Servis sürücüleri mercek altında

DüzceSonHaber

Servis sürücüleri mercek altında
9.09.2023 - 09:40
Kaynak: Haber Merkezi

 

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de başlayacak olan 2023-2024 eğitim-öğretim yılı öncesi Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri servis sahipleri, sürücüleri ve servislerdeki rehber personellere eğitim verdiler. Ekipler, eğitim yılı içerisinde kurallara uymayan servis sürücülerine ciddi cezai işlemler yapılacağını, öğrencilerin canının tehlikeye atılmaması gerektiğini vurguladılar.

Pazartesi başlayacak 2023-2024 eğitim-öğretim yılı öncesi Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri DESOB konferans salonunda servis sahipleri, sürücüleri ve servislerde görevli olan rehberlerle bir araya geldiler.

Servis yönetmeliği hakkında bilgiler veren ekipler, “Okul servis araçları yönetmeliği, İçişleri Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığıyla birlikte hazırlanmış ilgili esnaf odaları ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)’ un görüşleri alınarak tamamlanmıştır. Yönetmelik kapsamında; ülkemizdeki okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrenciler ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocukların taşıma faaliyetlerinin düzenli ve güvenli bir şekilde yürütülmesi amaçlanmıştır. Mevcut düzenlemeyle; okul servis aracı olarak kullanılacak taşıt yaşının başta en fazla on iki olması yönünde belirlenmesine karşın sektörden gelen talepler ve sektörün ihtiyaçlarının karşılanması hususunda ilgili paydaşlarla varılan mutabakat doğrultusunda servis aracı yaşının on beşten büyük olamayacağı yönünde geçici bir düzenleme getirilmiştir. Bu çerçevede, on iki yaşından küçük olması zorunluluğu, muayeneden geçmiş olması kaydıyla 1/7/2023 tarihine kadar on beş yaşından küçük olması şeklinde uygulanması kuralı getirilmiştir. Söz konusu yaş kuralının uygulanmasından bu yana herhangi bir olumsuz durum yaşanmadığından bu uygulamanın 1/07/2025 tarihine kadar uzatılması hususunda mutabakata varılmıştır. Bu çerçevede, 29 Nisan 2023 tarihli ve 32175 sayılı Resmi Gazete’de Yönetmelik değişikliği yayımlanarak yürürlüğe girmiştir” dediler.

Ayrıca yönetmelik kapsamında uyulması gereken kurallar anlatılarak yıl içinde yapılacak denetimlerde kurallara uymayan ve çocukların hayatını tehlikeye atan servis sürücüsü, servis sahibi ve diğer görevlere ciddi cezai işlemler uygulanacağı hatırlatıldı.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.