• 14.01.2022 22:35

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak ayında pik yapar ama Haziran 2023'te tek hane olacağını belirtmiş.

Bu maliye bakanlarını Cumhurbaşkanı numune diye galiba seçiyor. “Biz şu anda aralık ayının kamburunu taşıyoruz. Yazın gerek gıda fiyatlarındaki gevşeme, ki şu an dünyada bir enflasyon da var, bu ikisinin etkisinin azaldığı bir döneme giriyoruz. Enerji ihtiyacımızın azalması, gıda fiyatlarındaki normalleşmeler bizim artık yeni bir patikaya girdiğimizi gösteren en önemli aylar olacak.”

Sn Nebati ABD ve Rusya’da enflasyon %7 bizde açıklanan % 36 millete göre %80 çünkü millet hissediyor.

18 ay sonra Haziran 2023 yılında enflasyon tek haneye düşecekmiş. Sn Nebati yıllarca bu ülke patikadan çıkamadı. Şurada 10 yıldır bir güneşli hava gördük, asfalt yolda giderken yeni bir patikaya girdiğimizi söylüyorsunuz ya anlamış değilim.

Şu gözlerime bak umut dolu. Gelecekten ümitle bahsediyoruz diyorsunuz ya anlamakta güçlük çekiyorum.

Eleman ihtiyacımız olup elaman talebimiz var. Bu konuda başvuru yapan 4 kişiden ikisi işyerinde asgari ücretin artması sonucu elaman azaltır mı dolayısı ile işten ayrıldığını söyledi.

Ayrıca Eskişehir’de inşaatta çalışan bir Samsun Vezirköprülü 22 yaşındaki genç inşaat işi bitince otostop çekip Düzce’ye gelmiş 1-2 akşam camide kalmış. Camii görevlisi ve polislerin yardımıyla Öğretmen evinde misafir edilmiş. Ve iş arıyor.

Okulda okuyan kardeşi ve annesi babasına gurbette çalışıp para göndermek için.

Bu durumu beklemiyordum. Türkiye genelinde 7000 mağazası olan bir discount market personel ciro oranını düşürmüş. Yani eskiden her 4 bin TL ye 1 personel olurken şimdi 6bin tl ye 1 personel uygulamasına gitmiş. Cirolar aynı fakat personel sayıları düşmüş durumda. Personel Yusuf Abi kendimizi paralıyoruz yetişemiyoruz. Fakat her gün yüzlerce genç bize işe girmek için başvuruda bulunuyor.

Yani Bakan Nabeti bey bu millet 2023 haziranına tek parça çıkarsa size destek olur çıkamaz ise isterseniz duvara toslamanız hiçte imkansız görünmüyor.

Eski damat bakan gibi Salı pazartesinden mart, nisan ocak şubattan daha iyi olacak şeklinde tekerleme gibi söylemlerden uzak durun.

Millet burnundan soluyor.

Ne yanı 18 ay yüksek enflasyonla bu millet inletecek seçimden 1 ay önce enflasyon düşecek bu millet bu iki seneyi unutup size oy verecek..

Ölme eşeğim ölme Haziran’da arpalar, yoncalar bitecek biçip sana vereceğim der gibi.

Biraz ciddi olun millet çok ciddi. Hatta o kadar ciddi ki burnunsan solumuyor nefes alamıyor.

Sonra da “Şimdi biz enflasyonu çözeceğiz. Ondan sonra 2022 yılı tam bir dönüş, istikrar ve işlerin oturduğu bir yıl olacak. Önümüzdeki yıl bu sohbeti yaparsak, yapacağımız sohbette faizde, enflasyonda ve kurdaki bütün olumlu değişimlerin nasıl gerçekleştirildiğini siz bana soracaksınız. Çünkü enflasyon denilen şey üç günlük bir iş değil ki, faiz oranlarının inmesi, çıkması hızlı bir etki gösterir ama kur ataklarının Türkiye’deki etkisini yadsımak, görmezden gelmek, kur ataklarının bu kadar hızlı etkili olduğunu görmezden gelmek kadar tehlikeli bir şey olabilir mi?” diyor.

Sormazlar mı Sn Nebati 20 yıldır siz ne yapıyorsunuz.

Bu millete inandırıcı olmaz iseniz millet umut arıyor.

Milletin gözünden düşmek kayadan düşmeye benzemez. Hani şimdi biz

Bir peri masalı dinler gibi seyrederiz.

Kar altındaki Batı Karadeniz’den bir umut sesi yükseltmeliyiz yine de…

Ambarlarda buğday, depolarda fındık

Kanallarda su,

Ne kuraklık ne gelecek korkusu,

Güzel günler göreceğiz çocuklar

Güneşli günler…

Motorları maviliklere süreceğiz,

Bire bin verecekler ekinler derken herkes bir ütopya çiziyor.

Kimse demiyor ki tasarruf edeceğiz itibardan bile tasarruf edeceğiz. Millet kuru ekmek yiyorsa biz ekmek dahi yemeyeceğiz. Kuzuyu, koyunu, danayı devirip tasarruf yapanları millet unutmaz.

Milli eğitim bakanı benim başında olduğum yerde torpil olmaz derken adalet bakanı adalet ararken adaletten dert yanarken sağlık bakanı ve sanayi ticaret bakanı ile olmaz bu işler.

Uzaya ilk cep uydumuzu gönderdik diye övünürken milletin cebi delik, cebi boş cebi yok..

Cebinde beş kuruş yok.

Enflasyondaki köpükten bahsederken kahvenin köpüğünden bahsetmiyoruz. Beyler bayanlar biraz ciddiyet ve mütevazi olun.

Yoksa millet bileti kesecek..

Tak sepeti koluna herkes kendi yoluna der gibisiniz.

Ama bu milleti mecbur etmeyin.

Neye mi?