Milli Eğitim Müdürlüğü çocukları resmen ölüme terk ediyor

DüzceSonHaber

Milli Eğitim Müdürlüğü çocukları resmen ölüme terk ediyor
14.11.2022 - 08:47
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce Üniversitesi’nde görev yapan 3 akademisyen halen tadilatı devam eden ve tadilatın ardından öğrencileri okula geri dönecek olan Beyköy Ortaokulu’nda yaptıkları incelemede okul binasının yıkılması gerektiği, tadilat ve tamirat sonucunda deprem olması halinde ortaya vahim tablolar çıkacağı raporu verdi. Buna rağmen okulda devam eden tadilat ile öğrenciler adeta ölüme terk edilecek.

Mimarlık bölümünden Prof.Dr. Ercan Özgan, Düzce Meslek Yüksekokulu İnşaat programından Dr. Öğretim Üyesi Tuncay Kap, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden Öğretim Görevlisi Metin Mevlüt Uzunoğlu, 8. grup illerde yer alan eğitim kurumu binalarının binaların tamir ve tadilatını üstlenen firmalar tarafından hazırlanan performans analizleri ile güçlendirme projelerini 2018 yılı Deprem Yönetmeliği ve Teknik gerekliliği açısından incelediler. Akademisyenler bu raporları Düzce Valiliği’ne sunmak üzere fahri olarak inceleme yaptılar.

Bu kapsamda 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcında güçlendirme yapılmaya başlanan Beyköy Ortaokulu’nu inceleyen akademisyenlerin hazırladığı raporun dehşet verici sonuçları ortaya çıktı.

Beyköy Ortaokulu’nun zemin etüt raporları ve temel analizleri, performans analizleri ile güçlendirme projeleri çok yönlü incelendi. Hazırlanan 388 sayfalık rapor Düzce Valilği’ne ‘Acele’ kodu ile gönderildi.

Rapora göre halen tadilatı devam eden ve içerisinde 322 öğrencinin eğitim gördüğü Beyköy Ortaokulu’nun perde duvarında kesme bölümünün yetersiz olduğu, okulun başka bir perde duvarında yatay deprem yükünü yeteri kadar iletemediği, 65 kolonda kuşatılmış kolon yetersizliği olduğu, 26 adet kolonda kesit yetersizliği olduğu, 5 kolonda kesme güvenliğinin yetersiz olduğu, bir kolonda süneklik alan yetersizliği olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca okulun bir kirişinde kesit yetersizliği, bir kirişinde kesme güvenliği yetersizliği tespit edildi.

Binanın temelinin 3 tanesinde zemin gerilmesinin yetersiz, geri kalan 15 temelde ise hem kesitin yetersiz olduğu hem de zemin emniyet gerilmesinin yetersiz olduğu anlaşıldı.

TEHLİKEYE DİKKAT!

Raporda, “Beyköy ortaokulunda güçlendirme inşaat imalat çalışmaları devam etmekte olup, telafisi mümkün olmayacak durumların oluşacağı değerlendirilmektedir” denildi.

Raporla birlikte akademisyenler adeta dehşete düşerken, Prof.Dr. Ercan Özgan, acil koduyla Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi dekanlığına yazı göndererek durumun vahim olduğu ve vahim sonuçlar ortaya çıkaracağı uyarısı yaparak, raporun acilen Düzce Üniversitesi Rektörlüğü ile Düzce Valiliği’ne gönderilmesini talep etti.

Ancak 28 Eylül 2022’de hazırlanan rapora rağmen Beyköy Ortaokulu binasının yıkılması gerekmesine rağmen halen tadilatının devam etmesi öğrencilerin ölüme terk edilmesi anlamına gelmeye başladı.

Akademisyenler eşliğinde hazırlana rapora rağmen okulun yıkılarak tehlikenin ortadan kaldırılması yerine okulun tadil ve tamir edilerek eğitime devam ettirilmeye çalışılması ise kafalarda soru işaretleri bırakmaya başladı.


Editör: D. Son Haber