankaları fasiküller için 4 kırtasiye dolaştım.Kırtasiye’nin birisi Memeursen Yolunda,Diğeri Otopark Camii’nin orada diğeri Merkez Camii karşısında pasajın içinde diğeri Rasim Betir Bulvarında. Vallahi okul ismi verince indirim yapıyorlarmış dediler ne indirimi kanser ilacı satıyorlar. Bu nedir fasiküller ve soru bankaları 375 TL tuttu.

 3 öğrenci okutan bir aile soru bankası yardımcı kitap veya fasikül adı altında kitaplara 1200TL ödedim dedi bir veli. İsyan ediyorlar. Ziya Selçuk hoca bile değiştiremedi bu düzeni pes etti bıraktı diye de ekledi.

Kimse vatandaşa kitaplar ücretsiz masanın üzerinde mi diye sormasın.

Öğretmenlerin okutmadıkları kitapları toplu olarak kağıt hurdacılara verin daha kolay.

Devlet boşuna kitap basıp uğraşmasın. Kitapların fiyatının yarısını veliye versin yeter. Nedir bu zulüm? Coğrafya soru fasikülü 60TL.Coğrafya dersine fasikül varmış.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrenciler okullarına kavuşurken velileri telaş kaplamadı, velilerin cepleri tutuştu.

Çocuklarını devlet okullarına gönderen veliler, yakın zamana kadar kayıt ücreti gibi konularla karşı karşıya geliyordu halen bunu okul aile birliğine bağış ile çözüyorlar.

Son zamanlarda ise veliler, öğretmenlerin ekstra materyal istemeleriyle ek masrafın altına girmeye başladı.

Öğretmenlerin istediği dış kaynakların pahalı olması velileri çıkmaza sokuyor. Veliler sosyal medyada isyan paylaşımları yapıyorlar. Devlet okullarının bu özel istekleriyle zor durumda kalan veliler sosyal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bakanlık tarafından dağıtımı yapılan ders kitapları ve yardımcı kaynakların dışındaki diğer materyallerin, okullarda tanıtımının yapılmasına izin verilmemesinine yönelik yazıya rağmen öğretmenlerin istekleri bitmiyor. Kitaplar nedense Düzce’de sadece 1 kırtasiyede bulunuyor. Ne kadar büyük bir tesadüf. Ana okullarına başlayanlarda kırtasiyeler ve firmalar resmen vurgun vuruyorlar. Elbisecileri hiç saymıyorum. Allah’tan liselerde serbest kıyafet uygulaması var. Okul adı yazan 1 sınıf bir üst kazak 150TL.

Okulların armalı forma ısrarı amansız devam ediyor.. Pazar yerlerinde armasız halleri yarı fiyatına satılan ürünlerin okullar tarafından armalı şekilde zorunlu kılması da velileri zor durumda bırakıyor.

Servisleri yazamıyorum.

Yaz bitiyor yangınlar bitiyor diye sevinirken okullar açılıyor deyince kartlar patlıyor, cepler yanıyor, aileler bu düzene dur demeyenlere isyan ediyor.