Düzce’de 75 bin öğrenci için tatil zili çaldı

DüzceSonHaber

Düzce’de 75 bin öğrenci için tatil zili çaldı
16.06.2023 - 11:10
Kaynak: Haber Merkezi

 

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 75 bin öğrenci, bugün karne alarak yaz tatiline girdi.

 2022-2023 eğitim yılı öğrencilerin karne almasıyla birlikte sona erdi. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki milyonlarca öğrenci karne sevinci yaşadı. 6 Şubat 2023'de başlayan ikinci dönem de bitmiş oldu. Karnelerin alınmasıyla okullar kapanırken öğrenciler için 3 aylık yaz tatili dönemi de başladı.

Tatil 12 Eylül'e kadar sürecek

Karne günü ile başlayan yaz tatili 12 Eylül'e kadar devam edecek.

Deprem bölgesinde telafi programları yapılacak

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bir süre eğitime ara verilen 10 ildeki öğrencilere yönelik telafi programları ise 1 Ağustos-1 Eylül'de uygulanacak.

17-18 Haziran'da YKS var

Lise son sınıf öğrencileri ile mezunlar 17-18 Haziran'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) heyecanını yaşayacak. YKS birinci oturum temel yeterlilik testi (TYT) 17 Haziran'da, ikinci oturum alan yeterlilik testleri (AYT) ve üçüncü oturum yabancı dil testi (YDT) 18 Haziran'da yapılacak. Öğrenciler, LGS merkezi sınavı ve YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih ve yerleştirme heyecanını yaşayacak.

Ortaokul son sınıf öğrencileri Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılan merkezi sınav sonuçlarını 26 Haziran'da öğrenecek.

Bakan Tekin'den öğrencilere mesaj

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilere yıl sonu mesajında "Bugün aldığınız karne sizlerin sadece bir dönemlik performansınızı ifade etmektedir. Bizler için asıl önemli olan sizlerin şahsiyet sahibi bireyler olarak yetişmesidir" ifadelerini kullandı. Tekin, öğrencilerin tatil sevincini yaşarken okumayı ve araştırmayı ihmal etmemesi gerektiğini hatırlatarak, "Tatilde sınırsız bir şekilde bilgisayarda ya da internette vakit geçirmeyin. Dinlenin, eğlenin, aileleriniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirin" dedi.

Bakan Tekin, 1 milyon 200 bin öğretmenin daima destekçisi olacaklarına da dikkati çekti.

Mesleki gelişim eğitimi ÖBA üzerinden gerçekleştirilecek

2022-2023 eğitim öğretim döneminin yaz tatilinde öğretmenlere yönelik mesleki gelişim eğitimi Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden uzaktan eğitim yöntemiyle yapılacak.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.