'Bize dolandırıcı muamelesi mi yapıyorsun' diyen dolandırıcıların tuzağına düşmedi

DüzceSonHaber

'Bize dolandırıcı muamelesi mi yapıyorsun' diyen dolandırıcıların tuzağına düşmedi
1.10.2022 - 20:42
Güncelleme 1.10.2022 - 20:44
Kaynak: Haber Merkezi

 

Düzce’de Şerafettin Şengül (66), kendini telefonda polis olarak tanıtan dolandırıcılara inanmayıp, jandarmadan yardım istedi. Şerafettin Şengül’e, "Sen bize dolandırıcı muamelesi mi yapıyorsun?" diyen dolandırıcıların, tuzağa düşürme çabaları ise kameraya yansıdı.

Çilimli Caddesi’nde yürüyen Şerafettin Şengül’ü arayan telefon dolandırıcıları, kendilerini polis olarak tanıttı. Şengül’ün telaşlı hali dikkat çekerken, olay yerinde bulunan gazeteciler o anları görüntüledi. Şengül’ü arayan dolandırıcı, "Şu anda bu operasyon deşifre olursa şayet yasal işlem başlatacağız ve seni gözaltına almak zorunda kalacağız. 2 saattir bizi oyalıyorsun. Sen ne saçmalıyorsun. Sen yaptığının farkında mısın? Düzce Emniyet Müdürlüğü'nden arıyoruz. Benimle salak, salak konuşma. Geç eve hemen harekete geç. Sen bize dolandırıcı muamelesi mi yapıyorsun? Bizi görmen mi lazım? Sen eve geç arkadaşlarımız seni arayacak. Sana anlatması gereken bir husus var. Orada anlayacaksın ne olduğunu. Komiserim, bu şahıs hakkında yasal işlem başlatalım" dedi.

Şengül ise jandarma eşliğinde evine gideceğini söyleyerek, "Tamam beni alın gözaltına. Ben jandarmayla gelmek istiyorum. Ben kimseyi göremiyorum. Ben jandarmayı bekliyorum. Jandarmayla geçeceğim eve" yanıtını verdi.

Ardından dolandırıcı ‘komiserim’ dediği bir kişiye telefonu verdi. Telefonu alan kişi ise, "Beyefendi siz neden bu kadar problem çıkarıyorsunuz? Arkadaşım, senin eve geçmen gerekiyor. Ben seni jandarmaya yönlendirmedim ki. Bu hayati bir konu. Gitmişsin yaygara yapıyorsun" ifadelerini kullandı.

Şengül tekrar, "Sen eve geç bekle diyorsun. Eve jandarmayla geçmemin ne sakıncası var. Evden çıkma diyorsun. Evin bahçesinde otursam ne olur? Jandarmayı bekliyorum ve onlarla geleceğim. Jandarma da devletin memuru" diye konuşunca, dolandırıcılar telefonu kapattı.

İsviçre’de yaşayan ve memleketine tatil için gelen emekli Şerafettin Şengül, telefon konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, şöyle dedi: "Yolda bizi birkaç kez aradılar. FETÖ operasyonuna karıştınız. Sizin kimlik bilgilerinizi ele geçirmişler, başka yerlerde kullanmışlar. Kendisini polis olarak tanıttı. Bana büyük bir operasyondayız diyor. Telsiz gibi seslerde veriyorlar. EFT’yi yaptınız mı? Parayı gönderdiniz mi? diye sordular. Bizlerin çifte vatandaş olduğunu söylüyor. Bunu nerden öğrendiler bilmiyorum. Bizim yurt dışında olduğumuzu söylediler. Bunu nasıl öğrendiler? Sonra bankada ne kadar dövizimiz olduğunu sordular. Sakın bu bilgileri başkasıyla paylaşmayın dediler. Banka bilgilerini istiyorlar. Kapatıyor 15 dakika sonra yeniden arıyor. Bende haberlerde sık sık duyduğumuz için şüphelendim ve jandarmayı aradım."

Jandarma ekipleri Şerafettin Şengül’e eşlik ederek evine gittiler. Jandarma, Şengül’ü arayan numaranın tespiti için çalışma başlattı.


Editör: D. Son Haber