• 7.10.2021 13:04

Devletimiz hastası olan kardeşlerimizin iki yaşını doldurmuş engelli çocuklar dâhil, çocuk ve yetişkin alt bezi/külotlu hasta alt bezi ödeneği, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanmakta.

Fakat sıkıntı şu Düzce’de 356,83 tl ye hasta yakınları 3 adet aynı marka bezi alamayıp 45-50 tl fark öderken Ankara’dan Düzce’ye taşınan bir hasta yakını aynı bezden aynı adetli bezden 4 paket alabiliyor. Ve hasta yakınları Düzce’deki medikallerin bu konuda Ankara’dan %30 pahalı bez sattıklarını söylüyorlar.

 Bu konuda CİMER’e  şikayette bulunduklarını ayrıca Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde bu hasta bezlerinin satılmasını talep etmekteler.

Mevzuata göre muhtaçlık durumuna bakılmaksızın şartları sağlayanlara ödeme yapılır. Çocuk alt bezi birim fiyatı 920 kuruş, yetişkin alt bezi 1.26 kuruştur. Erişkin için 2 aylık ödenen miktar; KDV dâhil 356,83 kuruş, çocuk için ise KDV dâhil 260,54 liradır. 

SGK’nın bir adet bez için ödediği ücret bellidir. Medikal ya da eczane bu fiyatın üzerinde fiyat belirler ve reçete edilen 120 ya da 240 adet bezin tamamını kişiye vermek için ilave ücret isteyebilir.

Fakat Düzce’de Medikal firmaları kendi aralarında bez fiyatlarında anlaşma yaptıklarını bez adet fiyatlarının 20 medikal firmasında da aynı olduğu Ankara’da bez fiyatlarının daha ucuz olduğunu söyleniyor. Bu konuda gerekirse medikal tekeli kırılıp marketlerde bezlerin satılmasının önü tekrar açılmalı.

Bu arada hasta bezi satışları Marketlerden Medikallere kayınca ciddi artmış durumda.

Hasta yakınları zaten ağır yaşam koşullarıyla savaşırken birde biraz insafı kaçıran medikal firmaları karşısında sıkıntı yaşamaktalar.

Rekabet koşulları küçük şehir ve ilçelerde maalesef yok. Bu da hasta yakınlarını mağdur ediyor. Çünkü medikal firmaları tek bir firmaya ürün satıyorlar ve medikal firmaları ortak fiyat belirleyebiliyorlar. Eczaneler gibi tek fiyat.

Allah hasta yakınlarına sabır Medikal esnaflarımıza da bol kazanç ama biraz insaf ve vicdan versin.