Okumanın yaşı yok 56 yaşında lise diploması oldu

DüzceSonHaber

13.07.2021 - 13:31
Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliği ile daha önce ustalık belgesi alan ve ortaokul mezunu olan kişilere telafi eğitimi ile lise öğrenimini tamamlayarak diploma alma hakkı tanındı. Düzce Mesleki Eğitim Merkezi yönetmelik kapsamında ilk mezunlarını verirken, 56 yaşında ki Nail Gerede’de lise diploması almaya hak kazandı. Gerede “Okumanın yaşı olmadığını bu eğitimlerde anladım. Hedefim az daha çalışıp üniversite okumak” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eski adı ‘Çıraklık Eğitim Merkezi’ olan Mesleki Eğitim Merkezlerinde düzenlenen kurslarda ustalık ve kalfalık belgesi alan ortaokul mezunlarına mesleki ve teknik lisesi diploması alma şansı tanındı. Bu kapsamda Düzce Mesleki Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen telafi eğitimleri de tamamlanarak ilk lise mezunları verildi.

Eğitimde devrim olarak nitelendiren uygulama kapsamında telafi eğitimlerine 102 kursiyer başvuru yaptı. Bu kursiyerlerden 56’sı sınavlarda başarılı olarak lise diploması almaya hak kazandı.

 56 yaşında ki Nail Gerede de lise diploması alarak kendisine yeni hedefler belirlemeye başladı. Gerede okumanın yaşının olmadığını düzenlenen kurslarda anladığını belirterek “Daha önce ortaokulu bitirmiştim. Liseden ayrıldım. İdealim bir lise diploması almaktı. Lise diploması da aldım. Online olarak dersler gördük. Sınavları okulda olduk. Benim için güzel bir gelişme oldu. Eğitim yaşı olmadığının burada farkına vardım. Zor olmadı.  Daha önceden alt yapım vardı. Biraz çalışarak daha güzel oldu. Esnaflarımızdan kalfalık ve ustalık belgesi olup, ortaokul mezunu olanların bir an önce mesleki eğitim merkezine gelerek, gerekli kayıtları yaparak ilerleyen yıllarda ki telafi programlarına katılıp diplomalarını almalarını isterim. Bundan sonra ki hedefim biraz daha çalışıp, üniversite sınavlarına katılmak” dedi.

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Seyhan Ökmen ise bundan sonra ki yıllarda da benzer telafi eğitimlerinin devam edeceğini belirterek “Biz uzun süredir bu yönetmeliği bekliyorduk. Bu sene nasip oldu. Daha önceden ustalık ve kalfalık belgesi alan adaylarımız vardı. Israrla lise diploması almak istiyorlardı. Bu sene çıkan yönetmelikle haftasonu düzenlediğimiz telafi programlarıyla daha önce kalfalık ve ustalık belgesi alan ortaokul mezunlarına yönetmelikten yararlanarak lise diplomalarını aldılar. Almış oldukları diploma mesleki ve teknik eğitim lisesi diploması. Bundan sonra da her sene bu telafi programları devam edecek. Daha önceden kalfalık ve ustalık belgesi alan ortaokul mezunları kurumumuza başvuru yaparak telafi programlarını tamamlayarak meslek lisesi diplomasına hak kazanabilecekler. Bu devrim niteliğinde uzun süredir beklediğimiz kanun ve yönetmelikti. 102 öğrenci telafi eğitimleri için başvuru yapmıştı. 56 öğrencimiz başarılı oldu. Yaptığımız törenle kendilerine meslek lisesi diplomalarını takdim ettik” şeklinde konuştu.

Düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turan Şahin, Düzce Elektrikçiler Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serhat Geçtim, Düzce Demir Ve Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Murat Geçici, Düzce Yapı Sanatları Esnaf Odası Başkanı Bülent Keser, öğrenciler, okul idarecileri ile öğretmenler katıldı.

 

 

 

 


Editör: T. Solmaz
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz