• 23.06.2022 09:09
  • (2)

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, yeni mezunlarını verdi. Okul birincisi Batmanlı Merve Nur Uçar, kürsüye çıktı ve bir konuşma yaptı. Ama ne konuşma. Sözleri salonda dakikalarca ayakta alkışlandı.

Konuşmanın linki yukarıda tıklayıp bu harika konuşmayı sizde dinleyebilirsiniz.

Son zamanlarda üniversite mezunlarının absürt, hakaret  veya siyasal mesajlar içeren mezuniyet günleri hep gündem oluyor.

Fakat bunu ben mi göremedim hiç mi gündem olmadı bilemiyorum. Akşamları haber de izlerim.

Üniversite okuyan tüm öğrencilere ders olarak okutulmalı. Veya hastanelerde greve giden doktorlara izletilmeli.

Konuşmanın tamamını izledim dinledim. Ve ÇOK DUYGULANDIM,GURURLANDIM.

Uçar, tüm salonun takdirini aldığı konuşmada, "Aynı okuldan mezun olmanın gururuyla yetinmeyip yeni Aziz Sancarlar olacağız. Şu an yurt dışında var olan imkanları ülkemize kazandıracağız. İlim yolunda var gücümüzle çalışacağız. Rasim Özdenören'in deyimiyle hem bu deveyi güdecek hem bu diyarda kalacağız. Çünkü deve de bizim diyar da. Ülkeyi elin memleketine garson kazandıranlar değil kendisini okutan büyüten bu topraklara borcunu ödeyenler kalkındıracak" ifadelerini kullandı.

Bence en önemlisi şu cümleler..

"Hekimliğin en başta bir vicdan meselesi olduğunu vurgulayan değerli hocalarımıza asistanlarımıza teşekkür ediyoruz. Rasim Özdenören’in deyimiyle, hem bu deveyi güdecek, hem bu diyarda kalacağız. Çünkü devede bizim diyarda... Ülkeyi elin memleketine garson kazandıranlar değil kendisini okutan büyüten bu topraklara borcunu ödeyenler kalkındıracak."

Bu ülkeden ümidimi hiç kaybetmedim.

Merve Nur Uçarlar olduğu sürece nice Aziz Sancar’lar yetişecek.

Ve biz farklı bir ülke olacağız.

Düzce sokaklarında yüzlerce Haitili, Pakistanlı, Somalili, Filistinli ve dünyanın dört bir yanından gelerek Düzce Üniversitesin de okuyan öğrencileri gördükçe ben ülkemden ümidimi kaybetmeden bu büyük ülkenin bir ferdi olarak gurur duyuyorum.

Bu ülke bizim giden gidebilir demeyeceğiz. Niye gitmemesi için şartları oluşturacağız.

Çalışacağız.

Yeni Aziz Sancarlar yetiştireceğiz.

Yeni Selçuk Bayraktarlar yetiştireceğiz.

Yeni Merve Nur Uçarlar yetiştireceğiz..

Ve bunların sayısını çığ gibi çoğaltacağız.

Hedef büyük hedef Büyük Türkiye..

Ne mutlu bize..

Ne Mutlu Bu Vatan Bizim Diyene..