Düzce Güzel Sanatlar Lisesi’nden anlamlı etkinlik

Düzce Son Haber

18.01.2024 - 17:16
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri, dönem sonu etkinliği kapsamında Filistin’de yaşanan zulmü 2 boyutlu olarak resmederek sergilediler. Öğrenciler “Resmin üzerine Hanzala figürünü koyduk. Sırtı bize dönük. Filistin özgür olmadıkça Hanzala sırtı dönük duracak” dediler.

Düzce Güzel Sanatlar Lisesi, müzik ve görsel sanatlar bölümü öğrencileri dönem sonu etkinlikleri kapsamında şehir merkezinde bulunan bir AVM’de eserlerini sergilediler. Dönem sonu etkinliklerinin bu yıl ki teması Filistin oldu. Öğrenciler okullarında yaptıkları ve üzerinde Filistinli çocuklarla, sivillerin yaşadıkları zulmü anlatan 2 boyutlu resimler sayesinde farkındalık oluşturmayı hedeflediler. Resim sergisi kapsamında müzik bölümü öğrencileri de barış ve kardeşlik temalı şarkılar söylediler.

‘DÜZCE’DEN DÜNYA’YA SESSİZ ÇIĞLIK GÖNDERDİK”

Okul Müdürü Nazmi Bal, Düzce’den Dünya’ya sessiz bir çığlık göndermek istediklerini belirterek “Düzce Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencileri, gazetelerde, televizyonlarda gördükleri ve onları derinden yaralayan olayları resmettiler. Dünya’nın sessiz kaldığı olaylara Düzce Güzel Sanatlar Lisesi’nden sessiz bir çığlık yükseldi. Öğrencilerimiz bu acımasızlık ve zulme bir haykırış olarak duygularını kağıda, resme döktüler. Buradan, Dünya’ya bir çığlık yükseltmek istedik” dedi.

‘SİVİL VE ÇOCUKLARIN ACISINI YANSITTIK’

Düzce Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni Nagihan Kutlu Beyhan ise “Yüreğinde Filistinli çocukların acısını hisseden öğrencilerimiz, gazete haberleri ve görsellerden yola çıkarak, 2 boyutlu sanat atölye dersinde dertlerini, meramlarını anlatmak istediler. Bir araya getirdiğimiz kompozisayonlarla orada yaşanan soykırımı, sivillerin ve çocukların acısını yansıtan resimleri, bugün burada sergiledik” ifadelerini kullandı.

‘FİLİSTİN ÖZGÜRLÜĞE KABUŞMADIKÇA HANZALA’NIN SIRTI HEP DÖNÜK OLACAK’

Resim sergisinin en dikkat çekici resmini yapan Güzel Sanatlar Lisesi 12. sınıf öğrencisi Sudenaz Veli,

“Biz bu resimleri yaparken büyük hüzün duyduk. Ancak mutlu da olduk. Çünkü insanlara bunun duygusunu hissettirmek ve farkındalık oluşturmak bizim için önemliydi ve bizi mutlu etti. Öncelikle Kubbetul Sahra’yı resmettik. Ardından Hanzala figürünü ekledik. Hanzala figürü Filistin’de bir çocuğu simgeliyor. 10 yaşlarında, çıplak ayaklı ve üzeri yamalıdır. Genellikle sırtı, insanlığa dönük bir şekilde resmedilir. Resme sırtını dönmesinin nedeni yapılan zulümlere karşı sessizliğe bir protesto diyebiliriz. Filistin özgürlüğe kavuşmadığı sürece Bize sırtı hep dönük olacak” ifadelerini kullandı.  

 

 

 


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.