Matematiğin puştluğu olmaz..

  • 24.02.2023 09:15

Depremin etkilediği 6 ilin nüfusu 6,5 milyon 48 bin km2 alanda, İstanbul ise 18 milyon ve sadece 5bin 500 km2 alanda...

Beklenen ölü sayısı olası bir depremde şu an kinin minimum 7-8 katı...400 bin -500 bin vefat olabilir.

O kadar geniş alanda müdahale ve ulaşım noktasında büyük sıkıntı çekilmişken olası İstanbul depreminde ulaşım ve müdahalenin ne kadar büyük kaos ortamı doğuracağını düşünemiyorum bile ...

Sözün özü bu kadar sınırlı vakitte bu kadar küçük alanda İstanbul'da yenileme bina dikme çalışması koca bir bombadır elde patlar kiralanacak yer bulunamaz...Zaten yerde yok..

Acilen Orta Anadolu'ya alanı geniş nüfusu az olan yerlere teşvikle sanayi alanları çekilmeli hatta finans piyasası da Ankara ya çekilmelidir İstanbul nüfusunu en az 8 milyon azaltmazsak ne fahiş kiralardan ne kaostan kurtulamayız ki....

Bundan 6 sene önce Unilever büyük bir operasyon yaptı..

 Türkiye pazarına firma 1952 yılında girdi. İlk fabrikasını İstanbul’da açtı. 1960 yılında ikinci fabrikasını Dilovası’nda kiralık arazi ve binada kurdu. Merhum Mehmet Zeki Obdan’a ait binada faaliyet gösteren Unilever, fabrikada ev ve kişisel temizlik ürünleri olan OMO, Domestos, Yumoş, Cif, Rinso, Elidor ve Dove gibi önemli markalarının üretimini yapıyordu.

Unilever yönetimi, Dilovası’ndaki kiralık arazi ve binanın kira giderinin yüksek olması nedeniyle bence deprem riski nedeniyle 2015 yılında taşınma kararı aldı. Konya’da bulunan daha önce alınan  kendi arazilerinin üzerinde 350 milyon Euro yatırım yaparak yeni bir fabrika binası kurdu. Konya’daki tesisler Unilever’in dünyadaki en büyük tesislerinden biri. Tesis, Konya bölgesinde yapılmış en büyük fabrika yatırımı olma özelliği de taşıyor.

Konya’daki fabrika tamamlanıp üretim yapma kapasitesine gelince fabrika yönetimi, yeni personel almak yerine, üretim alanında tecrübeli olan Dilovası fabrikasında çalışan personelinin tamamını buraya götürdü. Bin kadar personelini Konya’ya götüren fabrika yönetimi, çalışanın barınma konusunda mağduriyet yaşamaması için önemli bir jest yaparak bütün çalışanlarına burada kooperatif konut kurdu.

Olmaz denileni yapan firmalar var. Örnek isterseniz var.

İstanbul'u ve Marmara'da ki sanayiyi çalışanları ile Konya, Karaman’a taşımamız lazım.

 

Taşımaz isek gelmekte olan deprem bizi bitirecek. Belki yarın belki 100 yıl sonra.

İşte o zaman beka endişesi nedir milletçe bunu görmüş oluruz....

Durumun vahametini anlamakta sanırım o kadar zor değildir...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.