Evde oturmaktan sıkıldı takı tasarımcısı ve tamircisi oldu

DüzceSonHaber

23.06.2021 - 10:33
Özel Haber
1

Düzce’de ev hanımı Şengül Keser (45) evde oturmaktan sıkılınca takı tasarım kurslarına gitti. Bölümüyle ilgili yüksekokul da bitiren Keser kendi takı tasarım ve tamirat atölyesini kurarak yurtiçi ve dışına satış yapmaya başladı.

Düzce'de evde oturmaktan sıkılan Şengül Keser, Düzce El Sanatları Eğitim Merkezinde açılan takı tasarım ve tamir kursuna giderek kalfalık belgesi aldı. Daha sonra Düzce Üniversitesi Kaynaşlı MYO'yu bitiren Keser ustalık ve usta öğretici belgesini de alarak kendi atölyesini kurdu. Keser pandemi döneminde açtığı atölyesinde altın, gümüş ve değerli taşlardan oluşan eşyaların tabirlerini yaparken kendisine ait tasarımlarla takılar yaparak yurt içi ve dışına satmaya başladı.

Evli iki çocuk annesi Şengül Keser, atölyesini kurma sürecini anlatarak “Normalde ev hanımıydım. Birşeyler yapayım diye düşünürken takı kursuna başladım. Belli bir eğitim aldıktan sonra kalfalık, ustalık, usta öğreticilik süreci devam etti. İlk önce evde yapmaya başladım. Atölye ortamı gerekmeyen takılar yaptım. Daha sonra yaparken elimde ürünler çoğalmaya başladı. Yaptıkça bu kez başka şehirlerden talepler gelmeye başladı. Sosyal medya hesabı açtım oradan satışlarım başladı. İşlerim açıldıkça daha büyük düşünmeye başladım. Genelde bu gibi atölyeler İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oluyor. Ben kapalı çarşı ortamını Düzce’ye taşımak istedim. Gerekli tüm belgelerimi alıp üzerine Düzce Üniversitesi Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü’nü bitirdim. Tasarım alanında bu bölüm bana katkı sağladı.  Daha sonra bir atölye açmaya karar verdim. Burada sıfırdan takı üretimi, onun haricinde tadilat, tamirat tarzında üretim yapıyoruz. Burası bir imalat atölyesi. Düzce ve Düzce dışından taleplerimiz oluyor onları yapıyoruz. Evde boş, boş oturmak yerine atölye açmaya kadar geldi” dedi.

‘EŞİM VE KURS HOCAM CESARET VERDİ’

Atölye kurma süreci içerisinde eşinin ve kurs hocasının kendisine destek olduğunu dile getiren Keser, “Özellikle eşim bu süreç içerisinde bana sonsuz destek verdi. Hem el sanatlarında ki eğitim süresi hem yüksekokulda ki eğitim süresi boyunca maddi ve manevi desteğini esirgemedi. Bunlar tek başına olacak şeyler değil. Ayrıca El Sanatları Eğitim Merkezi’nde ki kurs hocam Murat Eren’de benden desteğini esirgemedi. Bu iki erkek bu dönem içinde benim hayatımda dönüm noktası oldu. Bu iki kişinin desteği olmasa cesaret edemezdim” ifadelerini kullandı.


Editör: T. Solmaz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  •  Neriman KORKMAZ
    Neriman KORKMAZ
    23.06.2021 12:06

    İnsanın gurur duyduğu arkadaşının olması negüzel …. Tebrik ediyorum arkadaşımı çalıştı ve başardı.