Okul çevrelerinde sıkı tedbirler alınacak

DüzceSonHaber

Okul çevrelerinde sıkı tedbirler alınacak
11.09.2023 - 11:22
Kaynak: Haber Merkezi

 

Tüm yurtta olduğu gibi Düzce’de de bugün başlayan 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için Vali Selçuk Aslan başkanlığında  ‘Okul Güvenliği’ toplantısı yapıldı. Toplantıda okul çevrelerinde alınacak güvenlik tedbirleri görüşüldü. Alınan kararlar doğrultusunda öğrencilerin okullarına huzurlu ve güvenlik gitmeleri için tüm tedbirler alınacak ve adeta okul çevrelerinde kuş uçurtulmayacak. Diğer yandan Vali Aslan, bu süreç içinde hem vatandaşlardan hem velilerden destek istedi.

Düzce’de bugün başlayan  2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci döneminin huzur ve güven ortamı içerisinde sürdürülebilmesi adına Düzce Valisi Selçuk Aslan başkanlığında ilgili Vali Yardımcıları ve kurum amirleri ile Sivil Toplum Kuruluşları yetkililerinin katılımıyla Okul Çevresi asayiş ve trafik güvenliği toplantısı yapıldı.

2022-2023 eğitim öğretim yılında yapılan çalışmaların ve alınan tedbirlerin değerlendirildiği toplantıda 2023-2024 eğitim öğretim yılında emniyet, asayişin temini ve muhafazası, trafik güvenliğine ilişkin alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi ve alınacak ilave tedbirlerin planlanması ve bunların denetlenmesine yönelik İçişleri Bakanlığı’nın ilgili genelgesi kapsamında okul güvenliği, uyuşturucu ve uyarıcı madde ile mücadele ile okul servis araçlarının çalışmaları, öğrencilerin barınma durumları ve karşılaşılabilecek sorunların çözümüne yönelik tedbirler görüşüldü.

Yapılan toplantıda okul servis aracı şoförlerine yönelik eğitimlerin düzenlenmesi, denetimlerin artırılması. Emniyet Genel Müdürlüğü kurumsal sayfasındaki trafik kampanyası içeriklerinin sosyal medya üzerinden paylaşılması, uygun alanlara asılması ve ilgililerle paylaşılmasının sağlanması. Okul önlerinde ve çevrelerinde oluşacak trafik yoğunluğuna zamanında müdahale edilebilmesi için okul giriş ve çıkış saatlerinde ekip ve personel  görevlendirmesi. Yaya veya okul geçitlerinden geçen öğrencilere ve diğer yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülere yönelik denetimlerin sıkılaştırılması. Yaya veya okul geçitlerinin fiziki durumları dikkate alınarak ilgili yolların yapım ve bakımından sorumlu olan kurum ve kuruluşlarca eksikliklerin giderilmesinin sağlanması. Öğretmenlere ve okul idarelerine ve velilere yönelik uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı konusunda bilinçlendirme faaliyetleri düzenlenmesi. Öncelik derecesine göre belirlenen okulların güvenlik kameralarının Kent Güvenlik Sistemine eklenmesi ve tüm okullarda kamera sistemi kurulması. Okul çevrelerinde asayişin sağlanması için denetimlerin artırılması suretiyle; öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmesine ve suça sürüklenmesine sebep olabilecek alkol, sigara, tütün vb. maddeler ile kesici, delici, yaralayıcı vb. diğer unsurların satılmasını önlemek amacıyla gerekli tedbirler alınması. Okul çevrelerinde bulunan internet kafe, oyun salonları, büfeler gibi iş yerleri ile seyyar satıcılara yönelik denetimlerin artırılması. Okul civarında bulunan metruk binaların, yıkılması veya güvenlik önlemlerinin alınması. Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının takip edilerek ruhsatsız ve illegal yerlerde barınmalarının önlenmesi yönünde kararlar alındı.

Vali Selçuk Aslan, eğitim-öğretim yılının huzurlu ve başarılı geçmesi için tüm tarafların, velilerin ve Düzcelilerin desteğini esirgemeyeceğine olan inancının tam olduğunu belirtti.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.