• 3.11.2021 11:08

Sponsorluk, bir kurumun, kurumsal ve pazarlama amaçlarına yönelik, katılmakta yarar gördüğü olay ve etkinliklere para vererek ya da o olay, etkinlik için gerekli olan araç / malzeme gibi materyal donanımını sağlayarak desteklemesidir. Böylece sponsorluk, kurum imajını artırma, marka farkındalığını yükseltme ya da ürün ve hizmetlerin doğrudan satışlarını uyararak kurum hedeflerini desteklemek için bir olay ya da etkinliğin düzenlenmesi, masraflarının üstlenilmesidir.

Sponsorluk ile reklam sürekli karşılaştırılan kavramlardır. Fakat reklamın amacı tamamıyla satışa yöneliktir. Sponsorluğun ise satıştan çok hedef kitlenin tutum ve davranış değişikliğine yöneliktir.

Sponsorluk bir halkla ilişkiler aracı olarak da görülmektedir. Sponsorluk da, halkla ilişkiler gibi, toplumla yakın bir iletişim kurarak, hedef kitlede kuruma karşı güven duygusu yaratır, kurumun itibarını ve imajını sürdürmesine katkı sağlar. 

Düzcespor’a Bitexen’in sponsor olması bu para birimlerinin karşı bir güven ortamının oluşumunu sağlamak.

Devlet kurumları bir futbol klubüne destek veriyorsa onun amacı da siyaset direk para veremez devlet iştirakleri sponsor olur. Para desteği sağlanır.

Eskiden bu durum milli piyango spor toto ile yapılırdı. Şimdilerde sadece Çaykur kaldı.

Şimdilerde sponsorluk giderlerinin vergiden düşülmesi sağlanarak dolaylı olarak devlet karşılamaktadır.

Şimdi bir kavşağa Sancaklı Kavşağı denilince yok burada Olimpiyat kavşağı  idi diyoruz. Alıyoruz vuruyoruz.

Hal Kavşağı, Olimpiyat Kavşağı, As Taksi, Çoban kavşakları bu şehrin akıl defteri olan yerler.Fakat bir siyasetçi kendi belediye kasasından para harcamadan bir kavşak yapmış ise ve bu kavşak için maddi veya belediyenin başka bir kurumuna ürettiği ürünlerden destek vermiş ve bu durumuda başkan bu firmanın bulunduğu alana isimlendirmiş ise biraz insaf sınırları içerisinde eleştirmek lazım.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün girişimleri, iş insanı Kasım Aktaş’ın destekleriyle yapımına başlanan 48 derslikli Kasım Aktaş Ortaokulu inşaatında çalışmalar sürüyor. 24 dersliğini iş insanı Kasım Aktaş’ın, 24 dersliğin ise Milli Eğitim Bakanlığı, Düzce İl Özel İdaresi, Düzce Belediyesi ve bağışçıların destekleriyle yapımı devam eden okulun kaba inşaatının kısa sürede bitmesi öngörülüyor.

Şimdi burada eski sigorta hastanesi vardı. 

Yıkıldı.

Şimdi diyelim ki buranın adını SSK ortaokulu niye koymuyoruz diye kimse bağırıp çağırmadı.

Kasım Aktaş’ta Sancaklı Mobilyada bu şehrin değerleri.

Ve birisi gelip bu eserleri veya kavşakları yapımına yardım etti ise ve buralarda onların isimlerinin yaşatılması bu kadar niçin abartılıyor.

Netice de parayı veren düdüğü çalar.

Fiskobirlik kavsağındaki trafik şu an çile.Oraya bir babayiğit bulalım. Yaptırsın battı çıktıyı verelim onun ismini de oraya. 

Fiskobirlik mi kaldı orada?

Kimse helal olsun adam para harcamadan bu işleri yaptırıyor sponsor bularak işini beceriyor. Düzce belediyesi yıllar sonra bütçe fazlası veriyor bu nasıl oldu maaşları ödeyemeyen esnafın parasını yıllarca ödemeyip esnafı iflas ettiren belediyeden bütçe fazlası belediyeye nasıl gelindi diye sormuyor.

Bağırıp çağırarak işler olmuyor.

Sponsor olmak isteyen var ise yapılacak çok işi okul ve spor alanı var. 

Pamuk eller cebe..

Laf ile peynir gemisi yürümüyor.

İş bilenin kılıç kuşananın.