EKMEK ÇORUM’DA 2,50TL DÜZCE BAŞKA BİR ÜLKE 5,00TL VE HALK EKMEK FİYASKOSU..

  • 9.11.2022 23:52

 

Bir esnaf arkadaşımızla oturuyoruz.

3 esnafın yakası bir araya gelmez dedi.

Halcinin , fırıncının ,baharatçının. Neden? Diye sordum.

Eski yatmış problemli ürünü kasanın altına koyup üstüne taze ürün koyup satarlar.Fırıncının terazisi hiçbir zaman doğruyu bulamaz, bakkallara ekmek bırakırken hesabını takip etmez isen ekmeği sayıp almaz sayıp iade etmez isen kazanamazsın, baharatçılarda hile hurda ne ararsan var.

İşini doğru,düzgün ,dürüst yapanlara bir sözümüz yok. İstisnalar kaideyi bozmaz.

Televizyonda haberlerde ekranda bir baharat firmasının ürünlerinin toplatılmasının haberi vardı.

Türkiye’nin en büyük baharat firmasında Türkiye'den Singapur'a ihraç edilen üç baharat ürünü, kanserojen içerikli 'sudan' maddesi bulunması nedeniyle piyasadan toplatıldı. Arxx marka öğütülmüş sumak, öğütülmüş tatlı biber ve otantik tavuk baharat için alınan toplatma kararı sonrası iki farklı Arxx markası olduğu ve isim hakkının yarı yarıya kullanıldığı belirtilirken, her iki firmadan da açıklama geldi. 'Arxxline'dan yapılan açıklamada, markanın Singapur'a direkt ihracatının olmadığı belirtilerek "Konunun muhatabı isim hakkını yarı yarıya kullanan diğer Arxx firmasıdır. Ürünlerimizi ambalajlarından ve içerik açıklamalarından ayırt edebilirsiniz" deniliyor.

Şimdi gelelim ekmek mevzusuna.

Geçen hafta biraz şehirler arası seyahat ettim.

Leblebisi ile ünlü Çorum’da dikkatimi çekti ekmek 2,50TL.

Bir fırından izin isteyerek özel değilse bir bilgi istedim. ‘’Ben Düzce’de yaşıyorum ekmek 4,00TL fırıncılar odası zam istiyor.5,00TL ekmek fiyatı olsun diye’’..Bu arada zincir marketlerde de ekmek 3,50TL.

Fırıncı  Bülent Kadir bey 2,15 TL ye ekmeği ürettiklerini mal ettiklerini söylediler. Çarşı merkezde bu fırın günlük 3000 -4000 ekmek satıyormuş. Bayağı da ekmeği lezzetli meşhur bir eski fırın.

Peki bizim fırıncılar 4,00TL ye ekmek zarar ediyor diye şikâyetçiler deyince burada ekmek rekabet ortamı var.3,50tl den satanlarda var. Oda fiyatı bu.

‘’Zarar etmez az kazanca tamah etmiyorlar. Birde bir araya gelmişler ise vatandaşın vay haline. Burada 3,00tl yede ekmek satan var.Ama genellikle 2,5TL.Ben her gün 3000tl zarar etsem aylık 90000 zarar ederim. Buna vakıf olsa dayanamaz dergah olsa dayanamaz ,devlet olsa dayanamaz dedi.

Bu arada ekmek 200gr Çorum’da.

Bu arada devlet ekmeklik una destek veriyor.

Fakat Düzce Fırıncılar Odası’nın aldığı karara göre, halen 4 liradan satılan 210 gram ekmeğin fiyatı 5 lira, gramajı ise 200 gram olarak düzenlenecek. 4 liradan satılan simit fiyatı da 5 lira olacak. Zamlı satışlara hafta sonundan itibaren başlanacak.

 Fırıncılar Odası Başkanı İbrahim Korkmaz, yaptığı açıklamada, un, maya, elektrik, doğalgaz ve nakliye girdilerindeki artış sebebiyle unlu mamullere zam yapılmasının kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Sn İbrahim Korkmaz. Çorum’da bu ülkenin bir ili. Hemen yanımızdaki illerde bile ekmek bizde daha düşük.

Düzce’de ekmek üreticileri biraz az kazanmayı bilmeliler. Ya da bu ekmek fiyatı ile Türkiye’nin en pahalı ekmeği olduğunu bilmesi gerekiyor.

Yapılacak yeni zammın bile maliyet giderlerini ancak karşılayacağını belirten Korkmaz, “Biz keyfimize göre zam yapmıyoruz.  Maliyetlerdeki artış yüzünden mecburen biz de zam yapmak durumundayız” dedi.

Bence öyle değil.

Sn İbrahim Korkmaz, Halk Ekmek büfelerinde 3 liradan satılan ekmeğin de 3 lira 75 kuruştan satılacağını açıklamış.

Halk ekmek fiyatını fırıncılar odası belirleyecek ise vay milletin haline. Birde orada da gramajı eksik çıkıyor.

Korkmaz, “ Belediye ile yaptığımız anlaşmada, Halk ekmek büfelerinde piyasa ekmek fiyatının yüzde 25 altında ekmek satılıyor. Maliyet artışı yüzünden 3 lira olan fiyat 3 lira 75 kuruşa yükselecek” ifadelerini kullanıyor.Buna kimse de niye diyemiyor?

Korkmaz, zamlı ekmek ve simit satışlarına hafta sonu başlanacağını sözlerine ekledi.

Ben de yazıyorum.

Çorum Fırıncılar Odası Başkanı’nı Sn Seyit Arslan Güven beyi aradım. Onunla konuştum cep telefonunu da verdi. Fırıncılar zorda. Devletin una destek vermesini istemediklerini  TMO dan ekmeklik unun sadece ayın ilk 10 günü tedarik edilebiliyor geri zamanda fabrikalardan alınıyor.TMO dan alanlarda genellikle belediye halk ekmek ve siyasi çevresi olan fırıncılar.Marketlerde ekmek satılmasın biz ekmeği 3,00TL ye satabiliriz dedi.

Servis, eleman, marketlere kazanç derken ekmek fiyatları yükseliyor.

Ekmek fırında satılır ise ucuz olur rekabet olur ise ucuz olur dedi.

Düzce de Halk ekmek fırıncılar odasının insiyatifinde faaliyet gösteriyor. Orada da gramaj oyunları ve ekmeğin taze olmaması  dolayısı ile vatandaş halk ekmekten soğutuldu.

Bu konuda halk ekmek fırıncılar odası ve fırıncılar ile rekabet edemez ise biz ekmeği Türkiye’nin en pahalı ekmeği olarak yemeye devam ederiz.

Halk ekmekte ekmek satamaz kapatılır.

Başkan Faruk Özlü istesin ekmeği Düzce 2,50TL den yedire bilir. Bir rekabet olsun siz görün…

Rekabet olmaz ise …

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.