Düzce taşkınlarda en riskli il

DüzceSonHaber

Düzce taşkınlarda en riskli il
26.09.2023 - 10:46
Haber Merkezi

 

Düzce’de son 3 yıldır can ve mal kaybına neden olan taşkınlarla ilgili Sayıştay rapor hazırlayıp veriler paylaşarak, önemli tespitlerde bulundu. Sayıştay raporuna göre riskli yapılar konusunda Düzce 81 vilayet içinde birinci olurken, yine yanlış köprü ve menfez yapımları nedeniyle tehlike altında.

İklim değişikliği, hızlı şehirleşme, yanlış arazi kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak doğal afetlerin daha sıklıkla ve daha büyük ölçeklerde görülmeye başlandığına dikkat çekilen raporda, dere yataklarında ve taşkın sahalarındaki yapılaşmaya dikkat çekildi.

DSİ DİKKATE ALINMIYOR

İmar planları yapılırken taşkın riski konusunda DSİ'den genellikle görüş alınmadığını veya DSİ'den alınan görüşe aykırı olarak imar planı hazırlandığına dikkat çeken Sayıştay denetçileri, DSİ'nin imar planlarının verilen görüşe uygun olarak hazırlayıp hazırlamadığını kontrol etmek gibi bir görevinin bulunmadığını vurguladı. Denetçiler bu konuyla ilgili herhangi bir kurum veya kuruluşa da bir görev verilmediğine işaret etti.

DÜZCE’DE KÖPRÜLER YANLIŞ YAPILMIŞ

Dere yataklarının üzerinin taşkın riskini artıracak şekilde kapatıldığına dikkat çeken denetçiler, Düzce’de derelerin üzerine inşa edilen köprülerin uygunsuz olduğunu belirledi. En fazla uygunsuz köprü müdahalesinin tespit edildiği illerin aynı zamanda taşkın riskinin de yüksek olduğu iller olduğunu belirten denetçiler, verileri paylaştı.

RİSKLİ YAPILARDA DÜZCE LİDER

Türkiye’de yaşanan taşkınlarda meydana gelen can ve mal kayıplarının sebeplerinden en önemlilerinden birinin dere yatakları ve taşkın sahalarındaki yapılaşma olduğu ifade edilen raporda, risk altında bulunan yapı sayısı da paylaşıldı. İllere göre 2 bin 438 taşkın riskli alanda bulunan yapı ile Düzce liderliği elinde tutarken, Rize 611, Sinop 462, Samsun 424, Trabzon 385, Giresun 356, Ordu 129 yapı ile Düzce’yi takip etti.

HAFRİYAT DÖKÜLÜYOR

“Dere yataklarına hafriyat dökümünün önlenmesi için yürütülen faaliyetlerin yeteri kadar etkin olmadığı durumlar söz konusu” diyen Sayıştay denetçileri, “Hafriyat ve diğer inşaat/yıkıntı atıklarının kontrolsüz olarak dere yataklarına dökülmesi dere yatağındaki doğal akışı bozarak yatak kapasitenin düşmesine sebep olmaktadır. Ayrıca sel suları ile birlikte akışa geçen hafriyat dere üzerindeki sanat yapılarını tıkamak suretiyle taşkınlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle dere yataklarına kontrolsüz hafriyat dökülmesinin engellenmesi taşkın risklerinin azaltılması açısından önem arz etmektedir” değerlendirmesini yaptı.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.