Okulun kapısına kilit vuruldu

DüzceSonHaber

Okulun kapısına kilit vuruldu
15.09.2023 - 09:31
Haber Merkezi

 

Düzce’de 2023-2024 eğitim-öğretim yılı sancılı başladı sancılı gitmeye devam ediyor. Özel eğitim gerektiren çocuklar ile Şehit Özgür Işık İlkokulu öğrencileri çözülemeyen servis problemi nedeniyle okullarına gidemiyorlar.

Düzce’de 2023-2024 eğitim-öğretim yılı sancılı başladı. Özellikle Turgut Özal Anadolu Lisesi binasıyla ilgili yaşanan sorun Düzce kamuoyunda büyük yer tutarken, sorunların Turgut Özal Anadolu Lisesi binasıyla sınırlı kalmadığı anlaşıldı.

ŞEHİT ÖZGÜR IŞIK İLKOKULU RİSKLİ YAPI OLARAK TESPİT EDİLDİ

Hamidiye Mahallesi’nde bulunan Şehit Özgür Işık ilkokulu 23 Kasım Düzce depreminin üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Dairesi Başkanlığı mühendisleri tarafından incelendi ve riskli bina raporu verildi. Raporla birlikte 2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlangıcında veliler hazırlıksız yakalandı ve öğrenciler Körpeşler Mahallesi’nde bulunan Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu’na taşınmaya başladı. Ancak taşınmayla ilgili herhangi bir taşıma ihalesi yapılmayınca hem maddi durumu olmayan veliler hem de çeşitli işler nedeniyle çocuklarını mesai saatleri içinde okula götürüp, getiremeyen veliler mağdur oldular.

“İHALEYE KİMSE GİRMEDİ. KENDİNİZ HELLEDİN” CEVABI

Mağduriyetlerini İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildiren veliler, müdürlük yetkililerinden aldıkları cevap karşısında şaşkına döndüler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili olarak ihale açtıklarını ancak ihaleye firmaların girmediğini bu sebeple velilerin kendi sorunlarını kendlerinin çözmesi gerektiğini söylediler.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR EVLERİNDE ADETA HAPİS KALDI

Diğer yandan özel eğitim gereksinimli çocuklar  için de aynı sorun yaşanmaya devam ediyor. Çocukların okullara taşınması gereken ve ücretsiz olan servis ihalesi yapılamadı. Bu sebeple özel çocuklar okullarına başlayamadı ve evlerinde adeta hapis kaldılar. Veliler sosyal medya üzerinden duruma tepki göstererek “Okullar açılalı üç gün oldu. Özel gereksinimli çocuklarımız okula gidemiyor ya da bazıları ailelerinin imkanlarıyla gidiyor. Neden?. Taşımalı eğitim ihalesi yapılmamış. Eğitim öğretim yılı planlanması aylar öncesinden yapılmıyor mu?. Yetkililer nerede?.” Dediler.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.