Tamer Kırbaç her görev yerinde vukuatlarıyla anılıyor

DüzceSonHaber

Tamer Kırbaç her görev yerinde vukuatlarıyla anılıyor
22.08.2023 - 10:44
Haber Merkezi
2

2014 yılında görev yaptığı  Trabzon’da Sosyal Bilimler Lisesi’ni Maçka Esiroğlu beldesine taşıma kararı alarak velilerle karşı karşıya gelen Düzce Milli Eğitim Müdürü Taner Kırbaç, sürecin sonunda görevden alınmıştı. Aradan geçen 9 yılda Kırbaç’ta bir değişiklik olmadığı her gittiği ilde velilerle aynı sorunları yaşadığı görülüyor.

 

Düzce Milli Eğitim Müdürlüğü elbisesinin bol geldiği Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Taner Kırbaç her görev yaptığı ilde, velilerle sorun yaşıyor. Düzce’de Turgut Özal Lisesi’nin eğitim göreceği okul binası sorunun eline yüzüne bulaştırarak bir çözüm üretemeyen Kırbaç, 2014 yılında Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü olduğu dönemde de benzer bir soruna sebep olmuş.  Türkiye genelinde sayılı okullar arasında yer alan Sosyal Bilimler Lisesi’ni Maçka Esiroğlu beldesine taşımak isteyen Kırbaç, velilerin karşı çıkmasına rağmen okulu taşımaya çalışmış.

Bugün Düzce’de Turgut Özal Lisesi velilerine yaptığı gibi, o dönem de Sosyal Bilimler Lisesi velilerini dinlemeyen Kırbaç’a, Trabzon Valiliği’ne yeni atanan Vali ve  ilin siyasileri de karşı gelince, Milli eğitim Müdürünün şahsi isteyi kabul olmamış, öne sürdüğü taşınma gerekçeleri de haksız bulunmuş.

Aradan geçen 9 yıla rağmen Kırbaç cephesinde bir değişiklik olmamış. Düzce’de Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğunda oturan Kırbaç, Düzce’nin en başarı iki okulundan biri olan Turgut Özal Lisesi öğrenci, öğretmen ve velilerinin seslerine kulağını tıkayarak, ısrarla 20 yıllık prefabrik binada eğitim görmeleri için çabalıyor.

Trabzon’da yaşadığı olay Kırbaç’ın görevden alınmasına sebep olurken, Düzce’de yaşanan bu olayla ilgi de Bakanlık tarafından soruşturma başlatıldı.

Batıkent Halkevi’nin atölye odasını ve tiyatro salonunu mühürleyen Tamer Kırbaç kimdir?

Batıkent Halkevi’nin atölye odasını ve tiyatro salonunu mühürleyen Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, daha önce de kız ve erkek öğrencilerin aynı merdivenleri kullanmasından dolayı “diken üstünde” olduğunu söylediği açıklamayla gündeme gelmişti

Batıkent Halkevi’nin atölye odasını ve tiyatro salonunu mühürleyen Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç, daha önce Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaparken, kız ve erkek öğrencilerin aynı merdivenleri kullanmasından dolayı “diken üstünde” olduğunu söylemesi ile gündeme gelmişti.

Kırbaç’ın açıklaması şöyleydi: Bu okulda öğrencilerin bir kısmı yatılı olarak okulda kalıyor. Bu nedenle okulun bir yurt ihtiyacı vardır. Şimdiki binasında sınıfları kapattık yurt yaptık. Öğrenciler sınıftan bozma odalarda kalıyor. Bir de erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdiveni kullanarak istirahata çekiliyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor” demişti.

Kırbaç’ın bu ifadelerinin ardından sosyal medyada tepki yağmıştı. Tepkiler üzerine Kırbaç yazılı açıklama yaparak “öğrencilere nitelikli eğitim veremediklerinden kaynaklı mutsuz olduklarını” ileri sürmüştü. Kırbaç, 2014’te Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4 Mart 2014’te yaptığı düzenlemeyle görevden alınarak merkeze çekilmişti.

Haksız müdür atamasıyla da gündeme gelmişti

Kırbaç, daha sonrasında Muğla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde bulundu. Muğla’da mülakatlarda usulsüzlük yapıldığı iddiası basına yansıdı. Basında yer alan haberlere göre, mülakat komisyon başkanı “İlçe Milli Eğitim Müdürleri kimlerle çalışmak istediklerini belirlediler. Hatta kimin hangi okula atanacağı belirlendi. Biz de bu isimlere bu puanları vereceğiz” demişti. Haksız müdür atamasıyla gündeme gelen Kırbaç 9 Mart 2015’te görevden alındı.

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü de farklı değil

Ethem Sarısülük Kütüphanesi’nin mühürlenmesinden sorumlu olan Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney ise Akdere’de bulunan Kazım Orbay İlkokulu’nda açılış haftası kapsamında yapılan etkinliğe katılmıştı. Güney etkinlik programında olmamasına rağmen Kuran tilaveti okutulmasına ise ses çıkarmamıştı.

Ne olmuştu?

Dün Batıkent, Keçiören ve Seyran Umut Halkevi şubelerinin atölye odaları ve Ethem Sarısülük Kütüphanesi, Ankara Valiliği’nin görevlendirdiği komisyon tarafından “izinsiz eğitim öğretim faaliyeti yapmak” bahanesiyle mühürlenmişti. “Mühürlerinizi söker atarız” diyen Halkevciler, faaliyetlerini mühürleme kararına rağmen devam ettirmişti.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Emekli öğretmen
  Emekli öğretmen
  24.08.2023 12:15

  Arkasında koca bir sendika var. Boşuna yorulmayın, Düzceden giderse de daha iyi bir ile müdür olarak gider. Eğitim kimin umurunda . Yeterki benim adamım müdür olsun, her dediğimi yaptırayım.

 • El insaf
  El insaf
  23.08.2023 10:30

  El insaf diyorum ıllardır Azmi milli ilkokulu o binada eğitim öğretim görürken kulaklarını tıkayan gözlerini kapayan siz değil miydiniz siz bu ilde gazetecilik yapmıyor muydunuz o okulda eğitim yapılmıyor muydu o okuldan mezun olanlar Turgut Özal okuluna fen lisesi öğrenci göndermiyor muydu buna yıllarca katlandığınızda bugün katlanmaktan niçin görünüyorsunuz deprem olmuş ve Bir yıl gibi kısa bir süre orada eğitim görecek bunun neresinde yanlışlık var sizin niyetiniz üzüm yemek değil bağcıyı döv