Meslek sahibi olmak için geç kalmayın

DüzceSonHaber

Meslek sahibi olmak için geç kalmayın
4.02.2022 - 15:39
Haber Merkezi

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada mesleki eğitim merkezilerine kayıtların arttığı ve öğrencilerin maaş aldıkları ayrıca sigortalarının da ödendiği bildirildi.

İşte Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ki detaylar;

Aralık ayı sonunda Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan değişiklikle hem gençler hem de işveren açısından daha cazip hâle gelen mesleki eğitim merkezlerine ilgi, her geçen gün artıyor. Yasal düzenleme sonrasında bir ay içerisinde mesleki eğitim merkezlerine kayıtlı öğrenci sayısı, 159 binden 270 bine yükselerek yüzde 70 arttı.

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda yapılan yeni düzenleme ile mesleki eğitim merkezine kayıt yaptıran bir öğrenci, okurken aylık yaklaşık 1.275 lira ücret alıyor. Üç yılın sonunda kalfa olanların ücreti 2.125 liraya yükseliyor. Bu ücretlerin tamamı devlet tarafından ödeniyor. Ayrıca tüm öğrenciler, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı da sigortalanıyor.

Mesleki Eğitim Merkezi mezunlarının istihdam oranları da oldukça yüksek. Mezunların yaklaşık yüzde 88'i istihdama katılmış durumda. Bu merkezlere kayıt yaptırmak için yaş sınırlaması olmaması da büyük avantaj oluşturuyor.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 181 farklı dalda mesleki eğitim fırsatı sunuldu.

9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 30'u, 12'nci sınıf öğrencilerine asgari ücretin yüzde 50'sine kadar maaş, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta, diploma ve mezunların kendi iş yerlerini açma olanakları gibi sunulan tüm fırsatları anlatmak için bir kamu spotu hazırladı.

2022 yılı sonunda mesleki eğitim merkezlerinde kayıtlı öğrenci sayısında hedef 1 milyon.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında; her OSB ile 1 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eşleştirildi ve açılan Mesleki Eğitim Merkezleri İrtibat Bürolarına bu okullarımızdan, Organize Sanayi Bölgelerindeki firmalar ile Mesleki Eğitim Kurumlarımız arasında köprü vazifesi görmek ve eğitim-istihdam işbirliğini sağlamak üzere öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz görevlendirildi.

İlimizde de 3 okulumuz Organize Sanayi Bölgeleriyle eşleştirildi. Düzce OSB ile Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Düzce 2. OSB ile Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gümüşova OSB ile Gölyaka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eşleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Tamer KIRBAÇ ve Müdürlüğümüz Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu Müdür Yardımcısı Turan ŞAHİN, Düzce Organize Sanayi Bölgesinde firma temsilcileriyle bir araya gelerek, Mesleki Eğitim Merkezleri İrtibat Bürolarının faaliyetleri ile ilgili planlama ve değerlendirmelerde bulundular.

Yine Milli Eğitim Müdürümüz Tamer KIRBAÇ başkanlığında İl genelinde mesleki eğitim faaliyetinde bulunan okul ve kurum müdürleri katılımlarıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda; Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolüne göre Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezleriyle eşleştirilen Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürolarında yapılacak çalışmalar, okullarımızda uygulanan Mesleki Eğitim Merkezi Programı (MEMP) ve diğer eğitim öğretim faaliyetleri hakkında bilgilendirme ve değerlendirme yapıldı.

İlimizde 20 resmi 2 özel olmak üzere toplam 22 Meslek Lisesi bulunmaktadır. Meslek Liselerimizde 31 alan 54 dalda toplam 8.834 öğrencimiz öğrenim görmekte olup, Ortaöğretim içinde, Mesleki Eğitim Öğrenci Oranı: % 42'dir.

İlimiz Merkez ilçede 1 ve Akçakoca ilçemizde 1 adet olmak üzere toplam 2 Mesleki Eğitim Merkezimiz bulunmaktadır. 26.11.2021 tarihinde Mesleki Eğitim Merkezlerimizde kayıtlı öğrenci sayısı 507 iken, İlimizde mesleki eğitim faaliyetlerine yönelik yapılan çalışmalar meyvesini vermiş ve son 2 ayda yapılan kayıt sayısındaki artış ile birlikte Mesleki Eğitim Merkezlerimizde kayıtlı öğrenci sayısı bugün itibariyle 1.312 olmuştur.

 


Editör: A. Gölge